Fotopriča: U lovu na ajkule

Mozambički kanal, Madagaskar – Zbog kolapsa lokalnih ribarnica, sve većih vremenskih esktrema i siromaštva kao i mogućnosti zarade novca prodajom peraja ajkula i morskih krastavaca na kinesko tržište, ribari jugozapadnog Madagaskara masovno odlaze iz svojih domova i migriraju na velike udaljenosti, do mjesta gdje se još mogu pronaći dobra područja za ribolov.

U 2015. godini zbog prirodnih katastrofa raseljena su 19,2 miliona ljudi, dvostruko više nego zbog sukoba i ratova.

Sve veći broj ljudi napušta domove zbog ekoloških promjena – suša, ciklona, porasta nivoa mora i propadanja prirodnih okruženja, koja se više ne mogu održati.

Njihov broj će do 2050. godine biti između 50 i 200 miliona zbog globalnih klimatskih promjena.

Ribari putujutu do najudaljenijih dijelova zapadne obale Madagaskara.

Narušen morski ekosistem

Često žive daleko od obale, na malim otocima u Mozambičkom kanalu, preživljavaju na mjestima bez pitke vode ili hrane i bez pristupa bolnicama i školama.

Čak i u ovim dalekim morima industrijski ribolov narušava morski ekosistem.

Iako su generacijama lovili ribu u tim vodama, ribari Madagaskara nemaju formalno pravo na more od kojih zavisi njihovo postojanje.

Uspostavljanje zaštićenih morskih područja još im je više zatvorilo vitalna ribolovna područja.

Nevladina organizacija za zaštitu mora Blue Ventures (Plavi opasni poduhvat) i tradicionalni ribari s Vladom Madagaskara rade na stvaranju mreže morskih područja kojima bi upravljale zajednice.

Davanjem prava tradicionalnim ribarima da upravljaju svojim ribarnicama i zaštitom prekomjerne eksploatacije izvana, nadaju se da će obnoviti ribarnice.

U bezvremenskom običaju ribari pomažu jedni drugima u navlačenju kanua na pješčani sprud na kojem žive. Na udaljenim otočjima među ribarima postoji jak osjećaj zajednice.

Izvor: Al Jazeera 


Reklama