U Yabrudu kršćani i muslimani dijele istu sudbinu

Piše: Waseem Ainawy
QALAMOUN – Crkva u Yabrudu smatra se jednom od prvih crkava koje su pokazale, pa makar i stidljivo, podršku sirijskoj revoluciji, što je dovelo do toga da kršćani i muslimani ovoga grada dijele istu sudbinu od strane režima, prema izjavama aktivista.
Dr. Mohammed Yabroudi, predstavnik Koordinacije uprave grada, pojašnjava kako postojanje Crkve Konstantina i Helene u Yabrudu datira daleko u prošlost te da ona ima historijsku simboliku. Naglasio je kako je bila nekoliko puta izložena artiljerijskom napadu režimskih snaga, s namjerom da se izvrši pritisak na kršćansku opoziciju u gradu.
U svojoj izjavi za Al Jazeeru je rekao kako je suživot, koji je bio prisutan prije revolucije u Yabrudu između muslimana i kršćana, nadvladao neprestane pokušaje sirijskog režima da igra na kartu sektaštva i izazove smutnju među stanovnicima ovog grada.
Ukazao je i na to da je suživot između muslimana i kršćana još uvijek dominantna karakteristika ovoga grada, iako su prošle dvije godine od kada je opozicija ima kontrolu nad ovim mjestom.
Slobodni kršćani
Istakao je da je veliki broj kršćana ovoga grada javno učestvovao u revoluciji te da su imali ulogu u mirnom pokretu nakon što su formirali blok “slobodni kršćani”, što je izazvalo veliko poniženje sirijskog režima. Spomenuo je kako je poziv crkve u Yabrudu na zajednički iftar za vrijeme mjeseca ramazana 2012. godine, koji je održan u crkvenim prostorijama, a što su mediji i zabilježili, predstavljao ozbiljan udarac za sirijski režim.
Prema njegovim riječima, nakon toga je došlo do eskalacije pritiska od strane režima na kršćane u Yabrudu, povećan je broj hapšenja građana koji su pokušavali izaći iz grada, kao i bombardiranje kuća u kršćanskim kvartovima, što je dovelo do žrtava.
Dodao je kako je režim bombardirao i crkvu, s ciljem da poveća pritisak na kršćane, ali oni su i dalje ostali dosljedni revoluciji.
S druge strane, Nadir Jabaly, kršćanski pripadnik opozicije, rekao je kako je njihovo učešće u revoluciji bilo veoma dobro, uprkos činjenici da “nije ostvaren željeni nivo”, dodavši da kršćani čine 10 posto ukupne populacije grada. Nedovoljno uključivanje kršćana u revoluciju vidi u mnogim objektivnim razlozima, koji se odnose na specifičnosti položaja manjina, manipulacije režima te grešaka pojedinih elemenata opozicije ili naoružanih skupina.
Udvostručene sankcije
U izjavi za Al Jazeeru kazao je kako je jedan broj kršćana iz Yabruda bio izložen udvostručenim sankcijama zbog učešća u revoluciji, spomenuvši da je i on veoma često bio podvrgnut maltretiranjima tokom rada u nekim firmama, kao i od advokatske komore.
Bio je uhapšen dva puta i izložen brutalnom zlostavljanju, zbog toga što režim smatra manjine svojom podrškom i lojalnim elementom te smatra nezamislivim njihovo priklanjanje opoziciji.
Dodao je da je njegova kuća bila opljačkana i da je nepokretna imovina bila divljački uništena nakon upada snaga režima u Yabrud. Ista stvar se desila i s kućom njegove sestre, pripadnicom opozicije, što nije bio slučaj s kućama drugih kršćana. Jabaly je ukazao na “prljavu igru režimam kojom se produbljuje jaz između muslimana i kršćana.”
Prema Jabalyu, režim se korektno ophodi prema lojalnim kršćanskim manjinama, čime se budi netrpeljivost muslimana prema njima i na taj način se podstiču na sektaško nasilje.
Izvor: Al Jazeera