Rosh Hashanah: Proslava u Sarajevu

Jevreji širom svijeta slave Rosh Hashanah, jevrejsku Novu godinu, koja je nastupila u nedjelju navečer i koja će se obilježavati do zalaska sunca u utorak.

Prema usmenoj jevrejskoj tradiciji, Rosh Hashanah predstavlja simbol završetka stvaranja svijeta.

Reporter Al Jazeere Harun Karčić u Sarajevu je pratio obilježavanje ovog praznika među Jevrejima u bosanskohercegovačkoj prijestolnici.

Tea Abinun (16) redovno obilježava jevrejske praznike i Rosh Hashanah za nju ima poseban značaj.

”Rosh Hashanah je meni najdraži praznik jer se opet vraćamo ovdje u stari hram, sefardski hram, a ja sam Sefard, pa zbog toga i volim dolaziti ovdje”, kaže Abinun.

“Proslavljamo ovaj praznik tako što idemo u Jevrejsku opštinu sa svojom zajednicom i najviše volim to što je opet hrana drukčija. Imamo isto jedan običaj da jabuku umačemo u med kako bi nam godina bila slatka.”

Dobra i loša djela

Stari jevrejski hram u centru Sarajeva  izgrađen je u drugoj polovini 16. stoljeća i svjedoči višestoljetnom prisustvu Jevreja u tom gradu.

Molitvu povodom nove jevrejske godine predvodio je David Kamhi, penzionisani profesor Muzičke akademije u Sarajevu.

”Početak Nove godine je početak otvaranja knjige u kojoj se pišu dobra i loša djela svakog čovjeka”, pojašnjava Kamhi.

“Znači ovako, čovjek ako napravi nešto loše, to će mu se napisati u knjigu loših djela, a ako napravi nešto dobro, onda u knjigu dobrih. A deset dana od Nove godine do Jom Kippura, dana pomirenja, se zovu ‘jamim noraj’ ili ‘strašni dani’. U tim strašnim danima se rješava sudbina čovjeka.”

Nakon završetka molitve, prisutni su jedni drugima čestitali  Novu godinu, 5773. po jevrejskom kalednaru, riječima Shana Tova ve Matuka, a zatim prešli u Jevrejsku opštinu, gdje je nastavljena proslava.

Međutim i tokom veselih trenutaka, Knjiga nastradalih opominje na teške dane koje je pretrpjela ova zajednica, izvijestio je Karčić.

”Prvi službeni podaci o boravku španjolskih Jevreja u Bosni i Hercegovini zabilježeni su u osmanlijskim sidžilima u drugoj polovini 16 stoljeća. Međutim, nakon masovnog stradanja tokom holokausta i njihovog iseljavanja tokom proteklog rata, ova zajednica se svela na svega nekoliko stotina onih koji se okupe tokom vjerskih praznika kao što je Rosh Hashanah”, kazao je on.

Izvor: Al Jazeera


Reklama