Zašto Kanada ne treba, bar za sada, otkazati kupovinu američkih borbenih aviona

Pored uzajamnog uvođenja carinskih tarifa u trgovinskom ratu između Kanade i SAD-a, pojavila se još jedna oštra sporna tačka – kupovina borbenih aviona.

Carney mora biti strpljiv i iskoristiti igru na duge staze u svoju korist upotrijebivši nabavku aviona F-35 kao polugu tokom pregovora o carinskim tarifama, piše autor [Blair Gable / Reuters]

Otkazati ili ne otkazati?

To je zagonetka s kojom se suočava novi kanadski premijer Mark Carney, dok se sprema za savezne izbore koji će se vjerovatno voditi oko jednog pitanja: kome Kanađani mogu vjerovati da će se suprotstaviti američkom predsjedniku siledžiji koji ima namjeru pretvoriti suverenu državu u američku saveznu državu?

Pored uzajamnog uvođenja carinskih tarifa u trgovinskom ratu između Kanade i Sjedinjenih Američkih Država, pojavila se još jedna oštra sporna tačka.

To je prvi „test“ Carneyevog obećanja da će odviknuti naciju – koju se nada voditi godinama, a ne sedmicama – od njene duge, ukorijenjene ovisnosti o svom dominantnom južnom susjedu.

Carney je pod pritiskom obično različitih i antagonističkih snaga duž uskog kanadskog političkog spektra da odustane od ostatka sporazuma vrijednog 19 milijardi dolara – koji je kasno osmislio njegov prethodnik Justin Trudeau – da kupi dodatna 62 borbena aviona F-35 američke izrade i održavanja. Kanada je već platila 16 borbenih aviona, koji trebaju biti isporučeni početkom naredne godine.

Slijediti primjer Portugala

Stručnjaci koji pišu za konzervativne novine pridružili su se bivšem liberalnom ministru vanjskih poslova Lloydu Axworthyju i grupama za mir i razoružavanje u stavu da se premijer treba „usprotiviti“ nepredvidivom američkom glavnom zapovjedniku Donaldu Trumpu.

Naime, zahtijevaju da Carney slijedi primjer Portugala i otkaže planiranu kupovinu dodatnih aviona s tehničkim problemima kao opipljiv izraz kanadskog odbacivanja Trumpovih imperijalnih nakana, kao i žestoke finansijske i diplomatske odbrane autonomije opkoljene konfederacije.

Axworthy je u intervjuu emitovanom na televiziji rekao da bi „bila greška nastaviti“ s kupovinom borbenih aviona F-35.

Umjesto tog, smatra, Kanada bi se trebala „oduprijeti“ ratobornom predsjedniku koji ih je razočarao.

„Mislim da je ovo naša prilika da kažemo želimo li da naša vojska bude u toj mjeri isprepletena s američkom da naša diskrecija i nezavisnost kretanja postanu ograničene“, sugerisao je Axworthy.

Čudno je da u 2025. Axworthy izaziva Kanadu da prihvati „priliku“ da se vojno distancira od SAD-a kada je čitav niz liberalnih i konzervativnih premijera, od 1945. pa nadalje, spojio oružane snage „mlađeg partnera“ sa raširenom odbrambenom infrastrukturom Pentagona kao sijamske blizance.

U svakom slučaju, iznenada slobodni Axworthy također je ukazao i na činjenicu da „digitalni okvir“ softvera ovih borbenih aviona kontroliše veliki američki proizvođač oružja Lockheed Martin.

Bojazan je da bi osvetoljubivi Trump mogao narediti toj kompaniji da uskrati Kanadi pristup ažuriranim verzijama softvera koji bi omogućili upotrebu smrtonosnih kapaciteta aviona u letu.

Patriotski vjetrovi

Ovi apeli, utemeljeni u očuvanju prepoznatljive kanadske crveno-bijele zastave i svih emocija koje ona pobuđuje, ostavili su utisak na mnoge Kanađane koje je osvojio pokret „kupujmo domaće“ koji uzima maha.

Carney, bivši bankar koji je postao političar, imao je obavezu, naravno, odgovoriti na preovladavajuće patriotske vjetrove u nadi da će njega i Liberalnu stranku dovesti do pobjede.

