Spor oko imena koči integracije Makedonije

Makedonija je prije deset godina bila lider u euroatlantskim integracijama na Zapadnom Balkanu, međutim, danas je na marginama procesa zbog neriješenog spora sa Grčkom oko imena zemlje.
Pregovori dvaju zemalja nastavljaju se u ponedjeljak u New Yorku. Premijer Nikola Gruevski ne očekuje uskoro uspješne pregovore sa južnim susjedom, dok koalicioni partner Ali Ahmeti traži konstruktivnost.
Analitičari kažu da zbog zakočenih integracija najviše štete imaju građani.
„Vojnici već godinama prolaze obuke po NATO standardima. Učestvuju u mirovnim misijama u Afganistanu i Iraku. Ali uprkos saradnji i reformama, Makedonija nije na dnevnom redu NATO samita u Chicagu ove godine, zbog nerešenog spora sa Grčkom oko imena zemlje“, kaže reporterka Al Jazeere Milka Smilevska, koja izvještava iz Skoplja.
Prednost integracija
Bivši makedonski ambasador u NATO-u, Nano Ružin, koji je bio na samitu u Bukureštu 2008. godine, kada je Makedonija ostala pred vratima Alijanse, podsjeća zašto je zemlji članstvo neophodno.
“Međunarodna afirmacija države, stabilnost i bezbednost, psihološko stanje građana, jer građani čije države su članice NATO-a, svakako da osećaju veću sigurnost”, kaže Ružin.
Insistiranje međunarodne zajednice na pronalaženju kompromisnog imena za Makedoniju blokiralo je i početak pregovora sa Evropskom Unijom.
Uzalud tri godine zaredom evropske diplomate predaju pozitivan izvještaj makedonskoj vladi, kad Evropsko vijeće zbog bilateralnog spora sa Grčkom ne donosi odluku da proces počne.
Analitičari kažu, zbog višegodišnje status quo situacije, Makedonija ima gubitke.
„Neposredno trpimo štetu novčano, kad kažem novac mislim na grantove, novac koji ne treba vraćati, nisu krediti. I zapošljavanje, porast ekonomije, kroz strane investicije, koje se ne dešavaju zbog toga što politička situacija u Makedoniji nije povoljna za investitore. To nije slučaj sa Albanijom, gdje su se povećale strane investicije nakon samita u 2008., kad je postala članica NATO-a“, navela je Fani Karanfilovska iz Instituta otvoreno društvo.
Različiti stavovi
Euroatlantske integracije su cilj koji povezuje Makedonce i Albance. U multietničkoj zemlji to je neophodna spona da bi se osigurala stabilnost i napredak, kaže politički analitičar Albert Musliu.
„Jedan dio građana, mislim na albanski zajednicu, ne vidi drugu opciju, osim EU i NATO, svako usporavanje procesa i blokada, kao što imamo sa NATO-om, bi značilo destabilizaciju unutrašnjeg političkog prostora, kako intraetnički, između zajednica, tako i unutar samih zajednica“, rekao je Musliu.
Kako navodi naša novinarka, već se čuje i različita retorika među koalicionim partnerima VMRO DPMNE i DUI.
Premijer Nikola Gruevski kaže da ne očekuje rješenje sa Grčkom do majskog samita Alijanse, a time ni članstvo u NATO-u. Predsjednik DUI Ali Ahmeti kaže da treba konstruktivniji pristup u rješavanju pitanja imena zemlje. Za njega svako odlaganje članstva u NATO-u znači nezadovoljstvo u zemlji i mogućnost grupa iznutra i izvana da iskoriste situaciju.
Izvor: Al Jazeera