Ubijanje novinara – izraelska politika za prikrivanje zločina u Gazi

Piše: Mohamed Omran
Novinar Rushdi Sarraj pokušava suzdržati suze dok stoji pokraj tijela svog poginulog kolege fotoreportera Yasera Murtaja. U tišini prati delegaciju novinara koji su došli kako bi se oprostili od mučenika u Velikoj džamiji u Gazi prije nego što bude ukopan.
Rushdi, očito još uvijek pod šokom, prisjeća se posljednjih trenutaka u životu ovog mučenika. Dok je Murtaja okom svoje kamere bilježio okupatorske napade na mirne demonstrante na istočnoj granici grada Khuza'a, istočno od Khan Yunisa, izraelski snajperista ga je ustrijelio u stomak. Prebačen u bolnicu, gdje je podlegao od zadobivene rane.
Rushdi kaže kako nije očekivao da će meta napada biti novinar s kamerom u rukama, koji je nosio prsluk i kacigu s jasno istaknutom oznakom “press” na engleskom i arapskom jeziku. Nažalost, dogodilo se ono što je najmanje očekivao.
Novinarska ‘karijera smrti’
Novinarsku profesiju u Gazi je opisao kao profesiju smrti, govoreći za Al Jazeeru jedva čujnim glasom. Trenutke kroz koje prolazi opisao je kao dosad najteže i najbolnije u životu.
Prisustvo velikog broja novinara i političara na sahrani novinara Murtaja poruka je prkosa okupatorima i podrška novinarima u obavljanju njihove misije i prenošenju dešavanja s terena bez obzira na cijenu, rekao je Rushdi.
Tahseen al-Astal, potpredsjednik Sindikata palestinskih novinara, smatra da opis posla kojeg obavljaju novinari kao karijera smrti govori o razmjerima opasnosti koja prijeti novinarima od izraelskog okupatora, koji je glavna strana u sukobu s Palestincima. Napomenuo je da je od početka “Marša povratka” poginuo jedan novinar i ranjeno 16 njih.
Tahseen naglašava da otvaranje vatre na novinarske ekipe oslikava sistemsku politiku koju provodi Izrael i da se ne radi o sporadičnim napadima. Kaže da se ovakva politika provodi s ciljem prikrivanja zločina izraelskog okupatora protiv Palestinaca.
Ubijenja neće sakriti istinu
Novinari Gaze susreću se s različitim opasnostima u svom poslu, poput pokušaja ubistva ili ranjavanja, rušenja domova, zabrana unošenja zaštitne opreme na teren, zabrana kretanja između Gaze i Zapadne obale.
Potpredsjednik sindikata isključuje mogućnost da će izraelski pokušaji ubistva spriječiti novinare da nastave svoj posao ili izvještavanje sa terena. Pored misije koju obavljaju, oni nose i brigu za svoju državu, dodao je. Smatra da je veoma važno pružiti zaštitu novinarima na terenu, ali da ona neće biti od velike koristi ako Izrael odluči ubijati novinare kako bi se prikrila istina.
Hassan Aslih, fotoreporter satelitske televizije Quds, kaže da se pet puta našao pod direktnom vatrom, iako je nosio zaštitni prsluk na kojem je bilo istaknuto “press”, što nije bilo dovoljno da bude pošteđen napada, prema njegovim riječima.
Uprkos tome što se od okupatora traži da poštuju pravo novinara na izvještavanje i da zaustave napade na njih, Aslih kaže kako ne postoje druga sredstva za suprotstavljanje izraelskim prijetnjama osim daljeg izvještavanja, jer sindikat ima slab učinak na arapskom i međunarodnom nivou kada se radi o izraelskim napadima na novinare.
Iraleska dugogodišnja politika
Mohamed al-Alami, advokat palestinskog Centra za ljudska prava, ističe da slučaj mučenika Murtaja govori o izraelskoj politici koja se provodi već desetljećima. Cilj takve politike je natjerati novinare na šutnju i spriječiti da svijet čuje drugu verziju priče koja govori o izraelskim zločinima. Advokat je istovremeno naglasio da su napadi na novinare zločin prema relevantnim međunarodnim konvencijama.
Alemi ističe da ciljanje novinara u gornje dijelove tijela govori da postoje naređenja, ili barem dozvole, za zaustavljanje novinara na način da im se nanesu ljudski gubici. Pri tome treba uzeti u obzir da se izraelski vojnici nalaze na sigurnom i da ne postoji opasnost po njihove živote, jer su zaštićeni bodljikavim žicama, zemljanim barijerama, vojnim vozilima…
Iako smatra da u izraelskom pravosuđu nema pravde, kaže da će se u prvoj fazi obratiti njemu nakon kompletiranja predmeta o poginulom novinaru, a potom i drugim međunarodnim instancama, jer je potrebno pokrenuti krivičnu istragu o incidentu. Yaser Mutraja je bio suosnivač palestinske kompanije Ain Media, radio je kao snimatelj i filmski producent. Producirao je dokumentarni film za mrežu Al Jazeera pod nazivom Baysan.
Izvor: Al Jazeera