Islamofobija bjesni na radnim mjestima širom SAD-a
Proces odustajanja od obaveza prema raznolikosti i inkluziji počeo je mnogo prije nego što je Trump preuzeo dužnost.

U nekoliko mjeseci nakon što je predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost, kampanja protiv politika raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI) proširila se u neviđenim razmjerama. Civilni i vojni zvaničnici uklonjeni su sa svojih pozicija uz opravdanje da su bili „zaposleni na temelju raznolikosti“. Stranice posvećene historijskim ličnostima različitog porijekla su obrisane sa vladinih profila. Programi usmjereni na unapređenje raznolikosti i inkluzije su ukinuti. Federalno finansiranje za škole je uslovljeno anti-DEI certifikatom koji moraju potpisati direktori.
Privatni sektor je počeo isto postupati. Kompanija za kompanijom je objavila da ukida DEI ciljeve i da odustaje od DEI programa. Iako su ove objave izdate u proteklih nekoliko mjeseci, istina je da je proces odustajanja od obaveza prema raznolikosti i inkluziji počeo mnogo prije nego što je Trump preuzeo dužnost.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPapa koji je postigao napredak, ali nije promijenio crkvu
Vaskrs u vrijeme genocida
Vantjelesna oplodnja u Sloveniji: Promjena zakona u korist jednakosti svih žena
Prošle godine, brojni slučajevi ukazivali su na to da poslodavci širom zemlje krše vlastite DEI standarde poduzimajući negativne mjere protiv zaposlenika muslimana i Arapa.
U maju je Hesen Jabr, medicinska sestra koja je trebala primiti nagradu od NYU Langone Health, otpuštena i optužena da je „pokvarila ceremoniju“ i „dovela druge u opasnost“ nakon što je govorila o efektima genocida na palestinske žene, uključujući njenu majku i baku.
U oktobru su dvojica zaposlenika muslimana arapskog porijekla Abdo Mohamed i Hossam Nasr otpušteni jer su organizovali bdijenje za Palestince ubijene u Gazi, kojim su, prema tvrdnjama Microsofta, prekršili politiku kompanije – iako su organizatori, prema njihovim tvrdnjama ispoštovali standardne procedure kompanije za slične događaje.
Poslodavci najčešće ciljali Palestince, Arape, muslimane
Ranije ove godine, mi u Vijeću za američko-islamske odnose (CAIR) objedinili smo podatke koje smo prikupili od pritužbi koje su nam podnesene tokom 2024. i oni su potvrdili ono na što su nepotvrđeni dokazi već ukazivali: islamofobija bjesni na radnim mjestima širom SAD-a.
CAIR je primio 1.329 pritužbi na diskriminaciju zaposlenika u 2024, što je veće od broja pritužbi vezanih za obrazovanje. Ovo je postalo najčešće prijavljivana kategorija prvi put u 30-godišnjoj historiji organizacije.
Jasno je da je porast povezan sa sve većim potiskivanjem stavova koji kritikuju izraelske napade na Gazu, za koje su brojne organizacije kao što su Amnesty International, Human Rights Watch i specijalni komitet UN-a da predstavljaju čin genocida.
Već smo primijetili skok u broju takvih prijava krajem 2023, kada smo u posljednja tri mjeseca te godine, koji su se podudarili s početkom izraelskog rata u Gazi, zabilježili 662 prijave za diskriminaciju uposlenika. Usporedbe radi, u cijeloj 2022. primili smo samo 563 takve prijave.
Najčešće su poslodavci ciljali Palestince, Arape, muslimane i druge uposlenike zbog govora povezanog s identitetom. U mnogim slučajevima, te iste kompanije ili institucije dopuštale su ovaj tip govora uposlenicima drugog etničkog i religijskog porijekla.
Uposlenike kompanije Google, naprimjer, obično ohrabruju da učestvuju u „otvorenoj kulturi“ kompanije i da na radnom mjestu izraze svoj rasni identitet i seksualnu orijentaciju. Međutim, arapski i muslimanski zaposlenici navode da su dobili instrukcije da se „suzdrže od davanja komentara podrške Palestincima“.
U srednjoj školi u Marylandu, profesori su navodno izražavali svoje mišljenje o raznim temama „od rasne pravde do rata u Ukrajini“. Međutim, Hajur el-Haggan, muslimanka arapskog porijekla, dobila je disciplinsku kaznu nakon što je izrazila svoje stavove o Palestini.
U medicinskom centru u Kaliforniji, bolničko osoblje nosilo je privjeske s porukama poput „Black Lives Matter“ (Životi Afroamerikanaca su važni). Ipak, Yasmin Bishr, koja je vidno bliskoistočnog i sjevernoafričkog porijekla, bila je izdvojena zbog privjeska s porukom „Free Palestine“ (Slobodna Palestina).
Samo da se ne kritikuje Izrael
U naizgled rijetkim slučajevima kada Palestinci, Arapi i muslimani bivaju ohrabreni da podijele govor vezan za identitet na radnom mjestu, takvi izrazi su prihvatljivi samo ukoliko ne uključuju kritiku Izraela, čak i dok je uključen u kampanju uništenja palestinske i muslimanske baštine.
Administratori su navodno tvrdili da bi bilo u redu da je Hesen Jabr „spomenula [svoju] majku i [svoju] baku“ tokom govora prilikom primanja nagrade, ali se „trebala tu zaustaviti“.
Nakon što je administracija odgodila događaj vezan za Palestinu, zaposlenici u jednoj bolnici u Minneapolisu saznali su da im je dopušteno „normalizirati palestinsku kulturu“ samo u mjeri u kojoj se to ne smatra „aktivizmom“ protiv izraelskog uništavanja palestinske kulturne baštine.
Kao i u svim okolnostima koje utječu na manjinske skupine, znamo da ova kriza diskriminacije u zapošljavanju neće utjecati samo na muslimanske, palestinske i arapske uposlenike, ili druge koji su izloženi islamofobiji i rasizmu zbog zalaganja za prava Palestinaca.
Ako muslimanski, palestinski i arapski glasovi mogu biti tako lako potisnuti, a čitave radne kulture tako brzo zanemarene kako bi se udovoljilo stranoj državi, bojimo se da najgore tek dolazi.
Ovaj trenutak zahtijeva, kao što je to uvijek slučaj u vrijeme političkih podjela, da ljudi različitih vjera, porijekla i iskustava pronađu solidarnost u zajedničkim uvjetima i odupru se pokušajima kažnjavanja slobode govora.
Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i ne odražavaju nužno urednički stav Al Jazeere.