Rasprava o primanjima hrvatskih veterana

Objava iznosa primanja Đure Glogoškog izazvala su polemike (Al Jazeera)

Piše: Branimir Bradarić

Visina mirovina proisteklih iz Domovinskog rata, kao i njihova opravdanost, već godinama tema su brojnih političkih prepucavanja u Hrvatskoj, ali i razgovora među građanima.

Govori se zaslugama branitelja za stvaranje slobodne i neovisne Hrvatske, ali i licitira raznim brojkama poput visine, ukupne sume koliko se godišnje izdvaja za tu stavku, kao i može li Hrvatska, i njen državni proračun, izdržati taj „teret“.

Za usporedbu se najčešće ističu građani koji su otišli u starosne mirovine, poslije 30-40 godina rada, a koji su ostvarili pravo na osjetno niže mirovine.

Raspravu je dodatno potaknuo i izračun mirovine Đure Glogoškog, stopostotnog invalida I skupine, koji je i vođa braniteljskih prosvjeda u Zagrebu, a koju je javno obznanio ministar hrvatskih branitelja Predrag Matić.

Prema tom izračunu, poslije kojega je najavljeno podizanje i sudske tužbe, Glogoški mjesečno dobiva 24.816,02 kuna, ili oko tri tisuće eura.

U tu brojku uračunata je njegova gola pukovnička mirovina, koja iznosi oko 12.000 kuna, ali i svi dodaci, kao i iznos od oko 4.000 kuna za njegovu suprugu na njegovo ime.

„Kada je riječ o mirovinama proisteklih iz Domovinskoga rata i pravima koje ostvaruju umirovljeni branitelji, odgovorno mogu reći da Hrvatska definitivno ljudima koji su je stvarali nije maćeha. Dapače, iz proračuna se svaki mjesec izdvajaju znatna sredstva za mirovine, dodatke, liječenja, ortopedska pomagala, toplice…“, rekao je Matić.

Kaže i kako se nikad ne smije zaboraviti da se radi o ljudima koji su ratnih godina bili spremni dati svoj život za stvaranje neovisne i slobodne Hrvatske te da su mnogi radi toga cilja ostali bez dijelova tijela i zauvijek narušenog zdravlja.

Navodi i kako se mirovine utvrđuju temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata i članova njihovih obitelji kao, i Zakona o mirovinskom osiguranju.

Prema službenim podacima iz Ministarstva branitelja, koji se pozivaju na izvješće hrvatskog Zavoda za mirovinsko osiguranje, u prosincu 2014. godine bilo je evidentirano 72.338 korisnika mirovina koji su pravo na istu ostvarili prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.

Različite stavke

Kod izračuna mirovine gleda se niz stavki, pa se tako razlikuju braniteljske mirovine od mirovina invalida Domovinskog rata kao i stopostotnih invalida I skupine.

Drugačije rečeno, osnovica se izračunava i prema činu koji je osoba imala, tako da je različita osnovica koju ima jedan običan vojnik od one koju ima satnik, pukovnik ili general. Tu je i vrijeme provedeno u ratu, stupanj invaliditeta…

 „Sve to je sukladno zakonu i definitivno zasluženo. Međutim, mislim i kako porezni obveznici imaju pravo znati sve te podatke jer ipak taj novac oni osiguravaju. Tako prosječna mirovina hrvatskog branitelja, koji nema status hrvatskog ratnog vojnoga invalida (HRVI) iznosi oko 2.300 kuna. U isto vrijeme prosječna mirovina branitelja sa statusom HRVI iznosi oko 5.000 kuna. Najviše su mirovine koje ostvaruju stopostotni invalidi I skupine. Imamo nekoliko slučajeva da one, sa svim dodacima, dosežu i 29.000 kuna mjesečno“, pojasnio je Matić.

Za potrebe isplate braniteljskih mirovina, hrvatski Zavod za mirovinsko osiguranje godišnje osigurava oko 4,8 milijardi kuna. Uz taj iznos Ministarstvo branitelja godišnje oko 928 milijuna kuna isplaćuje na ime dodataka, invalidnina…

Matić kaže kako su 95 posto toga iznosa zadana trajna prava. Tu je i dodatnih 40 milijuna kuna godišnje koji su osigurani za stambeno zbrinjavanje.

Razne povlastice

Iz Ministarstva ukazuju i na razne pogodnosti i povlastice koje ostvaruju umirovljeni branitelji, a prije svih oni sa statusom HRVI i stopostotni invalidi I skupine.

Tako, primjerice, najteži invalidi Domovinskoga rata svakih sedam godina dobivaju novo osobno vozilo za korištenje koje je prilagođeno njihovom tjelesnom oštećenju.

Država im je osigurala stanove ili kuće koje su također prilagođene njihovom tjelesnom oštećenju. Između ostaloga, Matić spominje i liječnike preglede, mogućnost odlaska u barokomore, toplice, nabavku ortopedskih pomagala…

„Nekima možda sve to izgleda previše, ali treba znati prije svega da je sve ovo po zakonu kao i da nitko od zdravih osoba se ne bi, niti za sve te povlastice, mijenjao s njima ili možda sjeo u invalidska kolica“, ističe Matić.

Radi svih iznesenih brojki i prava Matić je mišljenja kako je braniteljski prosvjed u Zagrebu politički motiviran. Pojašnjava to i podacima o dosadašnjim smanjivanjima braniteljskih mirovina. Naime, prvo smanjivanje tih mirovina bilo je u srpnju 2010. godine, kada su smanjivane mirovine veće od 3.500 kuna. Drugo smanjenje mirovina bilo je u siječnju 2014. godine, kada su smanjivane mirovine veće od 5.000 kuna, izuzev 100 postotnih  hrvatskih ratnih vojnih invalida, kao i obiteljskih mirovina djece i supruga smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.

U jeku rasprave o visini braniteljskih mirovina, a posebno nakon što je Matić javnost upoznao sa visinom mirovine koju prima Đuro Glogoški, cijeli taj problem prokimentirao je i general HV-a u mirovini Petar Šimac, koji je danas i sam stopostotni invalid u kolicima, a čiji je doprinos u Domovinskom ratu nemjerljiv.

Šimac: Političari su krivi

„Mirovine nam se isplaćuju od hrvatskih poreznih obveznika koji imaju pravo u svakom trenutku znati koliko komu daju. Ja svakog mjeseca primam mirovinu od 6.200 kuna. Moja bruto mirovina je 6.880,77 kuna. Na ime poreza oduzima mi se 367,59 kuna, na ime prireza ide  36,76 kuna, na premiju osiguranja 70 kuna te za dodatni doprinos za zdravstveno osiguranje 206,42 kune. Ostatak od 6.200 kuna je neto isplata koja mi stiže na račun“, kaže Šimac.

Komentirajući tolike razlike među braniteljskim mirovinama, ovaj umirovljeni general kaže da se pita je li moralno i pošteno da su među braniteljima i stradalnicima tolike razlike.

„Za mene je svaka mirovina veća od 10, 15, 20 ili više tisuća kuna sramotna i ja bih se stidio primati je kad znam da drugi umirovljenici, poslije 40 godina rada, imaju mirovinu od dvije ili dvije i pol tisuće kuna. Međutim, za to stanje nismo krivi mi nego politika. Kada su političari donosili ove zakone o pravima hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata, dijelili su prava kapom i šakom da ih netko ne bi upitao gdje su oni bili, jer ih je malo bilo u braniteljskim redovima. Danas imamo to što imamo“, zaključio je Šimac.

Izvor: Al Jazeera


Reklama