ISIL osvaja strateška područja u sirijskoj pustinji

Među najvažnijim područjima koje je ISIL oteo nekoliko je vojnih kampova (Reuters)

Piše: Ahmed Assaf

Za manje od sedmice, grupa Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) preuzela je kontrolu nad vojnim položajima i civilnim objektima sirijskog režima u provinciji Damaska i Sirijskoj pustinji (Badyat Assham). Čini se da ISIL insistira na svom prisustvu u pustinji iz strateških razloga. 

Među najvažnijim područjima koje je ISIL oteo su vojni kampovi u neposrednoj blizini vojnih aerodroma Al-Dameer i Seine, cementara i kineska fabrika te elektrana Tishreen istočno od Damaska, i to nakon što su izgubili dva grada – Palmiru i Al-Qaryatayn u nenaseljenoj oblasti istočno od Homsa, u korist snaga sirijskog režima.

Talas al-Salamah, komandant jedne opozicione frakcije koja se bori protiv ISIL-a u istočnom Qalmounu na periferiji Damaska, smatra da Sirijska pustinja, koja se pruža na površini od 74.000 kilometara kvadratnih (oko 40 posto sirijske teritorije) predstavlja područje od vitalnog značaja za ovu grupu, zbog čega istrajava na držanju tih pozicija pod svojom kontrolom. 

Grupa ISIL, kaže, posjeduje iskustvo u pustinjskoj borbi, koje je stekla za vrijeme borbi u Iraku. Sirijska pustinja spojena je sa pokrajinama Deir al-Zour, Raqqom, Halepom, Hamom, Homsom, periferijom Damaska i Al-Suwaydaom, ali i veoma velikom površinom iračke granice. To je prostor koji se nalazi pod kontrolom ISIL-a ili je evidentno prisustvo ove grupe na njemu. Sa središnjeg djela pustinje veoma se lako može doći do bilo kojeg područja u Siriji ili teritorija pod kontrolom ISIL-a u Iraku.  

U razgovoru za Al Jazeeru, Al-Salamah dodaje da područje Sirijske pustinje također obuhvata i naftna i plinska polja, te rudnike fosfata u Khunayfisu. Fosfat se smatra glavnim sastojkom za izradu autobombi, zbog čega sirijska pustinja predstavlja ekonomski resurs za finansiranje borbi organizacije ISIL i obezbjeđivanje hrane u oblastima koje se nalaze pod njihovom kontrolom u Iraku i Siriji.     

Taj komandant sirijske opozicije smatra da je ISIL još uvijek snažan u pustinji, te da kontrolira oko 45 posto njene površine, posebno u nenaseljenim oblastima Palmire i istočnog Qalamouna.

Slaba tačka

Vojni stručnjak Abdel Naser Ayed za Al Jazeeru kaže da sirijska pustinja može predstavljati slabu tačku za ISIL, s obzirom na to da ne posjeduje uvijek kapacitete za borbu na tom tlu.

ISIL se oslanja na gerilske ratove s lakim naoružanjem zbog reljefa pustinjske stepe, otvorenosti i nedostatka vegetacije koja bi poslužila kao zaštita, zbog čega im ne pruža sklonište ili sigurno utočište, što ovu grupu čini ranjivom na napade borbenih aviona.

Dodaje kako na području Sirijske pustinje nedostaje ljudskih potencijala zbog malog broja stanovnika, ukoliko se situacija usporedi sa velikim gradovima na koje se ISIL oslanja kako bi obezbijedio i nadoknadio nedostatak ljudstva u svojim redovima.  

Prema navodima novinske agencije Amaq, koja je bliska ISIL-u – tokom sukoba u kineskoj fabrici na periferiji Damaska – vojna kolona ove organizacije suočila se sa iznenadnim napadom boraca sirijske opozicije.  

Prema agenciji, borci ISIL-a su vodili borbe na području Sadd Rayshah istočno od Damaska protiv „Nove sirijske armije“ koja pripada sirijskoj opoziciji i koja je preko jordanske granice ušla uz podršku avijacije međunarodne koalicije.

ISIL se protiv ovih snaga borio nedaleko od graničnog prelaza Al Tanf koji se nalazi pod njihovom kontrolom na sirijskoj strani.

Izvor: Al Jazeera


Reklama