ISIL isključuje struju, pa je prodaje stanovništvu

Piše: Yasser Al-Issa
DEIR AL-ZOUR – Već treću nedjelju u Deir al-Zouru nema struje, što je izazvalo bijes lokalnog stanovništva.
Aktivisti optužuju organizaciju Islamska država Irak i Levant (ISIL), za namjerni prekid napajanja električnom energijom. Njihov cilj je, kako kažu, primorati građane da kupuju struju koju proizvode ogromni generatori postavljeni na svim teritorijama pod ISIL-ovom kontrolom, naročito u Al-Raqqi.
Prema neslužbenim podacima i lokalnim izvorima, broj ovih generatora za proizvodnju električne energije doseže cifru od 200, dok je jedan generator dovoljan za snabdijevanje oko 200 domaćinstava električnom energijom.
Novčana iznuda
Mohammed Sadiq kaže da je nedavno bio primoran pretplatiti se na tzv. uslugu „Amperi“ u četvrti Al-Hamidiya, gdje su u proteklih nekoliko dana postavljena dva generatora. Jedan takav generator može pokriti potrebe 250 domaćinstava.
Optužio je ISIL da „namjerno isključuje“ električnu energiju veći dio vremena, još od preuzimanja kontrole nad gradom u junu prošle godine, da bi je u potpunosti isključio prije nekoliko sedmica.
Za Al Jazeeru dodaje da su mu rođaci iz Al-Raqqe skrenuli pažnju na to da je organizacija ISIL provodila istu metodu u Al-Raqqi nekoliko mjeseci nakon što su preuzeli kontrolu nad ovim mjestom. Građani su zbog toga bili primorani preći na ovu uslugu i plaćati sedmično novčani iznos kako bi dobili električnu energiju.
Shakir, penzioner koji se brine za svoju šestočlanu porodicu, trenutno razmišlja o tome da se pretplati na uslugu „Amperi“. Kako kaže: „Bliži se ljeto a vrućine u Deir al-Zouru su nepodnošljive.“
Smatra da je „ISIL svjestan da mu regularni računi za električnu energiju neće donijeti neku značajniju korist, dok će uz pomoć sistema Amper zarađivati milione lira mjesečno, sa hiljadama pretplatnika na ovu uslugu.“
Dodaje da najveća zarada ISIL-a nije samo ona u Deir al-Zouru, nego i u mjestu Al-Mayadin, koje se nalazi u provinciji pokrajine. ”Tu se na veoma malom geografskom području nalaze hiljade porodica, uključujući i četvrti prenaseljene izbjeglicama i lokalnim stanovništvom.“
Visoke cijene
Mnogi stanovnici sa kojim je razgovarala Al Jazeera, izrazili su svoje čuđenje da se „grad koji izvozi gas za pokretanje elektrana u većem dijelu Sirije sada suočava sa problemom nedostatka električne energije“, i u tom kontekstu ne isključuju mogućnost dogovora između ISIL-a i sirijskog režima.
Mladić Moaz smatra da „politika isključivanja električne energije nema samo ekonomski cilj, nego se stanovnici ovog grada na taj način žele prisiliti na odlazak, budući da su cijene usluge izuzetno visoke u odnosu na ekonomsku situaciju u kojoj žive“.
Pita se kakva je situacija siromašnih građana koji nemaju novca za uslugu „Amperi“, pogotovo što je sve to povezano i za snabdijevanje vodom jer se motori za izvlačenje vode pokreću na struju. Prema tome „nestanak struje neminovno dovodi i do nestanka vode“. Moaz zaključuje riječima: „Usluga Amperi samo je još jedna nova vojska koja živote sirijskih građana drži pod opsadom.“
Nabavka generatora
Izvor blizak ISIL-u (koji je tražio da ostane anoniman) i radi već nekoliko mjeseci kao investitor u generatore u al-Raqqi, naglasio je za Al Jazeeru da ono što oni rade zapravo predstavlja pružanje usluge građanima koje inače nema, a potrebna im je.
Kaže kako on trenutno radi na tome da poveća svoja ulaganja s namjerom da pređe i na područje Deir al-Zoura. Prema njegovim riječima, u Al-Raqqi postoji više od 200 generatora koji snabdijevaju stotine domaćinstava električnom energijom 12 sati dnevno, dok cijena usluge iznosi 2.000 lira mjesečno.
Prema ovom izvoru, većina generatora u Al-Raqqi pripada investitorima koji su pripadnici ISIL-a ili njima bliskim ljudima, dok su svi generatori u Deir al-Zouru ISIL-ovi. Odbio je odgovoriti na pitanje o tome kolike takse plaćaju investitori ISIL-u za generatore u njegovom gradu.
O porijeklu generatora, njihovoj vrsti i cijeni, kaže da jedan košta oko tri miliona lira. To su polovni, a ne novi uređaji. Napravljeni su u Njemačkoj ili su im dijelovi sastavljeni tamo. Dodaje da su dobavljači uglavnom iz pokrajine Idlib, gdje se nalazi slobodno tržište za ovu vrstu generatora u mjestu Sarmadah na sjeveru zemlje. Uglavnom dolaze tu sa, kako ih je nazvao,“evropskih deponija“ za motore i automobile, međutim tamo se ti dijelovi popravljaju i sklapaju nakon čega se uvoze u državu preko graničnog prijelaza Bab al-Hawa sa Turskom.
Prema riječima ovog izvora, drugo mjesto za nabavku generatora je Irak. Tamo ih nabavljaju kao ISIL-ov „ratni plijen“ osvojen od vojnih jedinica. Naglasio je kako je “ova vrsta dosta bolja jer je američke proizvodnje. Investitori ih kupuju na slobodnom tržištu u Iraku, nakon čega ih uvoze na teritoriju Sirije.”
Izvor: Al Jazeera