Glasanje u Zaječaru i Kosjeriću bilo je više od običnih izbora
Naprednjaci su u posljednjih mjesec dana kampanje uložili više novca u Zaječar i Kosjerić nego što je to vlast učinila u poslednje četiri godine zbirno.

Jedino je u Srbiji glasanje na lokalnim izborima u dva mesta moguće doživeti kao borbu na život i smrt. Zato su izbori u Zaječaru i Kosjeriću, sa ukupno 60.000 birača, privukli ogromnu pažnju javnosti. Vučić je ostvario pirovu pobedu, a opozicija ima za čime da žali. Verovatnije je da bolje od ovoga nije moglo ni da se očekuje.
Ovo je bilo prvo odmeravanje snaga vlasti, sa jedne strane, i ne možemo reći opozicije, ali neka bude druge strane, od početka studentskih protesta koji traju već sedam meseci. Studenti su u Kosjeriću podržali jednu ujedinjenu listu, kao i dve opozicione liste u Zaječaru, ali nisu aktivno učestvovali u kampanji. Imali su priliku da se uvere kako to izgleda kada režiju izbora potpisuje lično predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStudenti podnijeli krivičnu prijavu protiv Aleksandra Vučića
Organizacija Earshot: 15. marta vjerovatno upotrijebljeno zvučno oružje
Studenti podnijeli krivičnu prijavu protiv Vučića
Važno je naglasiti da je stranka čiji je Vučić član, Srpska napredna stranka, na vlasti i u Zaječaru i u Kosjeriću od 2012. godine. U Srbiji, inače, SNS ima vlast u svim gradovima i opštinama sem u niškoj opštini Medijana, i još dve-tri opštine gde su na vlasti predstavnici nacionalnih manjina. Da i to je moguće u srcu Evrope u 21. veku.
Zbog navedenog, realna očekivanja su bila da će vlast učiniti sve da pobedi, što se i desilo. Prema podacima do kojih su došli aktivisti, naprednjaci su u poslednjih mesec dana kampanje uložili više novca u Zaječar i Kosjerić nego što je to vlast učinila u poslednje četiri godine zbirno. Radi se o milionima evra. U okolini Kosjerića su se asfaltirali putevi i kolovozi, skoro pa do štala onih koji su se obavezali da će da glasaju za SNS. Nema ministra ili državnog funkcionera koji nije došao u ova dva grada u okviru kampanja i ko nije obećao med i mleko biračima.
Šta reći kada je vlast poklanjala biračima belu tehniku, pakete hrane, mnogobrojne poklone, a jedan domaćin se javno hvalio da mu je Vučić poklonio frezu. O plaćanju glasova, toj divnoj srpskoj izbornoj disciplini, da i ne govorimo.
S druge strane, u Zaječar i Kosjerić su poslate ekipe naprednjaka iz drugih gradova, od direktora javnih preduzeća do raznih sumnjivih tipova širokih vratova. Danima su ulicama ovih gradova prolazile službene škode sa likovima u crnim majicama i fantomkama na glavama. Toliko su Vučiću bili bitni ovi izbori, a zanimljivo je da niko nije znao imena njegovih kandidata za gradonačelnike, već su birači ponavljali, svi kao jedan – glasamo za Vučića.
Studenti i građani su na pojavu ovakvih situacija reagovali tako što su u velikom broju izborni dan i noć proveli u Zaječaru i Kosjeriću. Neke sporne situacije su sprečili svojim prisustvom i verovatno malo zakomplikovali naprednjački izborni inženjering. Sprečili su i nekoliko pokušaja fizičkog nasilja.
Pobjedu proglasili i Vučić i opozicija
I onda su usledili rezultati. Prvi su bili više nego obećavajući. U Kosjeriću je prvih deset rezultata, što je trećina od ukupnog broja biračkih mesta u toj varoši, govorilo o pobedi opozicione liste na osam mesta. Razlika je bila potpuno neočekivana, imajući u vidu da su samo dva od tih osam bila iz gradske sredine. Čuo se huk pobede u tom trenutku. Iznenada je stigla informacija da je opozicija blizu pobede i u Zaječaru. I krenulo je slavlje koje je naglo prekinula najpre organizacija za praćenje izbora CRTA, a zatim i predsednik Srbije. U oba slučaja, sa bukvalni istim rezultatima, pobedila je Vučićeva partija, sama bez “pratećih vokala” koji su ostali ispod cenzusa. U Kosjeriću su pobedili za 51 glas, a u Zaječaru za otprilike 4.000. Naravno, to nije sprečilo Vučića da, na prilično neubedljiv način, proglasi ubedljivu pobedu.
Opozicione liste su, ili proglasile pobedu bez da su imale čvrste dokaze, odnosno zapisnike, ili su ih ponovo “izdali” kontrolori. Nešto se desilo, naročito u Kosjeriću, gde su naprednjaci pozvali svoje opozicione kolege i rekli im da je opozicija pobedila za svega 23 glasa. Kako se opozicija iz plus 23 našla u minusu 51, teško da ćemo ikada da saznamo.
Lokalni naprednjaci se ni u jednom trenutku nisu oglasili povodom izbora u svojim mestima. Čekalo se obraćanje predsednika Srbije, koje je, posle nekoliko odlaganja, usledilo tek u 23 sata, tri sata po zatvaranju biračkih mesta. Neka niko ne pomisli da SNS nije organizacija koja je rezultate imala već najkasnije u 21 sat. Vučić je rekao da se čekao jedan zapisnik sa jednog biračkog mesta u okolini Zaječara, što je baš teško za poverovati.
Nije bilo vatrometa, pobedničke vožnje, šampanjca i trubača što je ikonografija koja prati izbore u kojima naprednjaci pobeđuju. Dve nedelje uoči ovih izbora, naprednjaci su prekidali redovne televizijske programe da saopće da su pobedili na izborima za Mesne zajednice u Babušnici i Beloj Palanci. Sada se čekao predsednik lično da proglasi pobedu.
S druge strane, priča o tome da velika izlaznost garantuje pobedu opozicije, pokazala se kao netačna. U Kosjeriću je na izbore izašlo 84 odsto, dok je u Zaječaru izašlo 63 odsto od upisanih birača. Opozicija je ostvarila više nego dobar rezultat, ali nedovoljan da bi formirala vlast bez obzira na veliku izlaznost. Naravno, sve ovo ima smisla pod uslovom da su izbori bili regularni.
Udarac za Ivicu Dačića
Nijedan od koalicionih partnera ili satelita u vidu manjinske liste nije prešao cenzus. Najveća stranka među njima, Socijalistička partija Srbije u Zaječaru je ostala bez cenzusa, što je ogroman udarac za njenog predsednika Ivicu Dačića. Očigledno je da politika SPS-a koja je u stvari “šlepanje” uz SNS više ne daje rezultate.
Opozicija je uradila sve što je mogla. Protiv SNS mašinerije se, očigledno, dalje i više ne može. Rezultat, naročito, iz Kosjerića govori o tome da je potrebno jedinstvo i zajedništvo svih u borbi protiv SNS-a. Potrebna je promena izbornog sistema kako građani Srbije barem na lokalu ne bi glasali za predsednika države, već za lokalne politike i političare koji bi na te izbore izašli sa imenom i prezimenom. Svestan je i Vučić koliko je opozicija porasla na ovim izborima. On i dalje neće smeti da raspiše izbore i kupovaće vreme kako zna i ume. Što bude duže odlagao izbore, to će mu rezultat biti lošiji, jer su i ovi izbori pokazali da je morao pola Srbije da “upregne” ne bi lim ih dobio.
I dok su naprednjaci ostvarili pirovu pobedu, studenti nastavljaju svoju borbu i koncentrišu se na dve najvažnije stvari u ovom trenutku – bitku za svoje fakultete koji su pod rafalnom paljbom vlasti i na borbu za vanredne izbore. Da će biti lako i brzo, neće, ali je jasno da će na kraju da urodi plodom.
Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i ne odražavaju nužno urednički stav Al Jazeere.