Zbog toga niko nije bio iznenađen kada je ministar odbrane Bill Blair objavio krajem prošle sedmice da će Ottawa „ponovo razmotriti“ svoj ugovor s Lockheed Martinom i potražiti evropske alternative avionima F-35.

„Revizija“ postojećeg sporazuma omogućila je Carneyu da se pozove na argument „Kanada na prvom mjestu“ i dala mu je vrijeme da razmotri moguće implikacije i posljedice neposrednog otkazivanja.

Uz rizik da uvrijedim odane čitatelje i da prenerazim svoje kritičare koji se lako uzrujaju, mislim da je Carneyev predvidivi potez kojim kupuje vrijeme, u svjetlu neizvjesnih geopolitičkih okolnosti, razborita stvar.

Čije ime će biti na čeku za kupovinu?

Dopustite mi da podijelim još dva opažanja koja su namijenjena pružanju nekog korisnog konteksta za recepte koje ću ponuditi Carneyu kako bi se trebao pozabaviti ovim osjetljivim i potencijalno zapaljivim prekograničnim sporom.

Prije svega, radije bih odustao od kupovine borbenih aviona koji će uskoro postati zastarjeli i ne bih potrošio gomilu novca na to, čime bih povećao šanse, koje su trenutno slabe, za mlade Kanađane da sebi kupe stan i mogao bih povećati slabe penzije koje penzioneri primaju svaki mjesec.

No, znam da će svaka buduća liberalna ili konzervativna vlada biti posvećena, kao institucionalnom svetom slovu, zamjeni kanadske zastarjele flote borbenih aviona CF-18.

Pitanje je sada, u svjetlu Trumpovih grubih prijetnji bez trunke poštovanje, čije ime će biti na velikom čeku o nabavci tih borbenih aviona?

Osim toga, sumnjam da će na Carneya i njegov uspavani kabinet utisak ostaviti moj savjet, ako ga uopće i pročitaju. Bivši predsjednik Banke Kanade proveo je veći dio karijere ignorišući glasnu, često loše informisanu buku, koju proizvode „sveznajući“ komentatori, uključujući i mene.

No, s obzirom na to da je ova kolumna „mišljenje“, evo kako ja smatram da bi se Carney trebao kretati kroz tešku dilemu s kojom je suočen.

Biti strpljiv i iskoristiti igru na duge staze

Vjerujem da bi Carney, a samim time i Kanada, trebao zadržati karte u blizini, a ne uložiti ih sve odmah.

Trump možda jeste snažan, ali uprkos hvalisanju, on je loš igrač pokera, sklon kratkovidim i impulsivnim opkladama koje nanose više štete nego dobra američkim interesima.

Carney mora biti strpljiv i iskoristiti igru na duge staze u svoju korist upotrijebivši nabavku aviona F-35 kao polugu tokom pregovora o carinskim tarifama koji bi mogli prevladati tokom Trumpovog haotičnog, četverogodišnjeg predsjedničkog mandata.

Kao nužnu posljedicu, Carney mora odbaciti savjete kratkovidih autora i historičara koji traže da odmah otkaže kupovinu aviona F-35 u korist švedskog Saab Gripena kako bi smirio svoje kritičare unutar i izvan parlamenta i uredničkih odbora koji su više zainteresovani za „odlučne“ akcije nego za mirne odgovore.

S obzirom na Trumpov prisilni modus operandi i naglu prirodu, nema garancija da će ovaj oprezniji pristup biti uvjerljiv ili ublažiti predsjednikove osvetničke instinkte.

Vrijedi pokušati. A, da bi se povećale šanse za uspjeh, ovaj pristup trebao bi pratiti svjestan i održiv napor da se smanji retorika busanja u prsa koja služi samo da izazove razdražljivog predsjednika.

Zatim, tu su nepraktičnost i ograničavajući troškovi povezani sa odabirom miješane flote aviona u kanadskom arsenalu.

Kako se navodi, kanadski odbrambeni planeri decenijama insistiraju da će se ova naivna strategija pokazati preskupom. Dva tipa borbenih aviona podrazumijevala bi dva režima obuke, dva opskrbna lanca i dva hangara.

Držite se hladno i čuvajte svoje sjajne, skupe karte za pregovore, premijeru Carney, dok Vi, a ne temperamentni Trump, budete mogli osvojiti unosni jackpot.

Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i ne odražavaju nužno urednički stav Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama