Tužba žrtava zlostavljanja u Čileu

Žrtva zlostavljanja u zloglasnoj koloniji koju je u Čileu osnovao bivši nacista pokrenula je tužbu bez presedana protiv Čilea i Njemačke. Ekipa Al Jazeere posjetila je koloniju u kojoj su ljudi zlostavljani i mučeni tokom skoro 50 godina prošlog stoljeća.

Winfried Hempel (36) svakome ko pita reći će da je odrastao u paklu. Do 20. godine nije kročio izvan utvrđene i izolirane njemačke enklave u središnjem Čileu, poznate kao Kolonija dostojanstva.

Iza fasade sretne njemačke zajednice djecu je nakon rođenja odvajao od roditelja, premlaćivao, drogirao, mučio, prisiljavao da rade 16 sati dnevno i seksualno zlostavljao izopačeni vođa kulta Paul Schafer.

Uz saglasnost vlasti

“Taj režim je postojao 50 godina, u 20. stoljeću. Riječ je o zločinačkom režimu, koji je djelovao uz saglasnost čileanskih i njemačkih vlasti. One su imale obavezu nešto poduzeti, ali nisu. Za to moraju odgovarati”, priča Winfried Hempel.

Nakon osnivanja kolonije 1962. godine, Schafer je izgradio moćnu mrežu koja ga je štitila od krivičnog gonjenja.

Luis Hernandez, glavni policijski istražitelj, kaže: “Bivše sudije, vojno osoblje, istaknute osobe, parlamentarci – svi su posjećivali koloniju. Među njima je bilo policajaca, lokalnih dužnosnika, sudija. A sve se dešavalo godinama nakon što je u Čileu ponovno uspostavljena demokratija.”

Schafer, njegovi saradnici i prijatelji slobodno su dolazili i odlazili sa ovog uzletišta.

“Niko sa sigurnošću ne zna kada je Paul Schafer napustio ovo mjesto. Neki kažu 1997. godine, a drugi da je otišao kasnije. Sigurno je jedino da je najkasnije 2000. godine pobjegao i da se nikad nije vratio”, izvještava reporterka Al Jazeere Lucia Newman iz Čilea.

Malo se toga promijenilo do 2005. godine, kad je Schafer konačno uhvaćen i umro u zatvoru, ostavivši iza sebe stotine uništenih života. Winfried je danas odvjetnik. Uvjerio je 120 žrtava da tuže čileansku i njemačku državu za nemar i sudjelovanje u njihovim patnjama.

Ekipa Al Jazeere s njim je išla u Njemačku, gdje mnoge žrtve sada žive. Werneru Schmitkeu (54) dijagnosticiran je posttraumatski stresni poremećaj. Tužba mu je, kako kaže, posljednja nada za kompenzaciju i pravdu.

Ustavna obaveza

“Četrdeset i tri godine živio sam u sistemu sličnom ropstvu, što me je uništilo. Umjesto da pomaže onima koji su uspjeli pobjeći, Njemačka ambasada u Čileu slala ih je natrag u koloniju i u Schaferove ruke. Godinama su kontrolirali korespondenciju i pomagali Schaferu”, kaže Werner Schmitke, koji je žrtva silovanja.

Winfried tvrdi da njemački Ustav obavezuje državu da zaštiti svoje državljane gdje god se nalazili. Isto je s čileanskim Ustavom. Al Jazeera je i u Čileu posjetila žrtve koje se same pokušavaju izboriti s traumama.

“Pobjeda na sudu ne bi donijela samo moralnu satisfakciju, nego bi onima koji su cijeli život radili kao robovi omogućila da dostojanstveno žive i da umru u miru”, priča Hempel. 

Omogućila bi to svim ljudima poput Winfriedovog oca, jednog od mnogih izvornih naseljenika koji i danas žive u toj koloniji – simbolu nekažnjenog zločina.

Izvor: Al Jazeera


Reklama