Diplomatska ofanziva EU u Washingtonu

„Kontinent koji je nekad bio ključni dio u rješavanju međunarodnih problema, sada je i sam postao problem o kojem drugi vode brigu. Kriza unutar eurozone počela je biti prijetnja ne samo po Europu nego i po globalnu ekonomiju“.
Ovo je citat iz studije washingtonskog Instituta Brookings pod naslovom „Europska vanjska politika“.
Charles Kupchan, profesor sveučilišta Georgetown u Washingtonu, kaže da su to „loše vijesti“.
„Dobra vijest je da je europska kriza dodirnula dno i da se sada vidi zračak svjetla na kraju tunela“, kazao je on.
„Kancelarka Merkel se probudila iz dugog sna, shvativši da je bolje da poduzme nešto i da počne pričati o krizi kao o nečemu velikom, te da treba podmetnuti svoja pleća kako bi Europa izašla iz sve dublje rupe“.
Ekonomske reforme
Zbog loših prognoza po europsku ekonomiju, europski diplomati pokušavaju uvjeriti svoje glavne trgovinske partnere da su koraci koje poduzimaju ispravni za jačanje eurozone.
Američka službena politika je sklonija diplomaciji, pa je tako ministar financija Timothy Geithner odao priznanje europskim čelnicima za poteze koje su poduzeli, ali i upozorio da je ostalo još mnogo toga za učiniti.
„Nadam se da ćemo vidjeti, i ja očekujem da vidimo, da Europljani neće stati na obećanjima o reformama ekonomske politike, nego da će sve to provesti i ugraditi u europske institucije kako bi se buduće krize lakše rješavale“, kazao je on.
Upravo zbog toga je premijerka Danske i predsjedavajuća Vijeća Europske unije, Helle Thorning-Schmidt u Bijeloj kući uvjeravala predsjednika SAD-a Baracka Obamu da je Europska unija ponovno stabilan partner Washingtonu.
Obamina poruka
Američki je predsjednik poručio da još nije vrijeme za slavlje.
“Složili smo se da je postignut određen napredak u rješavanju dužničke krize, prije svega napredak u sporazumima između Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda, te Grčke; da nove vlade, prije svega u Italiji, ali i Španjolskoj i Portugalu postižu značajan napredak, ali mnogo je toga ostalo je još da se učini”.
Amerikanci traže od Europske unije da, kada je u pitanju prijem novih članica, budu vrlo rigorozni kako se ne bi ponavljale neke ranije greške.
Robert de Groot, vodeći čovjek nizozemske vlade za europsku suradnju, kaže da se upravo tako i radi.
“Upravo zato smo bili tako strogi prema Hrvatskoj, koja je obavila izvanredan posao, ali sve je potrajalo duže nego se očekivalo, zato što smo željeli vidjeti da će ispunjenje svih kriterija biti održivo. To znači da nije više dovoljno da zemlja kandidat samo prihvati neki zakon, nego želimo vidjeti da je on i implementiran”.
Nizozemski diplomata je rekao da su i dalje otvorena vrata za ulazak u Europsku uniju, ali po novim i strožijim kriterijima.
Na upit o izgledima Srbije da dobije status kandidata, de Groot je odgovorio da “sve izgleda jako obećavajuće”.
Izvor: Al Jazeera