Icarus, ipak, nije pobio Einsteina

Italijanski profesor Antonio Ereditato, voditelj kontroverznog eksperimenta u kojemu su čestice neutrina navodno putovale brže od svjetlosti, čime bi bili srušeni temeljni zakoni fizike, podnio je ostavku pošto su rezultati njegovog eksperimenta prošli mjesec opovrgnuti.
Italijanski nacionalni institut za nuklearnu fiziku (INFN) saopćio je u petak da je Ereditato podnio ostavku na mjesto koordinatora projekta OPERA, prenosi Reuters.
Međunarodni tim naučnika objavio je u septembru prošle godine da su, tokom trogodišnjeg eksperimenta, mjerenja pokazala da je snop neutrina ispaljen iz Evropskog centra za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi stigao do 730 kilometara udaljenog Gran Sassa u Italiji – 60 nanosekundi brže od svjetlosti.
Neutrin može proći potpuno neprimjećeno i nedetektirano kroz većinu materije, pa tako kroz ljudsko tijelo svakodnevno prođu milioni tih čestica.
Ti bi rezultati, da su potvrđeni, potkopali ključni element teorije relativnosti Alberta Einsteina iz 1905. godine, koji kaže da ništa u svemiru ne može putovati brže od svjetlosti.
Neočekivani rezultati zabilježeni su u sklopu projekta OPERA, koji su zajedno proveli CERN i Laboratorij Gran Sasso u središnjoj Italiji.
Međutim, dodatna istraživanja provedena početkom ove godine pokazala su da se neutrini ipak pridržavaju općeg ograničenja brzine.
Zbunjujuća čestica
Eksperiment pod imenom ICARUS, u kojem je mjeren snop neutrina poslan iz CERN-a, utvrdio je da je njihova brzina potpuno u skladu s brzinom svjetlosti.
Antonio Ereditato [AP]
CERN je u februaru objavio da su identificirana dva razloga koja su mogla utjecati na mjerenje brzine neutrina u eksperimentu OPERA.
Jedan razlog se tiče oscilatora koji je utjecao na sinhronizaciju GPS-a, a zbog kojega se moglo dogoditi da naučnici precijene brzinu kretanja neutrina.
Drugi je razlog možda i važniji i tiče se konektora optičkog kabla, koji dovodi vanjski signal GPS-a u glavni sat.
“On možda nije dobro funkcionirao kad je mjereno”, rečeno je u CERN-ovom saopćenju.
Mnogi naučnici su bili skeptični po pitanju prvobitnih mjerenja, koja su pobijala Einsteinovu teoriju relativnosti.
Postojanje neutrina, elementarne čestice izuzetno male mase, koja nastaje radioaktivnim raspadom ili nuklearnim reakcijama poput onih u Suncu, prvi put je potvrđeno 1934. godine, ali ta čestica i dalje zbunjuje naučnike.
Neutrin može proći potpuno neprimjećeno i nedetektirano kroz većinu materije, pa tako kroz ljudsko tijelo svakodnevno prođu milioni tih čestica, navode naučnici.
Izvor: Agencije