Hrvatska: Vještačka oplodnja političko pitanje

Svaki šesti par u Hrvatskoj ima problem sa plodnošću, govore posljednji službeni podaci.
Zakon o vještačkoj oplodnji, koji bi trebalo da pomogne parovima da dobiju dijete, na snazi je, uz manje izmjene, prethodne dvije godine.
Međutim, mnogi ovaj zakon smatraju konzervativnim, jer zabranjuje zamrzavanje zametaka, ali i oplodnju više od tri jajne stanice.
Također, oplodnja je dozvoljena samo parovima u braku ili vanbračnoj zajednici, ali ne i ženama bez partnera.
Sporni zakon
Ova je tema već dugo i političko pitanje te je opoziciona Kukuriku koalicija najavila promjene zakona ako pobijedi na izborima. Vladajući HDZ, koji ga je i donio, iako zadovoljan, također najavljuje njegove izmjene.
Prema njihovim podacima, 2008. vještačkom oplodnjom začeto je 987 djece, a 2010. godine 1248 ili 25,4 posto više.
Novinarka Al Jazeere Ivana Brkić razgovarala je sa Tihanom Kunštek koja već nekoliko godina pokušava dobiti dijete vještačkom oplodnjom.
“Majka sam dvojice tinejdžera. U drugom braku, suprug i ja ne možemo ostvariti trudnoću. Iza sebe imamo 20 postupaka potpomognute oplodnje. Sve dok postoji jedan posto šanse, suprug i ja nećemo odustati. Mi ćemo postati roditelji”, kaže Tihana.
Tretman u Sloveniji
Ona je nakon mnogobrojnih postupaka u Hrvatskoj, pomoć potražila u Sloveniji, gdje, nakon donošenja posljednjeg zakona, odlaze mnogi hrvatski parovi.
“Sam tretman se ne razlikuje puno od tretmana u Hrvatskoj. Međutim, odlučila sam se otići u Maribor jer nisam mogla dozvoliti da se moje jajne stanice, ako ih dobijem više od tri, bacaju, neoplođuju. To je bio najveći razlog zašto sam se odlučila otići u inozemstvo”, objašnjava ona.
Kako kaže naša novinarka, u Sloveniji je, za razliku od Hrvatske, dozvoljena oplodnja više od tri jajne stanice i zamrzavanje zametaka.
Međutim, Tihana nije imala sreće i nakon 20 pokušaja.
“Meni i mome suprugu je bio najteži početak. To je ono kad očekujete da će sve ići odmah, jer sam bila sigurna da ću odmah ostati trudna, da mi je netko rekao da ću doći do brojke 20 rekla bih mu da nije normalan. Najteže je to što je fizički bolno, ali i psihički“, rekla je Tihana koja se angažirala i kroz udruženje Beta, koje pomaže osobama sa problemom neplodnosti.
Nedostatak donacija
Podacima Ministarstva zdravstva, prema kojima je u porastu broj djece začete medicinskom oplodnjom, ne vjeruje.
“U principu bi se sve jajne stanice trebale oplođivati, trebalo bi se dozvoliti zamrzavanje zametaka, jer je to jedna od najuspješnjih metoda u medicinski potpomognutoj oplodnji. A isto tako zbog spornog zakona nisu zaživjele donacije”, navela je ona.
Naša novinarka kaže da je hrvatski Zavod za zdravstveno osiguranje odbio Tihani platiti donaciju jajne stanice u Pragu.
“Meni je to moja svakodnevica. Nije nešto što me okupira, ali je nešto s čime sam naučila živjeti”, zaključila je na kraju Tihana.
Izvor: Al Jazeera