Budućnost Sirije sve više pod Putinovim patronatom

Piše: Mohamed al-Ali
Na kraju sedmog kruga pregovora o Siriji u Astani, koji su se koncentrirali na rješavanja vojnih pitanja u sukobu koji traje u Siriji već šest godina, Rusija je predstavila novu inicijativu za organiziranje “Kongresa sirijskog nacionalnog dijaloga” u Sočiju, na jugu Rusije, 18. novembra.
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije objavilo je na svom sajtu spisak 33 političke organizacije i struje, među kojima su opozicijske grupe bliske sirijskom režimu i kurdske frakcije, osim odabranih formacija iz reda opozicije.
Već ranije je Moskva, koja je utjecala na tok sukoba u Siriji svojom vojnom intervencijom, dala niz signala da nastavlja s formuliziranjem političkog rješenja kako bi se učvrstile promjene na vojnom planu koje su pomogle režimu Bashara al-Assada da se oporavi.
Sljedeći korak
Predsjednik Vladimir Putin na forumu o međunarodnoj politici “Valdaj” u Sočiju 19. oktobra govorio je o “mogućnosti održavanja kongresa sirijskog naroda kao sljedećeg koraka za zone deeskalacije u okviru mirnog rješenja sirijske krize”. Aleksandar Lavrentjev, specijalni izaslanik ruskog predsjednika za Siriju, u intervjuu za ruske medije 30. oktobra rekao je da je tokom susreta s Assadom u Damasku sedmicu ranije “ispitao raspoloženje centralne Vlade za političko rješenje”.
Prije nego što je završen posljednji krug pregovora u Astani, u prisustvu Turske i Irana, također pokrovitelja ovih pregovora, agencija Sputnjik prenijela je da ruski izvor očekuje da će na kongresu u Sočiju sudjelovati “1.300 učesnika, među kojima i predstavnici Vlade Sirije te velikog dijela opozicije, uključujući i predstavnike različitih etničkih grupa i vjerske predstavnike”.
Ista agencija prenijela je od svojih izvora da Moskva namjerava postaviti prepreke pred učešće Steffana de Misture, specijalnog izaslanika Ujedinjenih naroda za Siriju, za koga je ranije predložila da “bude predsjedavajući kongresa u Sočiju, ali se sada razgovori vode o pitanju njegovog učešća uopće”. Agencija, koja je citirala ruski izvor, dodaje da je “De Mistura predočio uvjete za učešće na Kongresu sirijskog naroda”.
Uprkos tome, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pokušao je udaljiti takve sumnje, izjavivši u Moskvi da se ruski prijedlog za održavanje sastanka sirijskih političkih snaga “ne takmiči” s pravcem UN-a, nego je riječ “o preuzimanju inicijative”. Dodao je da prijedlog “ima za cilj ići korak dalje kako bi se proširio krug sirijskih učesnika u procesu rješenja”.
Između režima i lojalista
Sirijska opozicija, koja je učestvovala na pregovorima u Astani, saopćila je da odbija učestvovati na kongresu, koji će biti održan daleko od UN-ovog pokroviteljstva. Mohamed Aloush, član Visokog pregovaračkog odbora, kaže da se “predstavnici revolucije protive ovom kongresu. To je kongres između režima i onih lojalnih režimu.”
Što se tiče predsjednika delegacije sirijskog režima, nije propustio priliku da se osvrne na termin kongresa te je rekao: “Mi smo spremni učestvovati na kongresu nacionalnog sirijskog dijaloga, posebno nakon što je sirijska arapska vojska ostvarila napredak na terenu dok su teroristi natjerani na povlačenje.”
Ostaje da se raspored aktivnosti kongresa u Sočiju usredotoči na političku budućnost Sirije nakon promjena na terenu, u kojima je sirijska opozicija izgubila kontrolu nad velikim djelovima teritorije koje je imala pod svojom kontrolom, dok je grupa Islamska država Irak i Levant dovedena na rub poraza. To je i precizirao Putinov posebni izaslanik za Siriju u svojim završnim riječima u Astani kada je rekao: “Pitanje jedinstvene sirijske nacionalne vlade možda će se tretirati u Sočiju, ali je najvažnije izvršiti reformu Ustava i organizovati predsjedničke i parlamentarne izbore.”
Izvor: Al Jazeera