Raste utjecaj desnice u Mađarskoj

U Mađarskoj od rušenja željezne zavjese sve više jačaju desničarske ekstremističke struje.Stranka Jobbik ulaskom u parlament potvrđuje utjecaj desnice u Mađarskoj.
Vladimir Bobetić donosi priču iz mađarskog mjesta Erpatak, u kojem su na vlasti desničari.
Na posljednjim parlamentarnim izborima, ultranacionalistička stranka JOBBIK osvojila je 17 posto glasova.
Po snazi je treća u mađarskom parlamentu. Malu, ali konstantu podršku imaju i neonacističke organizacije.
Erpatak je selo na istoku Mađarske, 95 posto stanovništva čine Mađari, 5 posto Romi. Selom rukovodi Zoltan Mihaly Orosz.
Red, rad i poredak
Autor je modela “Erpatak”. Podrazumijeva red, rad i poredak. Građani su podijeljeni na graditelje i uništitelje.
“Svakodnevno se borimo protiv uništitelja dok ih ne promijenimo. To je glavni cilj. Treba da promijene mentalitet, razmišljanje, životni stil i da se uklope u ostatak društva. To je idealno. Ukoliko odbiju da to urade, kažemo im da napuste zajednicu. Jer ukoliko ne bi, to bi dovelo do novih sukoba i prije ili kasnije morali bismo da preduzmemo mjere protiv tih ljudi.”
A ti uništitelji su za njega Romi. Napuštene i polu-srušene kuće svjedoče o njihovom odlasku. Oni koji ostanu, žive u dijelu sela bez vode i asfaltnog puta.
Karoly Balog sa desetočlanom porodicom dijeli kuću od 60 kvadrata. Da bi zagrijao djecu loži ragastole. Drva, pomoć države, predsjednik općine nije podijelio.
“On gradonačelnik? On ne smije tako da se naziva. Za građane je dostupan dva puta mjesečno. A onda ga čekate cijeli dan. I na kraju vas ne primi. Jasno pokazuje da mrzi Rome. A bili smo dobri kada smo mu davali glas.”
Spomenik Trijanonskom sporazumu. Njime je, nakon Prvog svjetskog rata, Mađarska izgubila dvije trećine teritorije.
“Bilo je mnogo ratova od 15. vijeka i sve smo ih izgubili. Zbog toga se u Mađarskoj modernoj svijesti, koja je definisana u 19. vijeku kao i svuda u Evropi, pojavio čudan fenomen. Sve što je neuspjelo, veliča se. Sve što je uspjelo ne veliča se”, Andras Gero, historičar.
Petstotinjak članova različitih neonacističkih organizacija okuplja se svakog februara u Budimpešti. Kažu da će vratiti Mađarsku u stare granice.
Gyula Gyogy Zagyva poslanik je u mađarskom parlamentu i potpredsjednik organizacije koja traži pripajanje Vojvodine Mađarskoj. U okupljanju koje tako mnogo podsjeća na nacistička ne vidi ništa loše.
“Nacionalno radikalno polje privlačno je mladim ljudima jer vole svoju domovinu i vide šta međunarodne liberalne snage rade u Mađarskoj. Kako potcjenjuju mogućnosti ovih mladih ljudi. To što je neko mlad ne znači da mora biti i liberalan. Nažalost 95 posto mladih u Evropi jeste.”
I dok oni danas obilježavaju posljednju bitku prije nego što je Budimpešta oslobođena od Crvene Armije, marširanje u crnim uniformama mnogima budi uznemirujuća sjećanja.
Prije svega porodicama onih čija se imena nalaze na metalnim listićima. Od 200.000 Jevreja u Budimpešti, trećina njih je ubijena.
Budimpeštanska sinagoga, najveća u Evropi, turistička je atrakcija pod policijskom zaštitom. Zsuzsa Fritz strahuje od sve većeg odlaska mladih u ekstremne organizacije.
Rezultat historije
“Ima mnogo ksenofobičnih ljudi. Mislim da je to rezultat historije kroz koju smo prošli. Zbog loših odluka političara, zbog procesa koji su se u ovoj zemlji odvijali u posljednjem vijeku i zbog toga što nikada nije bilo suočavanja. Ne samo o holokaustu. Ovde se nikada nisu suočili sa posljedicama Trijanona koji je potpisan početkom vijeka.”
Mađarski politolozi tvrde da je ekstremna desnica u toj zemlji malobrojna, ali glasna. Tome doprinosi i Vlada premijera Viktora Orbana.
Odlukom poput one da pjesnika i pripadnika fašističkog režima, Jožefa Njira vrati u obaveznu lektiru.
Izvor: Al Jazeera