Srbija razmatra model štednje

Mjere štednje naći će se pred liderima vladajuće koalicije u Srbiji. Oni bi trebali razmotriti koji model će biti primijenjen kako bi Srbija uštedila milijardu eura i izbjegla eventualnu krizu javnog duga.
Ministarstvo finansija već je definisalo mjere štednje o kojima treba da se dogovori državni vrh poslije čega će ih iznijeti i na Vladi Srbije.
Kao što su prije skoro godinu dana razmatrali, a potom i potpisivali koalicioni sporazum, lideri vladajuće koalicije ponovo traže zajednički jezik, javlja reporter Al Jazeere Marko Subotić. Ovog puta oko mjera štednje koje bi Vlada što prije treba usvojiti.
Smanjiti rashode
Nisu se osmjehivali ni kada su stvarali Vladu, a osmjeha među najvažnijim državnim funkcionerima nema ni u petak, kada razmišljaju o tome šta sve trebaju uraditi, kaže Subotić.
“Morat ćemo da smanjimo rashode, najpre neproduktivne rashode, pa mora da se odustane od svega onoga sto nije nužno, jer kada para nema onda ne može ni da se troši”, kaže ministar finansija Mlađan Dinkić.
Ministarstvo finansija već je poslalo prijedlog mjera štednje koji bi vladajuća koalicija trebala razmotriti, dok bi se ministri najvjerovatnije u ponedjeljak izjašnjavali o njima.
Riječ je o, kako ministar finansija opisuje, oštroj štednji i paketu mjera.
“Pojedinačne mere su besmislene ukoliko nisu simultane. Bilo kakvo zamrzavanje plata i penzija ako bi se sprovelo bez ikakvih strukturnih reformi baceno je vreme. To su pokazala razna zamrzavanja iz istorije”, smatra Dinkić.
Državna administracija
Najveći dio štednje odnosit će se na državnu administraciju gdje su moguća i otpuštanja.
“Da li mislite da Srbija može da izdrži 41.500 zaposlenih u lokalnoj i 28.400 u republičkoj administraciji? To ni jedna privreda ne može”, smatra potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić.
Spekulacije o tome koliko je duboka ekonomska kriza uticale su na finansijsko tržište, pa danima pada vrijednost dinara u odnosu na euro. Istovremeno, Vlada traži način kako da podstakne investitore da zapošljavaju više ljudi.
Dok je ministar finansija obilazio Microsoft i raspitivao se o novim ulaganjima, premijer je ubjeđivao ukrajinske investitore da dođu u Srbiju i predstavio im strategiju razvoja.
“Mi smo rešeni da istrajemo u smanjenu fiskalnog deficita, u snižavanju našeg duga, ali i nameravamo da reformišemo javni sektor, tržiste rada i da unapređujemo investicionu klimu”, kaže Dačić.
Vladi će, poslije usvajanja mjera ostati da na svoju stranu privoli i sindikate koji se protive bilo kakvom otpuštanju ili zamrzavanju zarada sve dok, kako kažu, država omogućava neplaćanje poreza i doprinosa.
Jedan od najvećih dijelova dobiti koju privatnici ostvaruju je tako što ili ne plaćaju uopšte poreze i doprinose, ili doprinose plaćaju na minimalnu zaradu. Na taj način se smanjuju primanja u budžetu i Vlada bi trebala u tom pravcu da traži rešenje problema, a ne na ovaj drugi način”, smatra predsjednik Saveza samostalnih sindikata, Ljubisav Orbović.
Uštediti milijardu
Cilj ministarstva finansija je da mjerama štednje budžetski deficit bude smanjen za tri procentna poena, odnosno da uštedi oko milijardu eura.
Fiskalno vijeće s kojim će Vlada razgovarati tokom vikenda već je poslao poruku da visoki deficit i prezaduženost zemlje mogu značiti uvod u krizu javnog duga.
Upozorili su da ta kriza, koja može utjecati na to da zemlja nema mogućnost da isplaćuje plate i penzije ili vraća dugove, se ne dešava postepeno već iznenada i da je tada već kasno za bilo kakve mjere, zbog čega je u ovom slučaju brzina presudna, kaže Subotić.
Izvor: Al Jazeera