Ove godine ubijeno više novinara nego 2010.

Više od stotinu novinara i drugih medijskih djelatnika ubijeno je u 2011., što je više nego u 2010., objavila je Međunarodna novinarska federacija (IFJ) i pozvala glavnoga tajnika Ujedinjenih naroda Ban Ki-moona da pomogne zaštititi tu profesiju.
Nasilje prema medijima najgore je u Pakistanu, Iraku i Meksiku: u svakoj od tih zemalja ubijeno je 11 ljudi, prenosi Hina.
Ukupno je u 2011. ubijeno 106 novinara, a u 2010. njih 94.
Ginu ratni reporteri
Osim toga, 20 novinara ili drugoga medijskog osoblja poginulo je u nesrećama i prirodnim katastrofama, objavio je IFJ.
Većina stradalih novinara bili su ratni izvještači, a ostali su snimatelji, vozači i ostalo pomoćno osoblje.
Novinarska federacija sa sjedištem u Briselu smatra da su za velik broj stradalih u 2011. krive i vlasti koje nisu zaštitile novinare niti kažnjavale one koji su odgovorni za nasilje prema novinarima.
IFJ je pisao Banu Ki-moonu i zatražio akciju.
“U situaciji u kojoj vlade poriču ili su ravnodušne prema sad već uobičajenom ubijanju novinara, vi i Ujedinjeni narodi morate ih podsjetiti na dužnost da štite novinare”, kaže se u pismu predsjednika IFJ-a Jima Boumelhe objavljenom u petak.
IFJ predstavlja više od 600.000 novinara iz 13 zemalja.
Početkom decembra Novinari bez granica (RSF) objavili su da je diljem svijeta u 2011. ubijeno 66 novinara, te da je Pakistan već drugu godinu zaredom najopasnija zemlja za izvještače.
U zatvorima širom svijeta nalazi se 179 novinara, trećinu više nego prošle godine, navodi se izvještaju Međunarodnog komiteta za zaštitu novinara (CPJ), objavljenom u posljednjem mjesecu ove godine.
Kako se ističe u izvještaju, 1. decembra je broj zatočenih novinara, urednika i fotoreportera bio 34 posto veći nego prošle godine, a 20 posto veći nego sredinom 1990-ih, i rekordan je u posljednjih 15 godina.
Desetine u pritvoru
Najviše ih je zatočeno u Iranu, Eritreji i Kini.
CPJ navodi da je razlog za povećanje broja zatvorenih novinara umnogome porast hapšenja na Bliskom Istoku i na sjeveru Afrike.
Desetine novinara se nalaze u pritvoru a da protiv njih nije podignuta optužnica, mnogi su u tajnim zatvorima, navedeno je u izvještaju.
Komitet, međutim, uočava velike razlike u postupku prema novinarima u zavisnosti od regiona.
Došlo je do brojnih hapšenja širom Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, gdje se u zatvoru nalazi 77 novinara, ili 45 posto od ukupnog broja pritvorenih.
Izvor: Agencije