Na Stanfordu spoj tehnologije i umjetnosti

Francuski kipar iz 19. stoljeća Auguste Rodin poznat je po realnim prikazima ljudskog tijela, no američki liječnici kažu da su njegovi kipovi toliko autentični da je moguće odrediti i od čega su bolovali.

Deformirane i kvrgave strukture djelâ Augustea Rodina, revolucionarnog umjetnika koji je kršio dotadašnja pravila, podsjećaju kako je on u svojim složenim skulpturama često istraživao medicinska oboljenja.

“Mislim da, kada promatrate Rodinove skulpture, morate priznati da je on, kao umjetnik, bio zainteresiran za ljudsko tijelo. Zanimala ga je anatomija, razmišljao je o strukturi tijela i, naravno, o izražaju”, ukazuje Connie Wolf sa Sveučilišta Stanford.

Umjetnik je volio ruke, smatrao ih je posebno izražajnim i često koristio modele s oboljenjima i deformitetima.

Iznenađenje za ljekare

Ono što je iznenadilo liječnike na Stanfordu bilo je otkriće da mogu dijagnosticirati ta oboljenja gledajući samo Rodinove skulpture i tako je došlo do jedinstvenog spajanja umjetnosti i anatomije.

“Posjetitelji mogu koristiti iPade ispred originalnih, brončanih Rodinovih skulptura i pomjerati ih kako bi proučili anatomiju iz različitih uglova. Kad pogledamo unutra, vidimo kosti, krvne sudove i živce”, konstatira Al Jazeerina reporterka Melissa Chan.

Na medicinskom fakultetu napravili su odgovarajuće CT snimke, a u muzeju uklopili digitalne kosti i ono do čega su došli nazivaju “uvećanom stvarnošću”.

Na Stanfordu se 3D tehnologija koristi u obrazovanju budućih doktora, a u svijetu umjetnosti to je novina.

Doktor Paul Brown pokazuje na koji način se digitalni modeli u prirodnoj veličini mogu okretati, kako bi se vidjeli presjek tijela i unutarnji organi.

Korisno za buduće ljekare

“Ne bi trebalo mnogo više rada nego što smo već obavili. Pomoću ove tehnologije studenti će moći držati iPade iznad leševa, pomjerati uređaje i proučavati unutarnju strukturu tijela – sve kosti, mišiće, ponekad i krvne sudove”, najavljuje doktor Brown.

U muzeju su se malo i zabavili, pa su postavili jednu uz drugu dvije ruke – jedna je originalna Rodinova skulptura, odnosno deformirana ruka, a druga je izrađena 3D printerom nakon virtualne operacije.

“Replika Rodinove velike skulpture lijeve ruke izgleda kao da ju je operirao jedan od naših kirurga. Pomoću iPada mogu se vidjeti vijci i pločica korišteni za namještanje slomljenih kostiju zapešća. Čini se kao da ju je izradio Rodin, ali nije”, ukazuje Matthew Hasel sa Sveučilišta Stanford.

Ne može se, doduše, znati bi li kipar podržao “umjetničku slobodu” sa Sveučilišta Stanford i takvo proučavanje skulptura, ali posjetitelji muzeja sada imaju novi način da uživaju u njegovim remek-djelima.

Izvor: Al Jazeera


Reklama