U gradu s najviše napada na Palestince i vojsku

Prema podacima UN-a, stanovnici Yitzhara napali su okolna palestinska sela 70 puta 2011. (AP)

Piše: Gregg Carlstrom

Yitzhar, okupirana Zapadna obala —  Stanovnici ovog naselja, poznatog kao beskompromisno i jedno od naselja sa najizraženijom ideologijom na Zapadnoj obali, za dvije sedmice će glasati o tome da li je prihvatljivo boriti se protiv vojske, čiji je zadatak da ih štiti.

Yitzhar je gradić sa blizu 1.100 ljudi, smješten na brdu u blizini palestinskog grada Nablusa, ali poznat i šire. U 2011. godini, postao je poznat po tome da je u njemu izvršeno više napada na Palestince nego u bilo kojem drugom naselju u okupiranoj Zapadnoj obali. Svaki šesti incident koji su zabilježili Ujedinjen narodi te godine uključivao je stanovnika Yitzhara.

Pa ipak, početkom ovog mjeseca, stanovnici su se okomili na manje čestu metu. Šestorica izraelskih graničnih policajaca su povrijeđena kada su ih mještani kamenovali 8. aprila dok su policajci demolirali kuću koja je sagrađena bez odgovarajućih dozvola. Doseljenici su također uništili vojnu bazu i izbušili gume na pukovnikovom džipu.

Zatvorena vjerska škola

Vojska je odgovorila zatvaranjem zloglasne ješive, ili jevrejske bogoslovije, u Yitzharu zvane Od Yosef Chai („Josip i dalje živi“). Granična policija je preuzela kontrolu nad ovim mjestom 11. aprila nakon što ga je lokalni vojni zapovjednik proglasio vojnom zonom. Njegova naredba zabranjuje ulaz svima u naredna dva mjeseca, a mjesto je danas zabarikadirano i čuvaju ga naoružani vojnici.

Napad, iako bez presedana, pokrenuo je kontroverzu u Izraelu o tome kako se država treba odnositi spram sve većeg nasilja doseljenika. Pojedini političari su nazvali stanovnike Yitzhara „teroristima“, što je oznaka gotovo isključivo primjenjivana na Palestinace, te pozvali vojsku da uspostavi vojne punktove ili da čak evakuira naselje.

Većina nasilja, kažu iz vojske, proizilazi iz učenja ješive Od Yosef Chai, koja je u prošlosti dobijala finansijska sredstva od države. 

O napadu se raspravljalo i unutar Yitzhara. Na glasanju, koje će se održati krajem mjeseca, odlučit će se da li su kamenovanje i drugi postupci validan odgovor na slučajeve demoliranja u budućnosti. Općinski službenici su rekli da će podnijeti ostavku ukoliko grad glasa potvrdno.

„Vojska može doći i raditi stvari koje nas uznemiravaju, ali moraju postojati granice,“ kaže Ezri Tubi, stanovnik Yitzhara. „Ovo glasanje je unutrašnje glasanje, da se odluči da li postoje granice i načini reagovanja u ozbiljnim situacijama poput ove…ovo će se morati riješiti.“

Za sada je zatvaranje ješive izazvalo bijes među stanovnicima, koji sebe vide kao nepravedno optuženu metu. Po ovom pitanju, oni su u iznenađujućem dogovoru sa izraelskom ljevicom, gdje se odluka vojske odbacuje kao simbolična gesta.

„Postoji duga historija ovakvog ponašanja“, rekao je Yehuda Shaul, član grupe Breaking the Silence, sačinjene od bivših izraelskih vojnika koji bilježe vojne aktivnosti na Zapadnoj obali. „Diskriminacija u primjeni zakona ukorijenjena je u sistem. Činjenica je da policiji nije data naredba da sankcioniše nasilje doseljenika.“

Izraelska vojska kaže da je zatvorila ješivu jer je ova vjerska škola postala „centar“ za napade na okolne zajednice.

 „Razumno je nauditi djeci ako je jasno da će oni nauditi nama kada odrastu,“ napisao je Yitzhak Shapira, glavni rabin ješive.

„Razlog je dvostruki, jedan je pojačano nasilje [protiv Palestinaca] koje dolazi sa područja na kojem je ješiva“, rekao je potpukovnik Peter Lerner, glasnogovornik vojske. „A drugi je nasilje koje je tamo izbilo nedavno i koje je usmjereno protiv vojske. Ovaj vandalizam je glavni uzrok naše zabrinutosti.“

Većina nasilja, kažu iz vojske, proizilazi iz učenja ješive Od Yosef Chai, koja je u prošlosti dobijala finansijska sredstva od države. Yitzhak Shapira, glavni rabin u školi, objavio je knjigu 2009. godine, u kojoj se zalaže za stav da je Jevrejima dozvoljeno da ubijaju nejevreje koji ih ugrožavaju. Njegov traktat, Torat HaMelech (“Kraljeva Tora”), čak je proširio gore pomenuti argument i na djecu: „Razumno je nauditi djeci ako je jasno da će oni nauditi nama kada odrastu,“ napisao je on.

