Nuklearni otpad u podzemnim tunelima Finske

Finski nuklearni otpad uskoro će biti skladišten u podzemnim tunelima. Ova zemlja se decenijama bori sa zbrinjavanjem radioaktivnog otpada, jer lokacije za privremeno skladištenje moraju biti pod stalnom kontrolom.
Međutim, u drugim zemljama korištenje ovakvih tunela spriječeno je zbog sigurnosnih problema.
Reporter Al Jazeere Tim Friend posjetio je objekat na otoku Olkiluoto.
“Duboko ispod otoka Olkiluoto na jugozapadu Finske putujem s naučnicima koji se bave problemom koji raste od početka nuklearnog doba: Kako trajno pohraniti visokoaktivni nuklearni otpad, trenutno smješten u privremenim skladištima?”, javio je Friend.
Radovi još traju
Geologinja Sanna Mustonen objašnjava: “Sav nuklearni otpad koji postoji u Finskoj, kao i onaj iz sljedećih stotinjak godina, bit će uskladišten na jednom mjestu. Tako ćemo tačno znati gdje se nalazi.”
U SAD-u i drugim zemljama argumenti sigurnosti i zaštite spriječili su ovakva rješenja, ali Finci vjeruju da imaju odgovor.
“Vozili smo se pet kilometara pod zemljom i sad smo pola kilometra ispod površine. Blizu smo mjesta gdje će biti zakopan visokoaktivni nuklearni otpad. U tunelu radovi još traju”, izvještava Friend.
To će biti konačno odredište za otpad, koji ostaje toksičan desetinama hiljada godina. U bušotine će biti smješteni čelični i bakarni spremnici zapečaćeni glinom. Kad 2120. godine skladište bude puno, bit će zatrpano betonom i kamenom.
Na pitanje može li se garantirati da je ovo sigurno za buduće generacije, Mustonen odgovara: “To je dobro pitanje. Ja se u tom smislu oslanjam na finske stijene, jer je skladište duboko. U tom smislu sigurnije ne može biti.”
Osmišljeno je da traje vječno, duže od 100.000 godina, duže od ljudske civilizacije i sljedećeg ledenog doba.
Nuklearno regulatorno tijelo zahtijeva stalnu garanciju da zračenje neće dostići površinu.
U obližnjem gradu Eurajoki nema primjedbi na program koji pruža zaposlenje i bogatstvo lokalnoj zajednici. Ipak, neki ekolozi izražavaju zabrinutost i pozivaju na više opreza.
Ni čuvara ni ograde
“Otpad koji treba biti zbrinut je među najotrovnijim supstancama koje je čovječanstvo ikad proizvelo. Zato bi to kad bi otpad dospio u more ili u podzemne vode bilo izrazito opasno ako bi dospjelo u ljudski organizam putem vode ili ribe”, kaže Jehki Harkonen, aktivista za energiju Greenpeacea.
Dok ovaj visokoaktivni otpad i dalje nastaje u finskim nuklearnim elektranama, potreba za trajnim skladištem sve je izraženija.
Naučnici su do te mjere uvjereni u bezvremenu sigurnost skladišta da, kad bude završeno, neće biti čuvara niti ograde, samo prirodni krajolik.
Izvor: Al Jazeera