Izrael oteta dobra kandidira kao svoja u UNESCO

Selo Lifta nalazi se na sjeverozapadu okupiranog Jerusalema (Al Jazeera)

Piše: Aseel Jundy

JERUSALEM – „Jevreji u ovom selu nikada nisu imali ni pedalj zemlje. Ona je isključivo vlasništvo Palestinaca i muslimana. Svakodnevno sanjam o povratku i protivim se tome da se jerusalemsko selo Lifta upiše u UNESCO-u kao lokalitet izraelske baštine.“

Ovo je odgovor Amine Abu Lajl na nove pokušaje Izraela da se selo Lifta uvrsti na Listu UNESCO-a kao izraelska baština.

Selo Lifta nalazi se na sjeverozapadu okupiranog Jerusalema. Udaljeno je od grada samo dva kilometara i predstavlja zapadni ulaz u grad. Površina sela iznosi oko 8.743 dunuma. Selo Kanaanaca, kojeg su osnovali Arapi, mjesto je kuda su prošli mnogi, poput Kanaanaca, Bizantijaca i krstaša.

U periodu od 1948. godine do danas, Izrael je u selu izgradio doseljenička naselja Nfotuh, Givat Shaul, Ramot, Ramat Eshkol i Givat Hmuftar. Izraelska komisija za UNESCO odlučila je kandidirati selo za preliminarnu Listu svjetske baštine kao „izraelsku biblijsku baštinu“, uz tvrdnje da u selu postoji talmudsko nasljeđe. Na isti način je i selo Ein Karam u Jerusalemu uvršteno na ovu listu.

Sjećanja i prava

Amina (83) prisjeća se svoga djetinjstva u tom mjestu i kaže: “Naša kuća bila je skromna i lijepa. Živjeli smo jednostavno. Nije bilo ni struje ni vode, no stanovnici Liftae su bili sretni, sve dok nisu došle cionističke bande i otjerale nas iz našeg sela.“

Dodaje da „stanovnici i dalje obilaze ovo selo jer žele prenijeti svoju ljubav i na nove generacije. Lifta treba postati dijelom njihovog života, kao odgovor na dobro poznatu rečenicu Izraela da će stari umrijeti, a mladi zaboraviti.“

Predstavnik seoske zajednice Jakoub Awdah kaže: „Borili smo se, i borit ćemo se i dalje, kako bismo zaštitili naše selo od izraelskih buldožera i planova da ga pretvori u jevrejsko naselje. Čuvamo ga najviše zbog toga jer je to palestinsko muslimansko selo. Lifta je selo naših predaka i u arapskim je rukama više od 2.000 godina!“

Awdah u razgovoru za Al Jazeeru dodaje da „Palestinci i Arapi sada trebaju  učiniti sljedeći korak. Slažemo se sa tim da se selo stavi na Listu UNESCO-a, ali uz uslov da se prizna istina. Borit ćemo se sve dok se selo ne registrira kao palestinsko, arapsko i muslimansko. Ne želimo se pomiriti sa tim da se Lifta uvrsti na Listu kao jevrejska baština, jer je to laž“.

O razlozima zbog kojih se ovo selo nalazi na meti doseljeničkih projekata i planova judejizacije, Awdah kaže: „Ovo je jedino selo u kom su sačuvane njegove autentične građevine sve do danas. Također predstavlja i zapadni ulaz u grad Jerusalem, pored toga što ga krasi prekrasna priroda i harmonija između kuća i prirode. U ovom selu nema nikakvog nesklada.“

Obespravljeni Palestinci

Mahmoud Abu Atta, glasnogovornik Fondacije Al-Aqsa za zadužbinu i baštinu upozorio je na opasnost izraelske odluke da se selo Lifta uvrsti na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine kao izraelsko naslijeđe.

Pojašnjava da „bi se na taj način omogućilo potpuno preuzimanje kontrole nad selom, kao i otvaranje vrata za judejizaciju kompletnog mjesta, jer će postojati svjetsko priznanje da je mjesto jevrejsko, čime će se dokinuti sva prava Palestinaca. Palestinci se moraju angažirati kako bi se selo upisalo kao njihova baština. To je veoma važno i u tome se može uspjeti.“     

Smatra kako su stalne posjete seljana ovom mjestu najvjerovatnije jedan od glavnih razloga zbog kojih ga je izraelska Vlada odlučila oduzeti i pojačati svoje projekte judejizacije, sve dok ne iščezne svijest i odlučnost za povratak. 

Abu Atta je ukazao i na neprestane napore Izraela da registrira stotine palestinskih historijskih lokacija na Listu izraelskog svjetskog nasljeđa u UNESCO-u , poput džamije Al-Aqsa, kompleksa džamije Ibrahimi, te desetine lokacija na Zapadnoj obali i Jerusalemu, kao dio cjelovitog cionističkog projekta. Naglasio je da se palestinske vlasti ”moraju obratiti međunarodnim sudovima i institucijama i žestoko se suprotstavili ovim nastojanjima.“

Izvor:Al Jazeera