Sve veći broj stranih studenata u Sarajevu

Published On 27 Dec 2011
|
Ažurirano:
07 May 2017
08:23 AM (GMT+2)
U posljednjih deset godina, broj stranih studenata na privatnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini postepeno raste.
Novinar Al Jazeere Harun Karčić istražio je zbog čega se strani studenti odlučuju na studiranje u glavnom gradu BiH.
Mongolka Amine Khadyr prešla je 6.000 kilometara kako bi studirala u Sarajevu, gdje živi već dvije godine.
”Studiram ovdje jer se nastava održava na engleskom jeziku i što postoje različite kulture, što možete naučiti druge jezike, upoznati studente iz različitih zemalja. To je zaista lijepo i veoma uzbudljivo”, kaže Khadyr, koja jedna od blizu 2.300 stranih studenata u Sarajevskom Kantonu.
Interes studenata
Studenti dolaze iz svih dijelova svijeta, od Mozambika pa do Indonezije, a neki čak planiraju ostati u BiH i upisati postdiplomske studije.
„Da, naravno da ću ostati ovdje na magistarskom. Upoznala sam profesore, studente i proceduru. To je bolje nego da idem negdje drugo, gdje ne znam nikoga. I zašto da ne, ovo je dobar univerzitet”, rekla je Merve Akbulut, studentica iz Truske.
Univerzitetske stipendije su omogućile dolazak u BiH velikom broju stranih studenata
”Naš plan je da u budućnosti 50 posto svih studenata bude iz Bosne i Hercegovine, 30 posto iz drugih dijelova svijeta, a 20 posto iz Turske”, kaže Huseyin Padem, rektor univerziteta Burch u Sarajevo.
Na Međunarodnom univerzitetu u Sarajevu, studira Fernanda Flores iz Brazila.
”Mislim da je vrednije imati diplomu na engleskom nego na mom maternjem portugalskom. I odlično je, jer sam u prilici upoznati ljude iz različitih zemalja, iako ih je većina iz Turske i Bosne”, objasnila je ona.
Godišnja školarina na ovim univerzitetima iznosi od 2.000 do 5.500 eura.
”Međunarodni univerzitet u Sarajevu je neprofitna organizacija. To znači da mi nemamo interesa da profitiramo na račun studenata. Na osnovu javnog ispita dodjeljujemo značajan broj stipendija”, rekao je Hilmi Unlu, rektor je rektor ovog univerziteta.
Zajednička inicijativa
Osim univerziteta osnovanih turskim kapitalom, postoji i Američki univerzitet koji također privlači strane studente. Uz američki sistem obrazovanja, studenti imaju priliku i stažirati u SAD-u.
”Razni projekti i prezentacije, sve to zahtijeva mnogo vremena i mnogo komunikacije sa ljudima. Ali vas istovremeno pripremi za karijeru”, navodi Karim Sultan, student iz Libije.
Ove godine Američki univerzitet morao je produžiti prijemni rok zbog velikog interesa studenata iz Turske.
”Gledajući statistički, najviše studenata dolazi iz Turske. Što se tiče Turaka, svi ovi univerziteti su priznati, imaju YOK akreditaciju, znači da su priznati u Turskoj. U Turskoj kapaciteti su mali tako da ne mogu da prime toliki broj studenata”, rekao je Esmir Ganić sa Američkog univerziteta u BiH.
Rektori pet sarajevskih univerziteta smatraju da potencijal koji ovaj grad ima nije maksimalno iskorišten. Stoga su prošle godine pokrenuli zajedničku inicijativu da do 2015. broj stranih studenata povećaju do 20.000.
Izvor: Al Jazeera