Zašto petina srednjoškolaca u Egiptu razmišlja o samoubistvu?

Piše: Abdel Rahman Muhamed
“Cijenjeni šejhu, spasi me prije nego što okončam sebi život”, prozborio je nervoznim i drhtavim glasom mladić Ahmad al-Minawi, obrativši se imamu jedne džamije u guvernoratu Giza. Bilo je to u petak nakon molitve u džamiji. Dok su se vjernici polako razilazili, pozdravljajući se i rukujući se s imamom, mladić je strpljivo čekao u prikrajku više i od pola sata jer je želio nasamo razgovarati s imamom o svom problemu.
Kada se svijet razišao, Ahmad se obratio imamu džamije, šejhu Hasanu, koji ga je potapšao po ramenima, ohrabrujući ga da počne govoriti.
“Pokušao sam se ubiti već dva puta… Drugi put probao sam to učiniti u bolnici dok su me liječili od prvog pokušaja. Još čujem u sebi glas koji mi govori da to moram uraditi. Ne vidim smisao svog života. Poruke koje sam čuo u tvom propovijedanju na molitvi ohrabrile su me da ti se otvorim”, izjavio je mladić.
Ahmad je nastavio pričati imamu džamije, koji ga je umirio i pokazao saosjećanje i razumijevanje, kako je njegova porodica insistirala da u srednjoj školi postigne dobar rezultat radi upisa na jedan od prestižnih fakulteta iako to nije bio njegov izbor, bez obzira na sve kvalitete te ustanove. Kaže da se želio upisati na neki drugi fakultet u kojem je vidio svoju budućnost. Međutim, zbog nerazumijevanja svoje porodice počeo je gubiti volju za životom, a nakon toga i razmišljati da sebi oduzme život.
Dok je polako govorio o svom problemu, Ahmad je pokušavao pred šejhom opravdati postupke svoje porodice, koja se preselila iz jedne provincije u Gornjem Egiptu u glavni grad, ne želeći ih okriviti za svoje postupke. Kazao je imamu da vodi računa o obavljanju molitve te da strahuje od Božije kazne zbog djela koje je pokušao učiniti, ali ima osjećaj da ga “sam đavo” navodi na takve pokušaje.
Slučaj mladića Ahmada, koji je imam džamije podijelio s Al Jazeerom, nije jedini. Kaže da mu se obraćalo dosta srednjoškolaca koji su pokušali ili razmišljaju o tome da sebi oduzmu život. Dolaze kod njega u nadi da će im pomoći i osloboditi ih misli koje ih proganjaju, te kaže da se zbog učestalih slučajeva konsultovao sa psiholozima s ciljem da pruži što adekvatniju pomoć toj omladini.
Zvanične studije
Studija egipatskog Ministarstva zdravstva objavljena prije nekoliko dana otkriva da 21,5 posto srednjoškolaca u Egiptu razmišlja o samoubistvu, 29,3 posto pati od psihičkih problema, među kojima su anksioznost, stres i depresija, 19,5 posto njih pokušalo je nauditi sebi, a 33,4 posto, na uzorku 10.648 ispitanih učenika, potražilo je pomoć psihijatara.
Komentarišući rezultate te studije, socijalna radnica Safa Salah al-Din kaže da egipatski obrazovni sistem, naročito u srednjim školama, sadrži brojne negativnosti, koje su jedan od glavnih razloga koji utječu na psihu učenika i izazivaju brojna psihička oboljenja, što na kraju može dovesti do razmišljanja o samoubistvu.
Smatra da su rezultati studije “očekivani” jer se život učenika u srednjim školama sveo na instrukcije, brigu o što boljem uspjehu i fakultetu na koji će se upisati, gdje se u potpunosti zanemaruju vještine i aktivnosti omladine izvan obrazovnog sistema.
Hvale vrijedna inicijativa
Ahmad Abdallah, profesor psihijatrije i socijalni stručnjak, opisao je spomenutu studiju kao “hvale vrijednu i hrabru” inicijativu zbog odvažnosti da se suoči sa činjenicama i prizna realnost, za razliku od uobičajenog poricanja i bježanja od istine.
Za Al Jazeeru je izjavio da su za rast te stope uveliko odgovorni mentalitet i način na koji se porodica, a zatim i društvo odnose prema toj kategoriji stanovništva. Osim toga, odgovorni su, kaže, i prosvjetni radnici i mediji, naglasivši da politički ćorsokak i pogoršanje ekonomske situacije također imaju veliku ulogu u porastu broja takvih slučajeva.
Kaže da je kriza postala očita nakon revolucije 25. januara 2011, kada su porasle ambicije i nade te populacije. Međutim, one su se sudarile sa stvarnošću, koja nije cijenila takve nade i težnje, dok je društvo tu kategoriju (omladinu) tretiralo kao izvor krize i problema. Umjesto da iz te populacije crpe energiju od koje su mogli imati korist oni su ih pretvorili u problem koji se mora riješiti.
Ispiti i mediji
Psiholog Amr Abu Khalil suzdržan je kad je riječ o spomenutoj studiji i njenim rezultatima. Smatra je “opasnom” jer prelazi globalne stope na svim nivoima, što je bio slučaj i s ranijim rezultatima egipatskih studija. Strahuje da je razlog za to greška u načinu provođenja studije.
Iako je priznao da se psihičko zdravlje među ovom populacijom pogoršalo, smatra da su rezultati studije koju je provelo Ministarstvo zdravstva u saradnji s Ministarstvom obrazovanja i Centralnom agencijom za javnu mobilizaciju i statistiku “nelogični” i da nisu u skladu s onim što se događa u stvarnosti.
Ističe da su ti rezultati “nelogični”, kako ih je nazvao, jer, prema njima, svaki peti učenik u srednjoj školi razmišlja o samoubistvu, a svaki treći pati od psihičkih problema, što može biti posljedica nenaučnih metoda istraživanja.
Kako se približavaju ispitni rokovi u srednjim školama u Egiptu, sve je više vijesti o pokušajima samoubistva među srednjoškolcima u različitim dijelovima države, što doseže vrhunac u vrijeme održavanja ispita. Gotovo da ne prođe dan a da novine i lokalni sajtovi ne objave vijest o barem tri pokušaja samoubistva na različite načine.
Izvor: Al Jazeera