Kontekst

Kontekst: Vjerske slobode u regiji

State Department nedavno je objavio redovni godišnji izvještaj o vjerskim slobodama u svijetu za 2016. godinu. U njemu su obuhvaćene i zemlje regije. Najviše kritika upućeno je Hrvatskoj, koju je SAD upozorio zbog veličanja Nezavisne države Hrvatske, umanjivanja ustaških zločina te protivsrpskih osjećaja u 2016. godini. Srbiji se zamjera nastavak procesa posthumne rehabilitacije Milana Nedića, […]

State Department nedavno je objavio redovni godišnji izvještaj o vjerskim slobodama u svijetu za 2016. godinu. U njemu su obuhvaćene i zemlje regije. Najviše kritika upućeno je Hrvatskoj, koju je SAD upozorio zbog veličanja Nezavisne države Hrvatske, umanjivanja ustaških zločina te protivsrpskih osjećaja u 2016. godini. Srbiji se zamjera nastavak procesa posthumne rehabilitacije Milana Nedića, pod čijom je vladom 90 posto jevrejske populacije u toj zemlji ubijeno.

Napadi na vjerske objekte i zvaničnike u Bosni i Hercegovini su smanjeni, mada je, kako se primjećuje u izvještaju, manjinsko stanovništvo širom zemlje nastavilo prijavljivati diskriminaciju lokalnih vlasti kad je riječ o korištenju vjerske imovine i izdavanju dozvola za nove vjerske objekte. U Makedoniji se nastavljaju napetosti između Srpske i Makedonske pravoslavne crkve, a zabilježen je i antisemitski govor u medijima i vandalizam nad vjerskim objektima.

O ovim temama za „Kontekst“ govore:

– Žarko Puhovski, politički analitičar i aktivist za ljudska prava

– Petar Arsovski, politički analitičar

– Faris Vehabović, sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.