Prvo radno iskustvo Saudijki

Piše: Haya al-Sahli, Jubail
Kada se začuje poziv za molitvu, sve radnje u tržnom centru “Jubail Mall” se zatvaraju dok se ne obavi molitva, što je zakonska obaveza u svim dijelovima Kraljevine Saudijske Arabije.
Za to vrijeme, koje nije duže od pola sata, Saudijke, skoro jednakih godina ali različitih kvalifikacija, sjede za jednim stolom, piju kafu i razgovaraju. Ono što je zajedničko za sve ove žene jeste njihovo prvo radno iskustvo u tržnom centru.
Od svih radnica, Fawzia al-Buainain je najzadovoljnija svojim poslom. “Posao mi pruža finansijsku i moralnu podršku”, izjavila je za Al Jazeeru. Ranije nije smatrala prihvatljivim da radi, dodaje ona, no pozitivno je iznenađena prirodom posla, obukom i iskustvom koje je stekla.
Iako Fawzia ima srednju stručnu spremu, uspjela je pronaći odgovarajuću priliku za posao u jednom butiku ženske konfekcije. Kaže da joj je plata adekvatna, pored olakšica koje im daje firma u čijem je vlasništvu prodavnica, poput besplatnog prijevoza i podsticajnih bonusa.
Nora Dfah, još jedna od uposlenica, kaže da je bila domaćica a onda je odlučila da radi kako bi ispunila svoje slobodno vrijeme, budući da živi u Jabailu daleko od rodbine i da nema mnogo društvenih veza. Nakon što je u ovom novom iskustvu pronašla oduška ali i izvor primanja, uspjela je uvjeriti i svoju susjedu ‘Umm Fahd’ da se zaposli u tržnom centru.
Iako je ‘Umm Fahd’ zadovoljna svojim poslom, kaže da se suočava i sa određenim preprekama zbog čega će možda biti primorana dati otkaz. Za Al Jazeeru kaže da joj je najveći problem “nedostatak vrtića i to što nam banka odbija posuditi novac pod izgovorom da su nam plate niske. Sve banka uvjetuju da minimalna plata bude veća od 1.200 dolara.”

Društvo i tradicija
Zbog nedostatka odgovarajućih poslovnih prilika za žene u saudijskom društvu, gdje nije prihvatljivo njeno profesionalno i javno miješanje s muškarcima, mnoge Saudijke ne mogu odmah pronaći zaposlenje koje bi bilo prihvatljivo, poput rada u velikim tržnim centrima.
Nakon brojnih neuspjelih pokušaja da pronađe posao u vladinom sektoru, Munira Mohammed je odlučila da stekne radno iskustvo u tržnom centru Jubail Mall, gdje radi kao menadžerica.
Munira, inače magistrica pedagogije, zadužena je za više od dvadeset saudijskih uposlenica. Zbog ove funkcije koju obavlja, brojne žene su i pristale da rade u ovom tržnom centru, jer mnoge saudijske porodice ne prihvataju da muškarac bude direktni menadžer ženama.
I Munira se suočava s istim problemom, pa zbog toga krije da radi u Jubail Mallu pred jednim dijelom muških članova rodbine.
Munira kaže da mnoge žene ne žele raditi u tržnom centru jer to smatraju običnim poslom, ili da liči na prodaju robe za pijacnim tezgama. No kada se malo bolje upoznaju s radom u tržnim centrima, otkrivaju da je to nešto sasvim drugačije, te da je riječ o dosta sofisticiranijem i organizovanijem poslu.
Ministarstvo rada i društvenog razvoja u Kraljevini Saudijskoj Arabiji pokrenulo je program za zapošljavanje lokalnog stanovništva i smanjivanje stope nezaposlenosti koja je prema posljednjim zvaničnim statistikama iznosila oko 12 posto, od čega su 63,4 posto žene.
U saopćenju ministra rada Alija al-Ghafisa se navodi da će njegovo ministarstvo raditi na ovom projektu u okviru Nacionalnog programa transformacije 2020 koji će pružiti više od dvije stotine hiljada radnih mjesta godišnje.

Zapošljavanje lokalnog stanovništva
Saudijski ekonomski stručnjaci za Al Jazeeru naglašavaju da će program zapošljavanja lokalnog stanovništva donijeti velike poslovne prilike, s tim da je neophodno raditi na obučavanju i osposobljavanju građana koji imaju želju da rade kako bi bili kompetentni za poslove u tržnim centrima.
Ekonomski stručnjak Mohamed al-Qahtan kaže da Univerzitet King Faisal svojim studentima “mora osigurati visok nivo obrazovanja, vladanje engleskim jezikom i operativne sposobnosti za veliki broj ovih zanimanja”.
Zapošljavanje lokalnog stanovništva u tržnim centrima nije prvi korak koji je poduzet, budući da je prethodila faza zapošljavanja saudijskih žena u radnjama koje se bave prodajom ženskih potrepština ili imaju bilo kakve veze sa pružanjem usluga ženama. Međutim, Al-Qahtan smatra da programi zapošljavanja žena nisu pokazali zadovoljavajuće rezultate jer njihov uspjeh nije bio veći od 20 posto.
Razlozi zašto je to tako, smatra Al-Qahtan, jesu nedovoljna kvalifikacija radnika za obavljanje ovih poslova među ženskom populacijom, ali i drugi razlozi.
Dr. Abdul Rahman Al-Rabiah, ekonomski analitičar, smatra da u Saudijskoj Arabiji postoji veliki broj sektora koji ne zahtijevaju dodatno znanje ili iskustvo, uključujući i tržne centre. Smatra da bi se usmjeravanjem pažnje na zapošljavanje radnika u ovim centrima ostvario cilj “saudizacije” i obuhvatio veći broj nezaposlenih osoba iz oba spola bez nanošenja štete poslovnom sektoru.
Izvor: Al Jazeera