Gerard Depardieu: Nogomet je posebna kultura

Gerard Depardieu, velikan svjetskih kino-sala, sa preko 100 snimljenih filmova, veliki je ljubitelj nogometa. U intervjuu za internetski portal Svjetske nogometne asocijacije (FIFA), glumac rođen u Chateaurouxu otkriva kako se kao dječak okušao na mjestu golmana te pratio uspone i padove Auxerrera s prijateljem i predsjednikom kluba Gerardom Bouroinom.
“Nogomet volim dugo vremena. On je odličan način da se djeca sklone sa ulica u opasnim područjuma. Ova igra je i drugi oblik inteligencije, novi jezik, posebna kultura”, govori popularni Obelix iz filma Asterix i Obelix protiv Cezara.
“Kada niste akademski uključeni u društvo, kao što je kod mene slučaj, sport često može biti način pridobijanja poštovanja. Kada sam imao 12 godina, bio sam viši od prosjeka, pa sam se mogao baviti ili boksom ili nogometom.”
Depardieu kroz smijeh priča kako je koristio vrlo jednostavnu tehniku dok je bio mladi golman.
“Tako sam glasno vikao da se mali napadači koji su išli prema mom golu nisu usuđivali šutirati.”
Ipak, prvo se okušao u boksu, ali je veoma brzo uvidio kako to nije sport za njega, pa se okrenuo nogometu. Za njega kaže kako igrač “može biti agresivan, pa čak i ljut, naročito nakon greški sudije, ali nikad nije nasilan”.
Za rolu golmana se odlučio, jer, kako kaže, ovi nogometaši imaju “jedinstven mentalitet”, koji ga fascinira.
“On je posljednja linija odbrane, ali i polazna tačka napada. Imam lijepe uspomene na golmana iz mog djetinstva Francoisa Remettera, a bio sam i veliki navijač Fabiena Bartheza. Vrhunski čuvar mreže je i Gianluigi Buffon, jer je on pokretačka snaga svog tima i daje sigurnost saigračima”, smatra Depardeiu.
Mala tajna
Francuski glumac ističe kako je ovo pozicija u igri koja s vremenom postaje teža, jer je igra sve brža. Ne krije kako se divi vrhunskim napadačima, iako nikada nije igrao na tom mjestu i smatra kako oni imaju drugačiji mentalitet.
Ronaldo favorit za Zlatnu loptuNa pitanje ko bi mogao osvojiti Zlatnu loptu u januaru u Cirihu, Depardieu je kazao kako je to veoma teško reći.
„Messi je osvajao ovu nagradu tri puta, a ja mnogo volim Cristiana Ronalda. Čini mi se da mu je ponos povrijeđen jer nije dobio ovo priznanje. Vjerujem da je možda vrijeme da mu se vrati samopouzdanje, pa bih mu ja dao tu nagradu jer je trenutno malo osjetljiv, što je često slučaj sa velikim nogometašima.“
“Naprimjer, volim ratnički stil Zlatana Ibrahimovića i Lionela Messija, malog momka koji vas uvijek može iznenaditi. Zinedine Zidane je sve činio tako jednostavnim, jer je zapravo bio majstor svog posla, dok je Michel Platini genije.”
Francuz kaže kako nema sumnje da se nekada igrao drugačiji nogomet, s puno manje novca oko sebe, no i danas prati nogomet, a za FIFA.com je otkrio “malu tajnu”.
“Mislim da je budućnost u ženskom nogometu, kojem se zaista divim. Iako je to fizička igra, one uspijevaju da nikako ne izgube ženstvenost. Kada sam pratio Francusku reprezentaciju U-17, koja je nedavno osvojila Svjetsko prvenstvo (SP) za žene, zapanjio sam se kako dobro igraju”, istakao je.
“Povrh toga, osjećam kako je muški nogomet, naročito protekle decenije, na udaru kritika zbog mentaliteta igrača i njihovog prelakog padanja na terenu. Žene su dosta hrabrije i puno manje glume. Kad o tome govorimo, isto je i na filmu – žene su uvijek hrabrije.”
Zvijezda velikog broja filmova smatra da je nogomet, kada se odvoji sportski aspekt, cijela jedna kultura.
“Morate sve pojedince, iz različitih država i s različitim vrijednostima, svrstati u jednu jedinicu koja djeluje kao cjelina. Pobjednički tim je onaj koji ima igrače koji dijele iste vrijednosti. Kada pogledate Španiju i izračunate koliko njeni igrači razmijene dodavanja, to ponekad bude omamljujuće, jer pokazuju harmoniju koji svi navijači traže od svojih timova.”
Univerzalna aktivnost
Kada je društveni aspekt nogometa u pitanju, Depardieu smatra kako je zanimljivo da FIFA ima više članica od Ujedinjenih naroda (UN).
“Nema aktivnosti koja je tako univerzalna kao nogomet. Mislim da će, racimo, jednog dana Kina izrasti u nogometnu velesilu, jer su Kinezi veoma pozitivan narod. Kada vidite njihove sportaše koji plaču na Olimpijskim igrama (OI) jer su osvojili ‘samo’ srebrnu medalju i to smatraju gubitkom časti – to je nevjerovatno.”
“Pogledajte Sjevernu Koreju, malu izoliranu državu sa blizu 25 miliona stanovnika. Ona ima jednu od najboljih ženskih reprezentacija, što je nevjerovatno. Pa čak i u SAD, gdje postoji toliko različitih sportova i gdje je nogomet teško primljen, ženski tim ima odlične rezultate”, govori Depardieu.
Povukao je paralelu između nogometa i filma, kazavši kako su oboje kulturni fenomeni.
“Svaka država podržava svoj način stvaranja filmova, isto kao što i svaka ima svoj nogometni stil. No, rekao bih da je nogomet čak i važniji sa jednog posebnog aspekta. FIFA je formirana 1904. godine kao mala organizacija, tada se to smatralo trivijalnom idejom. U malom roku uspjela je privući 209 članica i stvorila sulud nivo strasti za igrom.”
“Kada gledate neki meč u Južnoj Americi, zapanjeni ste apsolutno nevjerovatnom atmosferom, gdje cijeli stadioni plaču kada njihovi heroji izgube. Još jedna stvar je jedinstvena za nogomet – on nikada ne prestaje, pa čak i u vrijeme sukoba. Lopta se i dalje kortrlja. Ovaj sport je tako važan da čak i oni koji ne mare za njega budu pometeni njime”, kazao je.
Depardeiu je na kraju rekao kako je bit nogometa u istini i osjećanjima.
“U ovom sportu, ljudi pronalaze ono što stalno traže na drugim mjestima – emocije.”
Izvor: Agencije