Ekološke brikete iz Afrike

Dva mlada inovatora iz Južne Afrike došla su na ideju kako zapaliti vatru, a ne koristiti drvo. Ako uspiju u svom naumu, to bi mogao da bude spas za afričke šume koje nestaju, jer stanovništvo koristi drvo za sve.

Gaironesa Clayton i Chad Atkins na tu ideju došli su tokom roštiljanja. Potrebno je uzeti komadić papira, dodati vodu i promiješati, a ta se smjesa potom oblikuje i ostavi da se osuši tokom noći.

Nakon toga u nju se dodaje malo kerozina, a kada se osuši, proizvod koji nazivaju R3 spreman je za upotrebu.

“Ljudi su bili uzbuđeni. Željeli su vidjeti na koji način funkcionira. Prije nekoliko noći smo ih i upotrijebili”, kazala je Clayton.

Atkins na to dodaje: “Naši prijatelji bili su oduševljeni, jer nam drvo nije bilo potrebno. Vatra je gorjela i gorjela.”

Kako tvrdi njegova kolegica, briketa od 100 grama gori 45 minuta, ali i više.

Ekološki proizvod

R3 se može koristiti i kod kuće i vani. Idealan je za porodice koje nemaju velike prihode.

Tebogo Moumake sa svojom porodicom živi u ruralnoj zajednici gdje je struja luksuz. Cijene uglja su previsoke i drvo je dosad bilo najjeftinije.

“Ne kupujemo struju. Nemamo novca. Drvo koristimo za kuhanje i prokuhavanje vode, ili kada nešto pečemo”, objasnio je Moumake.

Proizvod R3 još treba razviti, ali mladi inovatori nadaju se da će svoje brikete moći jednog dana masovno proizvoditi i prodavati, budući da su, ne samo jednostavni i jeftini, nego i dobri za okoliš.

Izvor: Al Jazeera


Reklama