Nestašica ulja i šećera u Srbiji

Tokom ove sedmice, u prodavnice širom Srbije trebalo bi stići po pet hiljada tona rafiniranog ulja i šećera iz robnih rezervi.
Vlada se odlučila na ovaj potez kako bi djelimično ublažila nestašicu tih namirnica u mjesecima kada je potražnja povećana i kada proizvođači najavljuju njihova poskupljenja.
U Srbiji su ponovno nestašice nekih od osnovnih životnih namirnica, dijelom zbog tradicionalne zimnice, a dijelom, kako tvrde upućeni, i zbog namjere proizvođača da poskupe ove proizvode.
Prazni rafovi i zastoj u snabdijevanju šećerom i uljem, u mnogim radnjama izazvali su zabrinutost potrošača. Pojedini trgovinski lanci uspjeli su donekle normalizirati situaciju, ali uz naglašeno ograničenje kupovine.
Najava poskupljenja
„Interesovanje je veliko, ali je ograničena prodaja na šest litara. Ulja ima svakodnevno, u svako vreme”, veli prodavačica Leticija.
„Primetila sam da ga nema u rafovima. Posle dva – tri dana su ga dobili, ali je cena mnogo veća”, ističe Milena Lazić iz Zrenjanina.
„Nismo imali namere, nismo imali ni potrebe, pa nismo ni tražili ulje zadnjih nekoliko dana”, kaže Janoš Dani.
„Živeli smo devedesete kad nije bilo ničega. Tako da smo navikli da imamo litar-dva kod kuće, da imaju svi, a ne da pravimo zalihe i tako nešto”, navodi Milica Janjić.
Poznavaoci prilika, međutim, navode da ova situacija baš i nema previše veze sa aktuelnom sezonskom pripremom zimnice i da je, zapravo, u pitanju najava novih poskupljenja ulja i šećera.
I u kompaniji Gomex, koja ima lanac od 90 prodavnica, vjeruju da je poskupljenje nastalo vještačkim putem.
„U situaciji smo da je suncokret otišao gore sa cenom, mada postoji i mogućnost da je povećana potražnja. U ovom momentu je maloprodajna cena suncokretovog ulja 1,40 do 1,45 eura. Poskupljenje je nastalo u poslednjih dve nedelje do mesec dana i kreće se od osam do 16 odsto, u zavisnosti od proizvođača”, kaže Milun Vojinović iz Gomexa.
„Polja suncokreta su pokošena i u toku je otkup. Moguće je pronaći poneki osušeni ili nedozreli cvet. Otkupna cena je 44 centa, što je gotovo 10 centi više od prošlogodišnje” javio je iz Zrenjanina reporter Al Jazeere Nebojša Grabež.
U ovim okolnostima nejasno je kako će država obezbijediti planiranu cijenu suncokretovog ulja iz robnih rezervi, koju je ograničila na 1,20 centi po litru.
Već viđeno
Goran Papovi, iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže da je ovo scenario viđen još prije dvije godine i da država neće reagirati iz rezervi, jer kako kaže:
„Država treba da reaguje iz uvoza, jer sopstvenih robnih rezervi nema. Ima ih samo papirološki. Znači, neko mora da plati. Država mora da se pojavi kao kupac. Da li su ta sredstva obezbeđena ili će to biti pregovori narednih 15 – 20 dana. Znači, država mora da kupu ulje na svetskoj berzi. Da li će kupiti na berzi ili će direktno pregovarati sa uljarima iz Ukrajine, Mađarske ili nekim drugim.”
Papović smatra kako je neophodno da se u ovoj situaciji pokrenu instrumenti za kontrolu tržišta, prije svih Komisija za zaštitu konkurencije, poznatija kao Antimonopolska komisija.
Izvor: Al Jazeera