Napušta li Trump Izrael? Ne baš

Ako se izuzmu unosni poslovi u Zaljevu vrijedni hiljade milijardi dolara, Trumpova administracija ostaje jednako predana kao i uvijek iskorištavanju izraelskih zločina.

Izraelski zvaničnici tvrde da uprkos napetom odnosu Trumpa i Netanyahua saradnja sa američkom administracijom iza kulisa ostaje bliska (Leah Millis / Reuters)

Američki predsjednik Donald Trump će ovih dana biti u posjeti Bliskom istoku u sklopu regionalne turneje koja je počela u Saudijskoj Arabiji, a uključivat će i posjete Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kataru. Riječ je o poslovnom putovanju u svakom smislu te riječi, koje potencijalno uključuje hiljade milijardi dolara ulaganja i trgovinskih sporazuma.

Ujedinjeni Arapski Emirati su, primjera radi, već obećali 1.400 milijardi dolara vrijedna ulaganja u SAD tokom 10 godina u sektore od vještačke inteligencije i energetike do rudarstva i proizvodnje aluminija. Saudijska Arabija se, s druge strane, obavezala uložiti 600 milijardi dolara u SAD tokom sljedeće četiri godine. Prema informativnoj agenciji Reuters, Trump će kraljevstvu ponuditi i paket naoružanja u iznosu od 100 milijardi dolara.

U međuvremenu, u skladu s predsjednikovom solidnom historijom nepotizma i vlastitog bogaćenja, slučajno se dogodilo da Trumpova organizacija trenutno predsjedava projektima nekretnina i drugim poslovnim pothvatima u sve tri zemlje Zaljeva koje će posjetiti.

Odnos sa Izraelom

Ipak, jedna zemlja je upadljivo odsutna s regionalnog plana putovanja uprkos tome što je dugogodišnji najbolji prijatelj SAD-a na Bliskom istoku: Izrael, nacija koja posljednjih 19 mjeseci provodi genocid u Pojasu Gaze uz pomoć gomile američkog novca i oružja. Zvanični broj palestinskih žrtava iznosi gotovo 53.000 i taj broj raste.

Iako je genocid počeo za vrijeme mandata njegovog prethodnika, predsjednika Josepha Bidena, Trump je također brzo prihvatio masovni pokolj, objavivši nedugo nakon ponovnog preuzimanja dužnosti da “šalje Izraelu sve što mu je potrebno da dovrši posao” u Gazi. Čini se, međutim, da Izraelu treba malo previše vremena nego što to odgovara američkom predsjedniku – posebno sada kada je izraelski premijer Benjamin Netanyahu propisao pojačanu ofanzivu protiv enklave koja je već uglavnom pretvorena u ruševine.

Problem, naravno, nije u tome je li Trumpa briga hoće li palestinska djeca i odrasli i dalje biti masakrirani i umirati od gladi dok Izrael polako “završava posao”. Umjesto toga, genocid koji je u toku jednostavno ometa njegovu viziju “Rivijere Bliskog istoka” koja će navodno niknuti iz ruševina Gaze, čije je stvaranje opisao na sljedeći način: “SAD će preuzeti Pojas Gaze, a mi ćemo i s njim obaviti posao. Posjedovat ćemo ga.”

I dok rat može biti dobar za posao – samo pitajte industriju oružja – čini se da previše rata u konačnici može biti kontraproduktivna investicija, barem iz Trumpove perspektive nekretnina.

Uoči Trumpove bliskoistočne ekspedicije sve su se više širili izvještaji o napetostima između američkog predsjednika i izraelskog premijera – i to ne samo po pitanju Gaze. U nedjelju je NBC News izvijestio da je Netanyahu bio “iznenađen – i razbješnjen – prošlosedmičnom Trumpovom najavom da Sjedinjene Američke Države zaustavljaju svoju vojnu kampanju protiv Husa u Jemenu koje podržava Iran”.

Bliska saradnja

Izraelskog premijera očito još više iritira Trumpovo odbijanje da podrži vojne napade na Iran. Osim toga, SAD je navodno odbacio zahtjev da Saudijska Arabija normalizira odnose s Izraelom kao uvjet za američku podršku civilnom nuklearnom programu kraljevstva.

Šta onda napeti odnos Trumpa i Netanyahua znači za sveti “posebni odnos” između SAD-a i Izraela? Prema članku koji je objavio izraelski medij Ynetnews: “Uprkos napetostima, izraelski dužnosnici insistiraju na tome da koordinacija s Trumpovom administracijom iza kulisa ostaje bliska, bez stvarnog političkog razdora.”

Dalje se uvjeravaju čitatelji da je američki ambasador u Izraelu Mike Huckabee “negirao glasine da bi Trump mogao najaviti podršku palestinskoj državi tokom posjete” trima zaljevskim državama. Naravno, nije sasvim jasno kakvu bi “palestinsku državu” ikada mogao podržati čovjek koji predlaže američko vlasništvo nad Pojasom Gaze i protjerivanje domaćeg palestinskog stanovništva.

Iako Izrael možda neće biti u igri na ovom putovanju, to ne znači da neće nastaviti služiti ključnoj funkciji u općoj američkoj zlonamjernosti. Prošlog mjeseca su izraelskog ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira – koji je izvor ideje da “nema razloga da gram hrane ili pomoći uđe u Gazu” – ugostili republikanski dužnosnici u Trumpovom odmaralištu Mar-a-Lago na Floridi. Nakon večere održane u njegovu čast, Ben-Gvir se pohvalio da su republikanci “izrazili podršku vrlo jasnom stavu o tome kako djelovati u Gazi i da skladišta hrane i pomoći treba bombardirati”.

Ako izuzmemo unosne poslove u Zaljevu vrijedne hiljade milijardi dolara, budite uvjereni da Trumpova administracija ostaje jednako predana kao i uvijek iskorištavanju izraelskih zločina.

Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i ne odražavaju nužno urednički stav Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama