Mostarski studenti nagrađeni na Imagine Cupu

Mostarski studenti planiraju razviti i aplikacije za učenje drugih prirodnih nauka (Al Jazeera)

Piše: Sead Fadilpašić

Za srednjoškolce u Bosni i Hercegovini, koji su odlučili nastaviti školovanje na univerzitetu, približava se dan kada će morati odlučiti na kojem će fakultetu provesti naredne tri, četiri ili pet godina.

Većina će i svoje profesionalne karijere graditi u poljima za koja su se prethodno godinama spremali.

Drugi će, pak, i pored završenog visokog obrazovanja, posao morati potražiti van struke, jer za sve jednostavno nema mjesta.

Popularnost fakulteta prirodnih nauka, i pored manjka kadra i dobrih plaća, manja je od popularnosti fakulteta društvenih, o čemu govore i podaci o broju aplikacija za, naprimjer, Pravni naspram Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu.

Pravni fakultet je već u prvom roku dobio 400 prijava, dok će na Prirodno-matematičkom fakultetu za neke smjerove biti organizovan i drugi rok, jer mjesta ima.

Sve to mogao bi promijeniti mladi tim s Fakulteta informacijskih tehnologija u Mostaru.

Chemicalium

Tim “Chemicalium”, koji čine studenti Amra Buljubašić, Ema Begulić, Hamza Sabljaković i Samir Šupčić, te mentor Mohamed al-Zayat, razvili su aplikaciju istog imena, pa su na Microsoftovom Imagine Cupu u Seattleu osvojili Avanade nagradu publike za najbolji projekat.

Aplikacija napravljena za Windows Phone 8 promovira učenje hemije, a razvojni tim se nada da će upravo kroz njihovu aplikaciju mladi brže savladati osnove hemijskih spojeva.


Chemicalium je osvojio nagradu publike [Al Jazeera]

“Testiranje aplikacije u lokalnim osnovnim školama je pokazalo da aplikacija ima veliki potencijal popularizacije prirodnih nauka, u ovom konkretnom slučaju hemije, jer omogućava pristup materiji na malo drugačiji način, na zabavan način, kroz igru i kroz grupni rad”, kaže član tima Samir Šupčić, te najavljuje slične projekte i za druge nauke poput biologije, fizike i matematike.

“Cilj nam je da, nakon finalizacije projekta Chemicalium, krenemo sa razvojem sličnih projekata za preostale predmete, kao što su biologija, fizika i matematika.”

Pored hemije, biologije, fizike i sličnih nauka, tim Chemicalium, možda i nesvjesno, popularizira i polje razvoja mobilnih aplikacija, tržište koje svakim danom sve više raste, a potražnja daleko nadilazi ponudu.

“Kao MSP partner, imala sam priliku više puta pridonijeti organizaciji promocije Imagine Cupa koju Enis Šahinović organizira na lokalnim univerzitetima, i uvijek bih ostala zaintrigirana. Predložila sam cimerki Emi da se prijavimo na sljedeće takmičenje, i pristala je, te smo pozvale Samira i Hamzu da nam se pridruže”, govori članica ekipe Amra Buljubašić.

Nagrada publike

Kaže da ih je privukla ideja učešća na Imagine Cupu, te da ih je upravo to takmičenje nagnalo na razmišljanje o razvijanju vlastite aplikacije.

“Zajedno sa našim mentorom smo neko vrijeme utrošili samo raspravljajući šta bismo mogli napraviti, i idejama smo prvo krenuli u potpuno drugom smjeru. Ideja za Chemicalium je došla raspravom o tehnologiji i kako je najbolje upotrijebiti u svrhu edukacije. NFC (Near-field communication, komunikacija među mobilnim uređajima koji se dotiču op.a.) i spajanje telefona nas je podsjetilo na spajanje elemenata i formiranje molekula. Nakon nekih sedam dana rasprave, bacili smo se na posao i nismo požalili”, zaključuje Buljubašić.

Ipak, u raspravama o prirodi aplikacije koju treba razviti nisu razmišljali o takmičarskim kategorijama na Imagine Cupu.

Nova sezona Imagine Cupa

“Nova sezona Imagine Cup takmičenja počinje u septembru, a učestvovati mogu svi studenti i učenici srednjih škola. Timove mogu formirati fakulteti i škole, čak iz različitih država, a mentor može biti bilo ko, stariji kolega, neko iz škole ili privrede. Za Imagine Cup 2015 će biti organizovano i lokalno takmičenje, pa se nadamo da će mladi prepoznati priliku koja im se pruža i prijaviti što više zanimljivih projekata”, kaže Enis Šahinović, voditelj Imagine Cup takmičenja za Bosnu i Hercegovinu.

Takmičenje je podijeljeno u tri kategorije: igre, inovacije i društvena odgovornost, a za svaku se dodjeljuju posebne nagrade.

Nagradu za društvenu odgovornost dobila je australijska ekipa Eyenaemia, ruski tim Brainy Studio nagrađen je za svoju igru, dok je Estimeet sa Novog Zelanda ekipa nagrađena u polju inovacija.

Chemicalium nije bio siguran gdje smjestiti svog kandidata – među igre ili među inovacije. Aplikacija je na kraju smještena u kategoriju inovacija.

“Naš projekat se nalazi negdje između igre i aplikacije jer sadrži dosta elemenata koji nisu uobičajeni za aplikacije”, kaže Hamza Sabljaković. “Negdje do pola razvoja nismo bili sigurni u kojoj kategoriji ćemo učestvovati.”

Međutim, publika u Seattleu znala je gdje ovu aplikaciju smjestiti – među pobjednike.

Za budućnost, tim planira finalizirati aplikaciju prvenstveno za Windows Phone platformu, a kasnije je donijeti i na druge platforme mobilnih uređaja.

A za finalizaciju je potrebno puno komentara i kritike korisnika, zbog čega se aplikacija može besplatno preuzeti i testirati s Windows Phone Storea, a Chemicalium se nada da će korisnici svojim savjetima doprinijeti stvaranju još bolje platforme za učenje.

Izvor: Al Jazeera


Reklama