Radnike u svijetu čeka teška godina

Stanje sa zapošljavanjem širom svijeta je alarmantno i nije vjerovatno da će se uskoro popraviti, upozorila je Međunarodna organizacija rada (ILO) povodom Međunarodnog dana rada.
Mjere štednje, posebno u razvijenim ekonomijama, štete procesu otvaranja novih radnih mjesta, naveli su iz ILO-a, istaknuvši da će se stanje u narednom periodu vjerovatno pogoršati s obzirom na usporavanje rasta svjetske privrede i povećanje broja radno sposobnog stanovništva.
Predstavnici radnika u regiji također su upozorili na loš položaj radnika izazvan povećanim troškovima života, nezaposlenošću, nedostatkom političke volje i lošim privatizacijama.
Bez razloga za slavlje
Zbog toga će četiri sindikata iz Hrvatske obilježiti praznik rada protestnim skupom na Trgu bana Jelačića u Zagrebu te pokazati “žuti karton” Vladi i Saboru zbog sve teže ekonomske i socijalne situacije u zemlji.
To je, kako su istaknuli sindikalni čelnici, opomena vlastima jer ubrzano rastu troškovi života koje već tri četvrtine građana jedva podmiruje, PDV je povećan na 25 posto, raste broj nezaposlenih i penzionera, poskupljuju struja i plin, a nema socijalnog dijaloga.
Predsjednici najutjecajnijih sindikata u BiH tvrde da ove godine nema razloga za bilo kakva slavlja povodom Međunarodnog praznika rada, a proteste planiraju za kraj maja ili početak juna.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Ismet Bajramović potvrdio je da je jedina aktivnost koju će taj sindikat imati sjednica Glavnog odbora, dan prije 1. maja.
Fikret Berbić, predsjednik Sindikata rudara BiH, poručio je da će se oko 5.000 radnika nezadovoljnih radom Vlade naći na protestu u centru Sarajeva, ali krajem maja.
Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada rekao je da je krajnje vrijeme za spas industrije, odnosno skretanja pažnje sa dnevne politike na privredu.
Prema njegovim riječima, položaj radnika je veoma loš, možda, i lošiji nego prije 50 godina.
“Loši koncepti, koji nisu uvažavali razvojne interese, nedostatak političke volje za razvoj, zakašnjelo restrukturiranje preduzeća, dugovi… ugušili su preduzeća, radnici su ostali bez posla, privatizacija je loše provedena, a alternativne strategije razvoja nisu dale još nikakve rezultate”, kazao je Belenzada.
‘Nesavjesni poslodavci’
U Srbiji je Savez samostalnih sindikata povodom praznika rada zatražio da se zaposlenima isplaćuju zarade, da se suzbije rad “na crno” i poštuju pravila o sigurnosti i zdravlju na radu.
“U stalnoj trci za profitom, vlasnici kapitala ugrožavaju prava vezana za rad. Nesavesnim poslodavcima, koji neretko ne isplaćuju zarađeno, imperativ je samo rast profita, dok su položaj radnika potpuno zanemarili”, navodi se u saopćenju sindikata.
Prema njihovim navodima, poštene zarade, pristojan rad i socijalna sigurnost su minimum koji radnici u Srbiji očekuju.
Potpredsjednik Saveza Zoran Mihajlović rekao je da se očekuje da će se prava radnika još više narušavati, ukazujući da je jedan od razloga i ekonomska kriza koja je u mnogim drugim zemljama dovela do protesta i štrajkova zbog smanjenja prava radnika.
On je kazao da SSSS nije planirao protestna okupljanja za 1. maj jer su, kako je kazao, prethodnih godina imali loša iskustva sa organizacijom protestnih skupova.
“Izborna kampanja nas ometa u tome jer ne želimo da se protestno okupljanje pretvori u politički miting i hoćemo to da izbegnemo”, kazao je on.
Sindikalne organizacije u Crnoj Gori također neće organizirati skupove povodom 1. maja, ali su sindikalci najavili protestne skupove nakon Međunarodnog praznika rada.
Dok su iz Saveza sindikata Crne Gore (SSCG) uputili prvomajski proglas u kojem su od vlade zatražili da se posveti poboljšanju položaja radnika, u Uniji samostalnih sindikata (USS) su za 5. maj najavili novi protest u Podgorici, ispred zgrade vlade, zbog teškog socijalno-ekonomskog stanja u Crnoj Gori.
S druge strane, SSCG je u prvomajskom proglasu ukazao na ogromno raslojavanje na bogate i siromašne u Crnoj Gori, uz stagnaciju ekonomije.
Zbog toga je zatražio energične i sistemske akcije vlade Crne Gore na pokretanju privrede, jačanju pravne države, zaštite radnika od svih oblika diskriminacije i ravnomjernom podnošenju tereta ekonomske krize.
Izvor: Agencije