Bitka za naklonost u Halepu

Piše: Zeina Khodr
Dok se nastavlja bitka za sirijski grad Halep, podjele između stanovnika podsjećaju na jednako važnu bitku za osvajanje njihove naklonosti.
Za razliku od drugih sirijskih gradova, mnogi stanovnici komercijalnog centra Sirije nisu se uspjeli priključiti opozicionoj Slobodnoj sirijskoj vojsci tokom kampanje preuzimanja Halepa od Vladine vojske.
Halep se sastoji od različitih grupa, te je sada jasno da se neki dijelovi društva ustručavaju pobunjenika i njihovih namjera. Nakon velikog krvoprolića i destrukcije, civilna podrška za pobunjenike je neizvjesna, što predstavlja veliku prepreku za preuzimanje kontrole nad ovim važnim gradom.
Slobodna sirijska vojska ne kontrolira sve ceste koje vode ka Halepu. Prisutnost sirijskih zastava i postera predsjednika Bashara al-Assada podsjećaju da režim i dalje živi u gradu.
Vozeći se kroz teritoriju koju kontrolira Vlada, vidimo sirijske vojnike naoružane automatskim puškama kako stoje uz cestu i čuvaju svoje kasarne. Ne izgledaju nervozno, no to nije prva linija.
Prva linija
Halep se pridružio vojnoj pobuni protiv sirijske Vlade sredinom jula, kada su borci sa sela upali u brojna naselja. Ali grad kao cjelina nije se pridružio borbi.
“Šteta je što se muškarci i mladići Halepa nisu borili s nama”, kazao je 27-godišnji borac iz grada koji je želio ostati anoniman. “Možda se previše boje, jer su vidjeli šta je režim u stanju učiniti. Ali ovo je pogrešan stav.”
Opozicija je uspjela postaviti kontrolne punktove u sunitskim naseljima. Ali Halep je izmiješan grad i nisu ih srdačno dočekali na drugim područjima.
Borba za Halep ušla je u drugi mjesec. Ekipa Al Jazeere posjetila je mjesto gdje je sve počelo – siromašno naselje Salaheddine. Državna vojska je uspjela pružiti otpor na nekim područjima, ali nije uspjela vratiti kontrolu nad tim mjestom.
Salaheddine predstavlja samo statičnu prvu liniju gdje se suprotstavljaju borci Vlade i opozicije, ponekad samo na nekoliko metara udaljenosti. Posvuda su ruševine, te je i dalje jako opasno. U vrijeme boravka ekipe Al Jazeere u Salaheddineu, granate su neprestano padale, a ni Vladini snajperi nisu bili daleko.
Većina boraca bila je dobro raspoložena, uprkos borbama.
“Ako Bog da, istjerat ćemo ih [sirijsku vojsku]”, rekao je jedan borac opozicije. “Pravimo svoje vlastito oružje i uskoro ćemo ga koristiti.”
Postoji optimizam uprkos svemu, ali nada se razlikuje od stvarnosti. A ta stvarnost postala je jasna samo nekoliko minuta kasnije.
Automobil koji je prevozio ranjene borce zaustavio se u džamiji pretvorenoj u utvrdu pobunjenika u naselju Sukkari. “Gdje da ih vodimo? U koju poljsku kliniku da idemo?”, povikao je jedan pobunjenik iz vozila.
Nastala je panika kad su mirna lica muškaraca odjednom promijenila izgled. Kao da su svi shvatili da bi oni mogli biti sljedeći, teško ranjeni i u potrazi za medicinskom pomoći. Opozicija je zabilježila velike gubitke, te mnogo žrtava zračnih napada i artiljerije.
Arapski borci
Sukkari, kao i Salaheddine, jedna je od najsiromašnijih četvrti Damaska. I Sukkari je devastiran u neprestanom bombardiranju Vladinih snaga. Na ulici, tokom zatišja, sirijsku zastavu, koja je nekad predstavljala ujedinjenu državu, vojnik je koristio da čisti svoju automatsku pušku.
Većina boraca ovdje su Sirijci – ali je rat, također, privukao Arape iz drugih zemalja, koji su osjetili potrebu da pomognu opoziciji. Uglavnom se radi o sunitima. Nekoliko sagovornika Al Jazeere došlo je iz Saudijske Arabije i Egipta.
“Imamo isti cilj”, kaže jedan 27-godišnjak, koji je želio ostati anoniman. “Borimo se protiv istog neprijatelja. Vidite vojnike iz mnogih arapskih i islamskih zemalja. Neki kažu da smo mi Al-Kaida. Neki kažu da smo iz različitih islamskih grupa. Ali došli smo ovdje da podržavamo Sirijce protiv Assada. Kada ovo vidite, a ne vidite lokalne borce, to je velika šteta.”
Halep je podijeljen po etničkim, religijskim i klasnim linijama, a opoziciju podržavaju uglavnom sunitska naselja. To nije slučaj u drugim naseljima u kojima ne živi većinsko sunitsko stanovništvo.
Halep je dugo vremena bio pošteđen borbi koje su se odvijale u selima i drugim gradovima. Vlasti ovdje imaju neku podršku. Nije jasno da li ta podrška proističe iz straha od Assadovog režima ili nepovjerenja u planove opozicije.
Aktivisti su izvijestili da su neki stanovnici kršćanskih i armenskih naselja uzeli oružje kako bi odbranili svoje domove od Slobodne sirijske vojske. Bez državne akreditacije za novinare, ekipa Al Jazeere nije mogla posjetiti ta područja i pričati sa stanovnicima o njihovim problemima.
Čak i u područjima koje drže pobunjenici, civili su često oprezni kada odgovaraju na pitanja. Ili se boje pobunjenika ili toga da će ih neko prokazati, te da će se u njihova naselja vratiti Vladine snage.
Nekoliko porodica vratilo se u Sukkari kako bi pokušalo spasiti imovinu koja je ostala u njihovim uništenim stanovima. Ljutito su odbili odgovarati na pitanja. Teško je znati koga krive za svoje uništene živote – pobunjenike koji su donijeli rat u njihovo naselje ili Vladu koja im je granatirala domove.
U Halepu, mutna je linija između Vladine i pobunjeničke teritorije. Pobunjenici su ostvarili neke pobjede, ali nisu dobrodošli u određenim područjima. Rezultat je vojna pat-pozicija na terenu, koja bi mogla potrajati.
Izvor: Al Jazeera