Stanovnici Yitzhara odbacuju napade kao neslane šale, grafite naslikane na džamijama i povremene slučajeve paljena stabala masline. Ovo je veliki eufemizam: Ujedinjene nacije su izdale poseban izvještaj o Yitzharu u 2012. godini u kojem je zabilježeno 70 napada na okolna palestinska sela tokom prethodne godine, što je najveći broj napada koje su izvršili stanovnici bilo kojeg naselja. Samo u napadima iz 2011, povrijeđeno je 50 ljudi, a oštećeno više od 2.500 stabala.

Odluka na Vladi Izraela

Stanovnici, pak, navode palestinske napade na njihovo naselje. Četiri puta ove godine, kažu oni, autobusi u kojima su bile djevojčice koje su se vraćale iz škole, napadnuti su molotovljevim koktelima. Žale se da je vojska učinila vrlo malo da zaustavi nasilje. „Nekada osjećamo da je vojska više nalik Ujedinjenim nacijama, nalazi se između, da razdvaja, i na to ima žalbi,“ rekao je Tubi.

Lerner je odbacio kritike, rekavši da „je vojska posvećena čuvanju sigurnosti državljana Izraela, i svih ljudi. Kritike su potpuno pogrešne.“

Kritičari, pak, kažu da vojska nije spremna, niti ima dozvolu da reaguje na nasilje doseljenika. Zaista su vojnici raspoređeni u Yitzhar stajali sa strane i posmatrali dok im je baza demolirana početkom mjeseca.

Omer Bar-Lev iz Laburističke stranke tvrdi da „neprestano nasilje“ ne ostavlja drugi izbor do da se Yitzhar zatvori, a njegovi stanovnici evakuiraju.

Ovi napadi nisu rijetkost: Doseljenici su provalili u regionalno vojno zapovjedništvo blizu naselja Beit El 2012. godine, u znak protesta zbog demoliranja u naselju Migron i drugdje; u sličnoj pobuni iz 2011. godine meta je bila vojna baza u Jordanskoj dolini.

Ali, analitičari i bivši vojnici kažu da restriktivna pravila zabranjuju vojnicima da reaguju uz upotrebu sile kada doseljenici napadaju Palestince ili vojne baze. Primjera radi, u januaru su maskirani doseljenici upali na posjed gdje se gradio rezervoar za vodu u obližnjem palestinskom selu Urifu, bacajući kamenje na obližnje škole i porodične kuće. Na videosnimku koji je objavila izraelska organizacija za ljudska prava B'Tselem, vide se vojnici kako posmatraju šta se dešava; ne rade ništa da zaustave nasilje ili uhapse počinitelje.

Doseljenici napadaju rezervoar u Urifu [B'Tselem]

Dani Dayan, visokopozicionirani član Vijeća Yesha, krovne organizacije za grupe doseljenika, rekao je da bi on podržao pritvaranje nasilnih doseljenika u Yitzharu u „administrativnom pritvoru“, koji Izrael rutinski primjenjuje da pritvara Palestince bez optužbe.  „Naravno, volio bih da glavno sredstvo budu optužnice, ali ukoliko to nije moguće… onda nemam ništa protiv upotrebe drugih metoda koje zakon dozvoljava“, rekao je Dayan.

Elazar Stern, član Kneseta iz HaTnuaha (Pokret), stranke lijevog centra, pozvao je na slične korake. „Naselje Yitzhar bi trebalo biti označeno kao mjesto iz kojeg dolaze teroristi“, napisao je na svom Facebook profilu ranije ovog mjeseca, pozivajući na uspostavljanje punktova na ulazu u grad i vojnih racija tokom noći.

Omer Bar-Lev iz Laburističke stranke otišao je korak dalje, tvrdeći da „neprestano nasilje“ ne ostavlja drugi izbor do da se Yitzhar zatvori, a njegovi stanovnici evakuiraju. „Ovo je odlučujući korak, ali ako danas ne reagujemo odlučno, ovo će završiti ozbiljnije od probušenih guma i lakše povrijeđenih policajaca,“ rekao je.

Odluku će u konačnici morati donijeti Vlada Izraela, posebno ministar odbrane Moshe Ya'alon. On je oštro kritikovao napade u Yitzharu, nazvavši to „terorizmom u svakom pogledu“.

Ali, on također uživa veliku podršku desnice, posebno doseljeničkog pokreta. Shaul iz organizacije Breaking the Silence kaže da ne očekuje da će Ya'alon rizikovati da izgubi podršku odgovorom koji uključuje upotrebu sile. Nedugo nakon zatvaranja bogoslovije Od Yosef Chai, ministar odbrane je dozvolio doseljenicima da se usele u zgradu na periferiji Hebrona, što je prvo širenje tamo u toku više decenija.

„Pokušavaju skrenuti pažnju sa stvarnog problema,“ rekao je Shaul, komentarišući zatvaranje u Yitzharu. „To je predstava. Sutradan objave vijest o novom naselju u Hebronu. Zatvorili su ješivu samo da skrenu pažnju.“

Izvor: Al Jazeera


Reklama