Trećina žena je žrtva nasilja
Prema novom izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije, svaka treća žena žrtva je fizičkog ili seksualnog nasilja. Počinioci su najčešće partneri, a žrtve se godinama oporavljaju od fizičkih i psihičkih posljedica zlostavljanja.
Kay Schubach živi otmjenim životom. Direktorica je uspješne umjetničke galerije i upravo se vratila kući, u Australiju, sa odmora u Maroku. Kay se ne uklapa u uobičajenu sliku žrtve nasilja u obitelji.
“Jednom me je udario dok sam vozila. Drugi put me je izbacio iz stana potpuno nagu”, kazala je Schubach.
Pokušavao joj je kontrolirati život i s vremenom ju je sve više zlostavljao.
Schubach je dodala: “Pokušao me je ugušiti u stanu. Mislila sam da ću umrijeti. I tada sam shvatila, ovo je postalo ozbiljno, moram se što prije izvući iz ove situacije”.
Povratak u normalu
Njezin je partner trenutačno u zatvoru. Napisala je knjigu o svojem iskustvu i polako vratila život u normalu.
Pred drugim žrtvama još je dug put. Lisu je partner više puta pokušao zadaviti. Trebalo joj je deset godina kako bi potražila pomoć.
Najmanje šest žena uvijek je smješteno u sigurnoj kući u Sydneyu, koja ima i prostorije za djecu.
“I ova djeca osjećaju posljedice zlostavljanja. Ne moraju nužno nešto vidjeti. Ali djeca su apsolutno svjesna onoga što se dešava u kući”, rekao je Morgan Blackburn iz Pokreta za zaštitu žena.
Ovakve se priče čuju u cijelome svijetu. Prva detaljna međunarodna studija o nasilju nad ženama zapanjila je mnoge.
Skretanje pažnje
Claudia Garcia Moreno Esteva iz Svjetske zdravstvene organizacije je rekla: “Zaista skreće pažnju na veličinu ovog globalnog problema i to koliko je potrebno hitno poduzeti korake protiv nasilja koje čine partneri i seksualnog nasilja uopće.”
Nijedna zemlja nije imuna na ovaj problem. Ali nasilje nad ženama češće je u pojedinim dijelovima svijeta. Dvije trećine žena iz Subsaharske Afrike, koje su izjavile da su barem jednom bile u vezi, kažu da je partner bio nasilan prema njima. U Istočnoj Aziji, 16 posto žena žrtve su nasilja.
Ali poruka Svjetske zdravstvene organizacije ista je za cijeli svijet: neophodno je priznati problem i pozabaviti se društvenim i kulturološkim faktorima koji ga uzrokuju.
Izvor: Al Jazeera