Borba za prava djece imigranata u Italiji

Djeca imigranta u Italiji, iako je većina rođena u toj zemlji, nemaju gotovo nikakva prava. U italijanskom društvu rješavanje tog problema, međutim, nije prioritet, a italijanska ministrica integracija Cecile Kyenge je zbog pokušaja promjene sistema stekla mnogo neprijatelja.
“I nakon što dobijete svoja prava na papiru ne znači da nećete biti žrtva diskriminacije, čak i na najvišem nivou. Cecile Kyenge otkrila je to na težak način. U aprilu je postala prva crna ministrica u italijanskoj historiji sa zadatkom promoviranja integracije”, kazala je reporterka Al Jazeere Charlie Angel, koja izvještava iz Rima.
Međutim, taj cilj ne podržava stranka Sjeverna liga, čiji je istaknuti član Roberto Calderoli uporedio Kyenge s orangutanom, dok je drugi izjavio da zaslužuje da bude silovana.
“Želim da svi shvate da takve rasističke uvrede nisu upućene samo meni, nego svima nama. Trenutno smo fokusirani na promoviranje ideje da je raznolikost resurs koji bi, između ostalog, mogao pomoći Italiji da izađe iz ekonomske krize. Ta raznolikost obogaćuje i jača naš vlastiti identitet. Zbog toga radimo na izmjeni Zakona o državljanstvu”, rekla je Kyenge.
Zakon koji pokušava izmijeniti odnosi se na djecu imigranata rođenu u Italiji. Trenutno moraju čekati do 18. rođendana da podnesu zahtjev za italijanski pasoš.
Phaim Bhuiyan (17) porijeklom je iz Bangladeša, ali sebe smatra Italijanom. Na internetu objavljuje snimke o skoro 650.000 djece, koja, poput njega, osjećaju da su se našla u klopci.
Bez sankcija
“U Italiji smo se školovali, govorimo italijanski, jedemo italijansku hranu. Moraju prema nama postupati kao prema Italijanima”, objasnio je.
“Na državnom nivou ne prihvataju da smo ovdje, da u Italiji postoji cijela nova generacija. Ne prihvataju današnju stvarnost. Vjeruju da bi bijelci trebali biti s bijelcima, a crnci s crncima”, dodao je Bhuiyan.
U Italiji su parlamentarne debate o imigraciji često praćene rasističkim komentarima. Međutim, izjave poput one Roberta Calderolija, iako šokantne, rijetko se sankcioniraju. Uprkos premijerovim zahtjevima, Calderoli je odbio podnijeti ostavku, a članovi njegove stranke otvoreno ga brane.
“U vremenu ekstremne globalizacije, u kakvom živimo, moramo braniti svoj identitet, tradiciju i korijene. Imamo jednostavan princip: prvo moramo zaštititi prava italijanskih državljana, a tek onda, možda, ostalih”, mišljenja je Nicola Molteni, član Sjeverne lige.
Kako kaže naša novinarka, ovo se ne dešava samo u politici, a rasističke uvrede u Italiji su česte i u sportu.
U januaru je kompletan tim Milana napustio teren kad su se sa tribina čule uvrede na račun njihovog crnog saigrača. Ovakvi incidenti potiču prijeko potrebno samoispitivanje u Italiji, ali napredak je bolno spor.
Izvor: Al Jazeera