Al-Sisi ne priznaje egipatske zakone

Piše: Doaa Abdel Latif
Zbog sigurnosnih mjera koje su pratile posjetu saudijskog princa Muhameda bin Salmana, ulicama Kaira su tri dana vladale poprilične gužve. No polemike među Egipćanima o gužvama u gradu brzo su se preusmjerile na sporazume koji su postignuti između Kaira i Rijada tokom ove posjete.
Prilikom posjete saudijskog prijestolonasljednika, što je njegova prva posjeta izvan zemlje nakon što je preuzeo titulu krunskog princa, potpisana su četiri sporazuma s egipatskom stranom o investicijskim projektima vrijednim 16 milijardi dolara, prije svega o pripajanju hiljadu kilometara južne oblasti Sinaja projektu Neom.
Agencija Reuters je prenijela od jednog saudijskog zvaničnika da je Egipat obećao da će priključiti hiljadu kilometara zemljišta na jugu Sinajskog poluostrva projektu Neom. Saudijska Arabija najavila je planove za ovaj projekat još prošle godine, a predviđa se da će koštati 500 milijardi dolara i prostirati se na površini od 26 hiljada kilometara kvadratnih. Još uvijek nije saopćeno ništa o granicama tih hiljadu kilometara na jugu Sinaja koje će biti pripojene Neomu, no prema zvaničnim izjavama ulaganja uključuju gradove Hurgadu i Sharm El Sheikh.
Ovo se vremenski podudarilo s odlukom Vrhovnog ustavnog suda u Egiptu krajem prošle sedmice o sprovođenju sporazuma o demarkaciji morskih granica između Kaira i Rijada potpisanog u aprilu 2016. godine, prema kojem Egipat ustupa Saudijskoj Arabiji dva otoka Tiran i Sanafir na ulazu u tjesnac Aqaba. Vrhovni ustavni sud je poništio sve prethodne sudske presude o nezakonitosti ovog sporazuma.
Pravni put
Prema članu 151. egipatskog Ustava pravni put za zaključivanje međunarodnih sporazuma nalaže da isti budu usvojeni uz saglasnost Vijeća ministara a zatim se prosljeđuju predsjedniku Republike. On ga dalje upućuje Parlamentu koji ga odobrava ili ne. Ustav nalaže da se građani na referendumu izjasne o sporazumima o miru, sklapanju saveza i pravima suvereniteta.
Međutim, egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi neće raditi po tome, kako predviđa savjetnik Ahmed Suleiman, bivši ministar pravde, koji kaže da Al-Sisi ne priznaje ustav i zakone.
Za Al Jazeeru je kazao da egipatski predsjednik ne vjeruje da u državi Egiptu postoje institucije koje bi ga mogle pozvati na odgovornost zbog njegovih odluka. Stoga smatra vrlo vjerovatnim da će posljedni sporazum biti proveden na sličan način kao i sporazum o otocima Tiran i Sanafir, aludirajući na pripajanje sinajske teritorije projektu Neom.
Suleiman dodaje: ”Međutim, stvari postaju još gore uz snažno prisustvo Izraela u potezima koji se povlače na Sinaju”. Pojašnjava da je potrebno da ”Tel Aviv odobri ovaj sporazum, bez obzira da li je to utvrđeno Sporazumom iz Camp Davida ili ne”.
To što Kairo daje hiljadu kilometra sinajske teritorije Saudijskoj Arabiji samo je jedan od mnogobrojnih koraka na putu realizacije takozvanog dogovora stoljeća, smatra bivši ministar pravde.
U istom kontekstu, bivši član egipatskog parlamenta Izz al-Koumi očekuje da će sporazumi koje je Al-Sisi postigao sa Bin Salmanom ostaviti ozbiljne posljedice po egipatsku nacionalnu sigurnost. Pojašnjava da je projekat Neom dio takozvanog dogovora stoljeća koji će uvesti Saudijsku Arabiju na liniju Sporazuma iz Camp Davida kao jednu od strana, nakon što su otoci Tiran i Sanafir prešli u posjed ove države.
Al-Koumi je izjavio za Al Jazeeru da projekat Neom podrazumjeva izgradnju mosta koji će povezivati Saudijsku Arabiju i Egipat te se pružati iznad tjesnaca Tiran. ”Ovo otkriva razlog Al-Sisijevog odustajanja od dva ostrva u korist Saudijske Arabije. Time se otvaraju vrata za internacionalizaciju tjesnaca Tiran, što ide u prilog Izraelu i prijeti sigurnosti Egipta”, kazao je.
Ekonomska korist
Postoje dva pravca vezano za procjenu problema priključivanja hiljadu kilometara Sinajskog poluostrva projektu Neom. Ekonomski novinar Moustafa Abdel Salam kaže da će Neom možda biti jezgra regionalnog ekonomskog bloka u koji će Izrael biti direktno uključen.
Dodaje da bi Neom mogao negativno utjecati na egipatski turizam, naročito na obalni, jer će doći do osnivanja turističkih gradova u Saudijskoj Arabiji i Jordanu nedaleko od egipatskih turističkih destinacija, prvenstveno Sharm el-Sheikha, Hurgade i Marsa Alama.
Vezano za egipatsko učešće u projektu Neom, Abdel Salam smatra da je cijeli projekat misteriozan i to iz nekoliko razloga, između ostalog i zbog preuveličavanja veličine ulaganja od 500 milijardi dolara. To je za saudijsku ekonomiju sada neizdrživo, jer se trenutno suočava sa ozbiljnim krizama zbog povećanja budžetskog deficita i ogromne vojne potrošnje.
Ovaj egipatski novinar nastavlja: ”Također, još uvijek nije poznato koji dio teritorije će Egipat ustupiti te da li će ona biti dodijeljena direktno saudijskim vlastima ili u korist investicionog fonda koji će biti osnovan.”
Na pitanje da li će ovi sporazumi povećati popularnost Al-Sisija, direktor egipatskog Centra za medijske studije i javno mnijenje Mustafa Khoudri kaže da će oni ”prikazati Al-Sisija kao izdajicu svoga naroda”. Dodaje da ovi sporazumi, s druge strane, predstavljaju ”pozitivan impuls za Bin Salmana u saudijskom društvu, jer je projekat Neom propusnica za njegov dolazak na vlast”.
Izvor: Al Jazeera