Definicija koja je podijelila Hrvatsku

Hrvatski građani sljedeće nedjelje izlaze na referendum. Odlučuju žele li da u Ustavu piše kako je brak životna zajednica muškarca i žene.

Inicijativu je pokrenula skupina građana “U ime obitelji”, koji, kažu, žele zaštititi instituciju braka u Hrvatskoj. S druge strane, kritičari inicijative tvrde da referendum krši ljudska prava, javlja reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.

O ustavnoj definiciji braka tek rijetki nemaju stav.

“Mislim da takvo pravo nema što tražiti u Ustavu”, smatra stanovnica Zagreba Melani, dok Marko kaže: “Mislim da ću glasati za.”

Odluka Ustavnog suda

A sve je krenulo ovog proljeća, kad je inicijativa “U ime obitelji” počela prikupljati potpise. U samo sedam dana već su imali dvostruko više od potrebnog broja. I nisu skrivali zadovoljstvo.

S potpisima su stigli u Hrvatski sabor, koji nije žurio s procedurom. SDP-ovci su tvrdili da se Ustav ne može promijenti samo voljom građana, već da za to treba i potvrda većine u Saboru.

Višemjesečnu dilemu riješio je Ustavni sud porukom da rezultat referenduma automatski mijenja Ustav, pa ga je Sabor i raspisao.  S jedne strane, osim Inicijative, referendum podupiru opozicijski HDZ i druge desno orijentirane stranke. Protiv su nevladine udruge, članovi Vlade, lijevo orijentirane političke stranke, pojedini mediji…

O njemu mišljenje imaju i vjerske zajednice. Katolička crkva posebno je glasna.

“Dragi vjernici, iznova vas pozivam da ne zaniječete budućnost hrvatskih naraštaja koji dolaze. Izjasnite se za brak kao životnu zajednici muškarca i žene”, kaže kardinal Josip Bozanić.

No, ne misle svi tako. Iako istospolne brakove ne podupiru, židovska i evangelistička crkva pozvale su svoje vjernike da glasuju protiv.

“Referendum direktno dira u ljudska prava. To je osnovna stvar. Sve kao što je i rečeno definirano je zakonom. Prema tome, stavljati nešto tako u Ustav je potpuno suvišno”, rekao je Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine Zagreb.

Kritike Vladi

Protivnici inicijative pitaju se čemu referendum, kad je brak Obiteljskim zakonom već definiran kao zajednica muškarca i žene. Članovi HDZ-a nedavno su otkrili i zašto.

“Glavni razlog pokretanja referenduma je činjenica da je prošle godine, mimo zakonske procedure, neustavno pripremljeno i, bez ikakve ozbiljne recenzije i javne rasprave, uveden u škole spolni odgoj. Njime se nametnuto promiče niz svjetonazorskih stavova stranih većini hrvatskih građana”, kaže član HDZ-a Željko Reiner.

Za neke analitičare, glavnu krivnju za referendum o braku snosi Vlada.

“Ovo je rezultat nepostupanja Vladine većine, koja je odbila iskoristiti ustavno pravo i tražiti ustavnost pitanja, da se taj referendum spriječi”, smatra politički analitičar Žarko Puhovski.

Vladi se zamjera i za to što nije promijenila Zakon o referendumu. Sada je za njegov prolazak dovoljno da dvoje od troje građana koji na njega izađu zaokruže ZA. No, većina, ma kakva bila, 1. prosinca odlučuje – hoće li odredba o braku ući u hrvatski Ustav.

Izvor: Al Jazeera


Reklama