London, nova destinacija mladih Balkanaca

Stotine hiljada mladih ljudi napustilo je 90-ih godina svoje domove na Balkanu i potražilo sigurniju budućnost, najčešće u državama zapadne Evrope. Trend odlaska nastavljen je i nakon toga, pa države sa područja bivše Jugoslavije kotiraju visoko na listama zemalja iz kojih je otišlo najviše mladih.
„Ko izađe posljednji, neka ugasi svjetlo!”
Ova rečenica oslikavala je razmišljanja mladih na području bivše Jugoslavije, tokom devedesetih, kaže novinar Al Jazeere Nebojša Grabež.
Međutim, ni po okončanju ratova nije izgubila na aktuelnosti. Jedna od najposjećenijih destinacija u kojoj mladi grade novu budućnost je London.
„Sve što sam napravio, napravio sam u Londonu. Kao kuća druga ili prva. Ne znam sad više“, govori Saša Lončar.
Rat u BiH prekinuo je njegovo studiranje, a Lončar 1996. odlazi u London i narednih 15-ak godina radi u barovima i noćnim klubovima. Prije dvije godine pokrenuo je vlastiti biznis – „Coffee Shop“ i restoran sa italijanskom hranom.
„Odlučili smo moj biznis partner i ja da završimo sa noćnim klubovima i da otvorimo ovaj mali Coffee Shop. Pa, mislim da sam zadovoljan“, ističe.
Djeca i salon
Slavica Bulatović napustila je tokom 90-ih Liku i sa roditeljima se preselila u Vojvodinu. U London je otišla 1997. na usavršavanje jezika, a danas ima dvoje djece i frizerski salon.
„Ja sam odlučila da ovo bude salon kao da nije mnogo skupo, ali da je lijepo uređen. Kada dođu mušterije da se osjećaju prijatno i da dobiju dobar servis, ali ne za mnogo para. Ali, teško je u ovoj trenutnoj situaciji. Vrlo je teško da se biznis tek tako razradi“, govori Bulatović.
Bračni par Veljko i Sanja Bunčić već pet godina rade u jednoj londonskoj projektnoj kompaniji. Nedavno su kupili stan i kažu da ništa ne bi mijenjali u svojim ličnim i profesionalnim odnosima.
„Mi smo konsultanti i bavimo se, ne izvođenjem građevinskih radova, nego projektovanjem, tako da radimo sve – od zgrada, preko nekih skulptura, dječjih igrališta. Nemamo toliko velike kapitalne projekte. Najveći projekat nam je bila škola, ali to je sve jako interesantno“, navodi Sanja Bunčić.
Bez povratka
Grabež kaže da su „glavni razlozi koji su odveli ove ljude u neki drugi svijet bili ratovi, neizvjesnost, budućnost bez perspektive“.
„Iako se situacija u matičnim zemljama bitno promenila, a aktuelna ekonomska kriza ozbiljno uzdrmala njihove sadašnje pozicije, niko od naših sagovornika nema ozbiljne namere da se vrati nazad“, rekao je.
Bulatović se ne može „vidjeti nigdje drugdje“.
„Sad sam tu, imam porodicu i sa ovim biznisom to je sad moj grad, moj kraj i tu se dobro osjećam.“
Prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma o globalnoj konkurenciji za posljednju godinu, Srbija zauzima visoko treće mjesto po broju odlazaka mladih školovanih ljudi. Makedonija je na šestoj, Hrvatska 11, Bosna i Hercegovina 16. i Crna Gora na 106. poziciji.
Izvor: Al Jazeera