Tolerantna izborna kampanja u Brčkom

Građani Brčkog distrikta spremaju se za prve izbore bez prisustva međunarodnog supervizora.

Stranke koje uđu u Skupštinu distrikta moratće pokazati mnogo više zrelosti nego nakon posljednjih lokalnih izbora, kada je sastavljena koncentraciona Vlada pod pritiskom supervizora Raffi Greogoriana.

Dobar signal je i to da su stranke u kampanji skoncentrirane na lokalne teme.

Za izbore u distriktu Brčko registrirano je 82.314 birača. Oni će dati zeleno svjetlo strankama koje će činiti buduću vladajuću koaliciju.

Bit će ovo prvi izbori bez direktnog prisustva međunarodnog supervizora.

Brčko je pod međunarodnom supervizijom bilo od 14. februara 1997. godine. U martu 2000. godine  proglašeno je distriktom, s prvim administratorom Robertom Farandom.

Posljednji supervizor Roderick Moore sva svoja ovlaštenja suspendirao je 31. augusta 2012. godine.

‘Neizvjesni izbori’

“Izborne ankete i analitičari kažu da će ovi izbori biti neizvesni. Aktuelna skupštinska većina, pa samim tim i raspodela mesta u vladi i pozicija gradonačelnika, sastavljena je po supervizijom Gregoriana”, izvještava iz Brčkog reporter Al Jazeere Vladimir Bobetić. 

Novinar Hasan Hadžić kaže da je koncentraciona vlada bila loše rješenje, ali da će pregovori o novoj većini bez  međunarodnog  predstavnika biti teški.

“Očekujem dugo i mučno uspostavljanje vlasti, ako se ikako uspostavi, zaista bih želio biti optimista. Čovjek sam koji je zaista optimista, koji je na ovim prostorima vidio uzdanicu za cijelu Bosnu i Hercegovinu po svim pokazateljima. Ali, umjesto da Brčko distriktizira Bosnu i Hercegovinu, distrikt se bosnizirao, sa svim jadima i čemerima”, kaže Hadžić.

Esad Atić iz Socijaldemokratske partije (SDP) Bosne i Hercegovine vjeruje da su sve stranke izvukle pouku iz vremena kada je supervizor sastavljao vladu i vjeruje da će poslije ovih izbora sve stranke pokazati dovoljno zrelosti.

“Svi politički subjekti koji učestvuju u političkoj utakmici su svjesni da moraju tražiti rješenja u većinskoj vlasti, da koncentraciona vlast koja je funkcionirala posljednje četiri godine nije donijela dobro nikome”, rekao je on.

Tolerancija u Brčkom vidljiva je i u kampanji. Nijedan plakat nije oštećen, iako stoje jedan pored drugog.

Stranke su usredsređene upravo na lokalnu zajednicu u Brčkom, a ne na visoku politiku.

Nekadašnji predsjednik Skupštine distrikta u dva mandata i bivši gradonačelnik Mirsad Đapo je optimista.

“Čvrsto vjerujem da će Brčko nastaviti onim putem koji je jasno trasiran. Multietnički ambijent, evropski standardi u reformama koje provodimo, standard koji je bolji nego u ostatku Bosne i Hercegovine, a ovdje je i manje nacionalne retorike”, smatra on.

Ekonomska konsolidacija Brčkog počela je u “Arizoni”. Ne u onoj američkoj, već na prvoj tržnici koja je okupila sva tri naroda neposredno poslije rata.

‘Dovoljno novca’

Brčko je bez sumnje umjelo iskoristiti svoj geografski položaj za ekonomski prosperitet.

S budžetom od 110 miliona eura, spada među najbogatije administracije. Gradonačelnik kaže da je budžet nominalno veliki, ali da se iz njega finansira sve ono što se u drugim opštinama/općinama finansira iz više budžeta.

Miroslav Gavrić, gradonačelnik Distrikta Brčko, kaže: “Imamo dovoljno novaca. Budžet nije u minusu i svake godine se isfinansiramo od sredstava, onako kako je dogovoreno na nivou države. Mi nismo izolovano ostrvo. Živi se teško. Dobro žive, kao i ovde u Sarajevu, oni koji rade u jakim firmama i administraciji.”

Iako je posljednji supervizor suspendirao ovlaštenja, građani Brčkog znaju da ih, po potrebi, može aktivirati ponovo.

“Distrikt Brčko bio je projekat međunarodne zajednice, a onda je taj projekat postao priča o uspehu i primer za čitavu Bosnu i Hercegovinu. Da li će priča o Brčkom nastaviti da bude priča o uspehu zavisiće od stranaka koje budu ušle u Skupštinu i njihove sposobnosti da se dogovore, a bez pomoći međunarodnog supervizora”, izvještava Bobetić.

Izvor: Al Jazeera


Reklama