Povlačenje Izraela iz UNESCO-a: Diplomatsko siledžijstvo

Netanyahu povlači ovakve poteze zbog uticaja Washingtona, koji se također povukao iz UNESCO-a (EPA)

Piše: Mohamed Mohsen Watad

Odluka izraelskog premijera Benjamina Netanyahua o povlačenju iz Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) odražava dubinu diplomatske krize s kojom se suočava Tel Aviv. O toj krizi govori i nedavno glasanje Generalne skupštine Ujedinjenih naroda (UN) kada je velika većina glasova osudila odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o Jerusalemu kao glavnom gradu Izraela.

Preporuke Netanyahua Ministarstvu vanjskih poslova Izraela da se povuče iz UNESCO-a zbog navodne stalne “pristrasnosti prema Palestincima” i neprijateljstva prema Izraelu, posmatrači i analitičari vide kao nastavak izraelske strategije neprijateljstva i suprotstavljanja međunarodnim i UN-ovim institucijama zbog stavova u kojima se ukazuje na neka palestinska prava.  

Dugoročno posmatrano, analitičari ne isključuju da će se, ako Netanyahu povuče svoju državu iz ove organizacije do kraja 2018., proširiti i povećati međunarodna izolacija Izraela, naročito u kontekstu kritika međunarodne zajednice i sve izraženijeg bojkota s pristizanjem odluka međunarodnih organizacija i Evropske unije o doseljeničkim naseljima. Takve odluke jačaju palestinsku poziciju i slabe izraelsku.    

Vršenje pritiska

Nimrod Goren, direktor Izraelskog instituta za vanjsku politiku Bliskog istoka i Izraela – Mitvim, smatra da Netanyahu povlači ovakve poteze zbog utjecaja Washingtona, koji se također povukao iz UNESCO-a, te da to govori o bliskoj koordinaciji između Izraela i Trumpove administracije u svim pitanjima vezanim za odnos prema međunarodnim institucijama, što se savim jasno pokazalo u Vijeću sigurnosti i Generalnoj skupštini UN-a.

Goren pripisuje motive izraelskog povlačenja iz UNESCO-a unutrašnjim faktorima koji se tiču stranačke politike u Izraelu koja nagovještava da je na pomolu stvaranje Velikog Jerusalema kao “ujedinjenog glavnog grada za jevrejski narod”. Također, smatra da su do ovog poteza dovele i odluke UNESCO-a u protekle dvije godine o Jerusalemu kojima se osuđuje okupacija i negira i preispituje historijski i vjerski odnos Jevreja s gradom, što je izazvalo konfuziju na izraelskoj političkoj sceni i u društvu koje se protivi ovakvim odlukama.  

Smatra da Izrael svojom odlukom o povlačenju iz međunarodnih organizacija čini veliku grešku, jer to vodi u pravcu povećavanja međunarodne izolacije i zadržavanja pod američkim kišobranom. To će dovesti i do diplomatskog nazadovanja i političkog gubitka čije se posljedice ne mogu sagledati u trenutnoj fazi, imajući na umu da UNESCO priznaje mnoge arheološke i povijesne lokalitete u Izraelu. 

Međutim, Goren ne isključuje mogućnost da će Tel Aviv preispitati svoju odluku o povlačenju iz UNESCO-a kako bi se izbjegla međunarodna izolacija i politički gubitak. Skrenuo je pažnju da Netanyahuov korak nije ništa drugo nego pokušaj ucjenjivanja međunarodnih organizacija i njihovog prisiljavanja da promijene svoj odnos prema Izraelu, a naročito prema Jerusalemu.

Diplomatsko siledžijstvo

Antwan Shulhut, istraživač u Palestinskom centru Madar za izraelske studije, Netanyahuovu odluku vidi kao diplomatsko siledžijstvo i nastavak nesmotrene politike prema međunarodnim institucijama koje priznaju neka prava palestinskom narodu. Također, smatra kako je to dio kampanje koju Izrael vodi kako bi se odbranio od bilo kakvog pritiska kojem bi mogao biti izložen u postizanju političkog dogovora.   

Kada je riječ o refleksijama ovakvog poteza, Shulhut pojašnjava da on ukazuje na Izraelsku ustrajnost protiv Palestine, što se pojačalo s dolaskom Trumpa na vlast u Washingtonu.

Shulhut smatra da je ovakav korak izraelskog premijera bez sumnje politički gubitak na međunarodnoj sceni i da upućuje na dubinu diplomatske krize zbog Palestine i Jerusalema između izraelske vlade i međunarodnih organizacija, a posebno UNESCO-a koji je odbio priznati izraelsku verziju priče o vjerskoj povezanosti Jevreja sa svetim gradom. 

Smatra vjerovatnim da je izraelska vlada bila nemoćna da ostvari utjecaj, stoga se i odlučila na povlačenje i bježanje naprijed, što se savršeno podudarilo s angažiranjem UN-a protiv izraelske politike. O tome jasno svjedoči i nedavno glasanje u Vijeću sigurnosti i Generalnoj skupštini vezano za Jerusalem. 

Izolacija

Yousef Jabarin, profesor međunarodnog prava i zastupnik u Knessetu, slaže se sa stavovima Shulhuta i smatra da je povlačenje Izraela iz UNESCO-a jasan pokazatelj međunarodne izolacije s kojom se suočava Izrael u posljednjih nekoliko godina. Također, to dokazuje neuspjeh Netanyahuovog plana za poboljšanje izraelskih međunarodnih odnosa u sjeni nastavka okupatorske politike protiv palestinskog naroda.  

Što se tiče samog odabira vremena, Jabarin smatra kako je to rezultat nezapamćene podrške koju Izrael prima od Amerike. 

Izvor: Al Jazeera


Reklama