Krvavo fudbalsko prvenstvo u Egiptu

Tarek Yahia smatra da Egiptu nedostaje dobre organizacije svih događaja (EPA)

Piše: Doaa Abdel Latif

KAIRO – Nije se vratio kući noseći zastavu svog omiljenog tima. Njegova porodica primila je tijelo umotano u zastavu kluba… Ovo je završetak koji je postao već dobro poznat ljubiteljima fudbala u Egiptu. Smrt na stadionu ili na njegovom samom ulazu više ne predstavlja nikakav šok. Egipatski fudbal umjesto da ubire pobjede na prvenstvima, bere žrtve na svojim terenima.

Prije revolucije 25. januara 2011. godine fudbal je predstavljao gotovo jedini način da se Egipćani osjećaju sretno. Nacionalni tim neprestano je osvajao prvenstva na kontinentalnom nivou, ali su se stvari tokom nekoliko posljednjih godina drastično promijenile. Slijede uzastopni porazi u fudbalu, a da ne spominjemo ubijanje na desetine navijača.  

Oko 40 navijača kluba Zamalek poginulo je u nedjelju pred stadionom ‘Protiv zračna odbrana’ na istoku Kaira, uslijed sukoba sa policijom koji su izbili nakon što je navijačima zabranjeno da uđu na stadion i prisustvuju utakmici domaćeg tima. Ovi sukobi nisu ništa novo za egipatskoj javnost, budući da su početkom februara 2012. poginula 74 navijača kluba Al-Ahly na samom fudbalskom stadionu, što je ostalo zapamćeno kao „masakr Port Saida“.

Nakon masakra na stadionu u Port Saidu, navijači su upali u zgradu Fudbalske federacije Egipta i zapalili sjedište društvenog kluba policije. Isto tako, 2013. godine u mjesecu julu, ubijen je navijač kluba Zamalek tokom sukoba sa policijom ispred sjedišta ovog kluba, nakon čega su utakmice otkazane. Natjecanje se zatim ponovo organizira, ali bez prisustva publike, da bi se postepeno dopuštalo prisustvo javnosti na pojedinim utakmicama i to djelimično.

Nacionalni tim bilježi uzastopne poraze. Nakon što je osvojio Afričko prvenstvo tri puta zaredom, ponovno se vraća, ali tri puta uzastopno ne uspjeva proći ni na kvalifikacijama.

Ubijanje radosti

U svom komentaru na ovaj incident, student Haitham Messad kaže: „U Egiptu je ionako sve turobno, pa kako da to ne utiče i na fudbal?“ Dodao je da više ne osjeća zadovoljstvo u gledanju fudbalskih utakmica, jer se uvijek prisjeti žrtava masakra na stadionu u Port Saidu.

Messad smatra da su izjave zvaničnika „provokativne i uobičajene u isto vrijeme“, te kaže kako nije iznenađen masakrom ispred stadiona ‘Protiv zračna odbrana’, jer „da smo se osvetili za one koji su poginuli u masakru Port Saida, krv više ne bi bila tako jeftina i ovo krvoproliće se ne bi ponovilo.“

Abdel Gawad Al-Sayyid, s druge strane, podsjeća da su se politička previranja odrazila i na domaću ligu, a samim tim i na uspjeh reprezentacije. Dok se sa žalom prisjeća prvenstava koje je njegova država nekada osvajala, kaže: „Našu reprezentaciju pobjeđuju države koje ni na mapi ne znam pronaći.“

Kaže da je fudbal „postao izvor jada, a ne radosti. Nakon masakra u Port Saidu prestao sam pratiti utakmice lige. Nažalost, kada sam donio odluku da opet počnem pratiti ta dešavanja, ponovo se dogodilo krvoproliće.“

Odgovornost

Tarek Yahia, tehnički direktor kluba Ismaili, smatra da Egiptu nedostaje dobre organizacije svih događaja, naglasivši „potrebu da se odredi osoba koja ima iskustvo i sposobnost da dobro vodi fudbalski sistem, te da se otkloni stanje napetosti između snaga sigurnosti i navijačkih klubova, i to kroz pomirenje ove dvije strane, kako bi se izbjegle nove krize.“   

Šef sportskog odjela na sajtu „Misr al-Arabia“ Ferid Al-Sunbati kaže da igrači klubova i reprezentacije, ali i mase „osjećaju frustraciju, pa čak i mržnju prema fudbalskim stadionima, zbog svega onoga što utiče na sportsku atmosferu.“

Al-Sunbati poziva da se u fudbal ponovo uvede red „nakon godina konfuzije i katastrofa“. Također je uputio poziv i Fudbalskom savezu i upravama klubova da „preuzmu na sebe obavezu pronalaska dobrih rješenja daleko od staromodnih načina razmišljanja.“ 

Al-Sunbati pad egipatskog fudbala pripisuje neuređenim aktivnostima lige „što dovodi do slabljenja lokalnih turnira i direktno utiče na izvedbu reprezentacije.“ Međutim, odluku o zaustavljanju ligaških utakmica nakon masakra pred stadionom ‘Protiv zračna odbrana’ smatra kao „ispravnu, kako bi se ponovo preispitalo upravljanje fudbalskim sistemom.“

Izvor: Al Jazeera