Izrael: Demokratija Jevrejima, Arapima rasizam

Palestinci čine 17 posto stanovništva Izraela (Getty Images)

Piše: Wadih Awawdeh 

Rezultati ankete pokazuju kako je polovina Palestinaca na teritorijama okupiranim ‘48 bila izložena rasizmu tokom prošle godine, dok je 67 posto njih potvrdilo da izraelska Vlada ima diskriminatorski odnos prema njima i to u korist Jevreja.   

Na osnovu ovih podataka, ali i drugih vezano za građanska prava, pitanje sukoba i pomirenja, 72 posto ispitanika koji su učestvovali u ovoj anketi smatraju da je Izrael demokratska država samo za Jevreje.

Novu anketu sproveo je Arapski centar za primijenjena društvena istraživanja “Mada al-Carmal“ u Haifi, a čiji su rezultati objavljeni u četvrtak.

Treba napomenuti da Palestinci čine 17 posto stanovništva Izraela. Anketa je također pokazala da čak 76 posto njih tvrdi kako vlada Benjamina Netanyahua nije zainteresirana za postizanje mira niti za stvarne pregovore. 

Osamdeset i pet posto ispitanika ove ankete naglašava da se neće odreći svoga prava na povratak, 96 posto njih ne pristaje na bilo kakav kompromis po pitanju okupiranog Jerusalema, dok 75 posto ispitanih građana tvrdi kako je Izrael demokratska država samo za Jevreje.

Također, 83 posto ispitanika smatra da Izrael mora ukloniti doseljenička naselja ukoliko žele ostvariti mir sa palestinskom stranom, te odbijaju Izraelski prijedlog o razmjeni teritorije sa Palestincima, s obzirom da ga vide kao rasistički.

Knesset usvojio zakone protiv rasizma [Foto: Island]

Ovakvi rezultati nisu iznenađujući za arapskog člana Knesseta Masouda Ghanayema (zajednička lista) budući da Netanyahuova vlada ne prestaje produbljivati rasnu diskriminaciju, prema njegovom mišljenju.

Ghanayem za Al Jazeeru pojašnjava da Netanyahuova vlada i dalje tretira arapske građene kao sigurnosnu prijetnju kako bi nastavila opravdavati rasnu diskriminaciju u svim sferama života.

Dalje kaže: „Za razliku od ranije, rasizam u Izraelu postaje očigledan i direktan, što se odrazilo i na rezultate spomenute ankete.“

Pored toga, Ghanayem ukazuje i na to da Palestinci na okupiranim teritorijama veoma dobro znaju da Izraelci nisu zainteresirani za rješavanje sukoba, te upozorava da će ovakva situacija, što su potvrdili i rezultati ove ankete, još više produbiti izolacionizam i povećati tenzije među Arapima i Jevrejima.

Na ovo upozorava i dr. Rula Hrdl, profesorica političkih nauka i studija na Univerzitetu u Jerusalemu/Abu Dis, koja je potvrdila za Al Jazeeru važnost rezultata ove ankete te da oni odražavaju političku svijest Palestinaca na okupiranim teritorijama, te na koji način gledaju na svoj identitet i odnose sa državom i njenom rasističkom politikom koja se provodi prema njima kao nacionalnoj manjini. 

Smatra kako su ovi rezultati zabrinjavajući jer potvrđuju nastavak i porast ekstremizma te politike isključivanja i diskriminacije koja se vodi protiv Palestinaca na okupiranoj teritoriji.

Dr.Hardl je ukazala i na važnost razvijanja strategije i mehanizama nacionalne borbe, sve u cilju suprotstavljanja rastućoj rasističkoj politici.

Izvor: Al Jazeera


Reklama