Koliko košta odlazak na EURO iz Zagreba

Put prema Poznanu u Poljskoj iz Zagreba dug je 1050 kilometara. Reporter Al Jazeere Ivan Čorkalo je od tri ponuđene rute na GPS-u odabrao najbržu – od Zagreba, preko Beča, Brna, Wroclava do Poznana.

“Putno računalo pokazuje da se s punim rezervoarom može preći 540 kilometara. To znači da će nam iduće zaustavljanje na benzinskoj postaji biti otprilike u Češkoj”, kaže Čorkalo.

Ali ekipa Al Jazeere je morala stati i prije toga. Najprije u zagrebačkoj gužvi, a onda i na prvoj naplatnoj kućici, gdje je trebalo platiti šest eura.

Prva vinjeta u Sloveniji

Prva vinjeta kupuje se već u Sloveniji, a kazne su, ako vas uhvate bez nje, rigorozne.

“Vinjete je možda najbolje kupiti odmah nakon što se pređe slovenska granica. Na prodajnom mjestu može se kupiti paket slovenske i austrijske za 23 eura. Slovenska je skuplja – košta 15 za 7 dana, a autrijska 8 za 10 dana”, izvještava Čorkalo.

Ekipa Al Jazeere nije kontrolirana kroz Sloveniju, ali u Austriji jeste, odmah na ulasku u zemlju.

Učestali radovi na autocesti, te brojne policijske kamere diktiraju sporu vožnju kroz zemlju.

“Bez dužih stajanja, otprilike četiri sata su nam trebala da pređemo trećinu puta. Sada smo prošli Beč i odavde nastavljamo prema češkoj granici”, kaže Čorkalo.

Od austrijske metropole do granice svega je stotinjak kilometara i to prazne autoceste. Na austrijsko češkoj granici nema nikoga, a tu je potrebno kupiti novu vinjetu.

“Češka vinjeta skuplja je od slovenske i austrijske, za deset dana 17 eura”, javlja Čorkalo. 

Vinjeta je skuplja, policija revnija. Prekoračenje brzine ne opraštaju.

“Na brzinu valja uvijek paziti, u području gdje je dozvoljeno 70 vozili smo 90 kilometara na sat. Srećom, policija je bila blagonaklona, dobili smo kaznu od samo 25 eura“, kaže Čorkalo.

Benzin u Češkoj skup je kao i drugdje. Litar košta euro i 60 centi. Prelazak iz ove zemlje u Poljsku skoro da se ni ne primijeti. Nema čak ni kostura starog graničnog prijelaza.

“Valja upozoriti navijače da Poljska za vrijeme EURA ukida šengenski režim na granicama radi sigurnosnih mjera”, javlja naš reporter.

Slaba sigurnost

Poljske ceste baš ne odlikuje sigurnost. Iako se Poljaci hvale da su zbog EURA mrežu autocesta proširili za 800 kilometara – to je daleko od dovoljnog, zaključuje reporter Al Jazeere. 

“Možda najgora dionica puta je između Wroclawa i Poznana. Autoceste nema, vozi se državnom cestom koja je doduše ravna, ali ako je ispred vas kamion a iz drugog smjera gust promet, onda se vozi jako sporo”, javlja Čorkalo.

Sve do Poznaja izmjenjuju se radovi na cesti i naseljena mjesta, tako da je nemoguće voziti brže od 70.

“Nakon dugih 12 i po sati vožnje i pređenih 1050 kilometara stigli smo u Poznan. Na putu smo potrošili rezervoar i po goriva, što je nekih 130 eura i 40 eura za vinjete, dakle trošak i nije prevelik. Put je u najmanju ruku bio naporan, ali ne sumnjam da će navijači koji se odluče doći u Poljsku to lako izdržati“, kaže Čorkalo.

Izvor: Al Jazeera


Reklama