Toulin, djevojčica koju je pregazio izraelski doseljenik

Piše: Atef Douglas-Nablus

Toulin Asfour, šestogodišnja djevojčica iz Palestine, mora skupiti svu snagu u malom tijelu kako bi prepješačila kratku razdaljinu ili izgovorila nekoliko riječi i njima izrazila ono što želi. Njen govor se u većini slučajeva razumije samo pomoću gestikulacije ili pojedinih riječi, koje izgovara na svoj specifičan način, a koje su postale razumljive samo njenoj porodici.

Prije devet mjeseci jedan izraelski doseljenik pregazio je automobilom Toulin i njenu prijateljicu Inas Dar Khalil nedaleko od njihove kuće, u mjestu Sinjil, na sjeveru Zapadne obale. Djevojčica Inas je u tom napadu poginula, dok je Toulin preživjela, ali uz veoma teške povrede, čije će posljedice osjetiti cijeli život. Jedna od povreda koju je pretrpjela ova mala djevojčica je težak potres mozga, što je dovelo do zaustavljanja pojedinih moždanih funkcija i paralize donjih ekstremiteta.

Suočavanje sa smrću

W'ad Asfour (Umm Amir), majka djevojčice Toulin, govori o trenutku suočavanja sa smrću koji je preživjela njena djevojčica kada ju je krajem oktobra pregazio izraelski doseljenik. Kaže kako su Inasina majka i ona čekale svoje djevojčice na drugoj strani glavnog puta koji povezuje Ramallah i Nablus kada se pojavio automobil koji je vozio velikom brzinom. Pokušale su mu dati do znanja da zaustavi vozilo kako bi djevojčice sigurno prešle ulicu, što su inače činile u takvim slučajevima, iako u prvi mah nisu shvatile da se radi o izraelskom doseljeniku. No, vozač se nije obazirao na njihova upozorenja, nego je pri tako velikoj brzini udario dvije male djevojčice. Inas je izgubila život, dok je Toulin preživjela, ali s takvim povredama da se teško može reći da je živa.

Ožalošćena majka dodaje da je doseljenik pobjegao sa mjesta nesreće, dok su se Inasina majka i ona našle pred veoma teškim izborom: da prate doseljenika, ili da pomjere tijela svojih djevojčica sa ulice, kako ne bi zadobile još jedan udarac.

“Toulin je bila poput anđela, a sada ne možemo reći je li živa ili mrtva”, kaže majka djevojčice.

Mala Toulin se nakon nesreće bori s cerebralnom paralizom, koja utječe na kretanje mišića, koordinaciju i držanje. Kako bi mogla hodati, neophodna su joj medicinska pomagala na nogama, dok govor i psihološko stanje predstavljaju drugu stranu problema, dodaje majka djevojčice.

Djeci treba majčinska briga

Dijagnosticiranje povreda, intezivno i sveobuhvatno liječenje Toulin u jednom od medicinskih centara u gradu Jerusalemu ne predstavljaju kraj ovog problema. Naprotiv, odsustvo majke od kuće, kako bi bila uz Toulin tokom liječenja, uveliko utiče na situaciju ove porodice, čime se stvari dodatno kompliciraju, prema riječima Omara Asfoura, oca djevojčice, posebno zbog toga što oni imaju još djece kojima treba majčinska briga.

Ali, ono što je još gore u svemu tome, dodaje otac Asfour za Al-Jazeeru, predstavljaju prijetnje izraelskog osiguravajućeg društva da će zaustaviti liječenje njegove djevojčice, pod izgovorom da je ona gotovo izliječena. Naglasio je kako su to lažne i neosnovane izjave te je optužio izraelsku firmu da nije pružila sredstva koja su potrebna za puni liječnički tretman djevojčici, jer je njegovoj supruzi potrebno oko 1.000 dolara mjesečno kako bi pokrili troškove vođenja kćekice na liječenje u Jerusalem.

Što se tiče pravne strane ove priče, nastavlja otac, vođena su dva odvojena suđenja i saslušanja svjedoka u slučaju napada na Toulin i u slučaju smrti druge djevojčice Inas. Asfour prebacuje potpunu odgovornost na izraelskog doseljenika i okupatore, “s obzirom da njihovo prisustvo u osnovi i nije legalno.”

U svojoj dječijoj nevinosti, Toulin nas je odvela do sobe gdje se često znala igrati sa svojom prijateljicom Inas. Toulin još uvijek čuva njihove crteže okačene po zidovima sobe. Svaki put kada se prisjeti svoje prijateljice Inas ili dotakne nešto što je na nju podsjeti, zaustavlja se na momenat, potpuno odsutno, i počinje govoriti o njoj.

Toulin za svoju prijateljicu kaže: “Inas je u raju”, a zatim ručicom pokaže u pravcu neba. Pri tome ne zaboravlja spomenuti vrtić, doseljenika i automobil.

Sjećanje na Inas

Riječi ove male djevojčice teško zabole šezdesetogodišnju Hassaniu Mahmoud (Umm Issa), baku poginule Inas, te je podsjete na posljednje trenutke života njene unuke. Prisjeća se baka kako joj je unuka tog dana došla da se pozdravi s njom prije nego što je krenula. Zagrlila ju je, opraštajući se od nje, dala joj džeparac i spremila stvari i igračke koje je obično nosila.

Umm Issa dodaje da porodica nikada neće zaboraviti malu Inas, sreću koju je širila oko sebe i njen osmjeh, koji je ispunjavao svaki kutak doma. 

Salma al-Dibie iz izraelske organizacije B'Tselem kaže da izraelske vlasti spominju na desetine napada automobilima koje su izvršili Palestinci protiv Izraelaca u Jerusalemu i drugim mjestima na Zapadnoj obali, dok u isto vrijeme zaboravljaju da iste takve napade vrše i doseljenici na Zapadnoj obali.

Napominje kako u većini slučajeva doseljenici bježe sa mjesta nesreće nakon što nekog pregaze i ne pružaju prvu pomoć povrijeđenima, što samo potvrđuje da se radi o “planiranom djelu”.

Izvor: Al Jazeera


Reklama