Novi mediji – masovni nadzor vs. privatnost | Opservatorij
Koje su sve geopolitičke pretpostavke potvrdili nedavno procurjeli povjerljivi podaci američke vlade?
Šta je poručio bivši zaposlenik CIA-e i NSA-e Edward Snowden na festivalu Dani komunikacija?
Kako zaštiti lične podatke i privatnost na internetu?
Washington se prošlog mjeseca suočio s najvećim curenjem američkih obavještajnih podataka u posljednjih deset godina.
Iako ovi podaci nisu veliko otkriće poput Snowdenovih, ipak potvrđuju bitne pretpostavke – računajući one u vezi s ratom u Ukrajini.
Curenje podataka desilo se tačno na desetogodišnjicu Snowdenovog izvještaja. Tim povodom oglasio se i sam Snowden, i to u okviru ovogodišnjeg festivala Dani komunikacija, DK Fest. Za jedne izdajnik, a za druge zviždač i aktivist, upozorio je posjetioce na neregulisane društvene mreže, nelegalno ubiranje naših podataka na internetu i potrebu za građanskim aktivizmom jer, kako je rekao, ‘Nacionalna sigurnost ne radi za naciju nego za Državu’.
Posjetioci su imali priliku i postavljati pitanja Snowdenu. Upitan smatra li da je pogriješio, odgovorio je da je jedina greška bila ta što je previše oklijevao.
Desetogodišnjica Snowdenovog izvještaja i nedavno curenje tajnih dokumenata američke vlade na društvenim mrežama, ponovno su aktivirali pitanja o državnoj, ali i ličnoj sigurnosti na internetu. O zaštiti podataka online za Opservatorij govori direktor inženjerstva iz Klike Muamer Ribica.
Emisiju uredila i vodila Lejla Mazlić.