USAID je nekad Srbiju činio ‘ljepšom i bogatijom’, a danas je ‘kriminalna grupa’
O kakvom se licemjerju srpskih vlasti radi, govori podatak da je USAID dao 1,2 milijarde dolara za realizaciju različitih projekata, uključujući i one državne.

Od silnih para koje je USAID davao „za rušenje Aleksandra Vučića“, portparolka Bele kuće Kerolajn Levit je, kao dokaz bacanja para američkih poreskih obveznika, pokazala papir na osnovu kojeg je ova organizacija dala Vladi Srbije 1,5 miliona dolara za promociju različitosti i inkluzivnosti. Nije nikakva tajna da je USAID u Srbiji godina finansirao nevladin i civilni sektor, ali ono što izlazi na videlo jasno govori o tome da mnogi državni projekti u Srbiji ne bi bili realizovani da nije bilo pomoći ove organizacije.
I upravo zbog toga čudi reakcija zvaničnika Srbije na izvršnu odluku američkog predsednika Donalda Trampa o tromesečnoj suspenziji USAID-a. Jedna od najglasnijih i najbesmislenijih je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je, pre neki dan, izjavila da su mediji, koji su dobijali grantove od USAID-a, „oštetili Srbiju na sistemski način“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRubio: SAD zvanično obustavlja 83 posto programa USAID-a
Dašić: Srbija se podaništvom pokušava dodvoriti novoj Trumpovoj administraciji
Protest američkih diplomata: Rezanje pomoći inostranstvu umanjuje moć SAD-a
Nešto ranije, međutim, marta 2023. godine, kada je bila premijerka Srbije, Brnabić se zahvalila USAID-u na pomoći te agencije od 2001. godine, koja je omogućila značajne reforme u srpskom društvu i privredi. Ta ista Brnabić je dve godine ranije, kada je USAID obeležavao dve decenija rada u Srbiji, rekla da USAID „Srbiju čini lepšom i bogatijom“. Brnabić je, inače, bila angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od USAID-a.
I predsednik Vučić se pohvalno oglašavao o ovoj američkoj agenciji i maja 2023. godine rekao da je USAID poželjan partner za saradnju na projektima koji će dodatno da intenzivira ekonomske odnose između Srbije i SAD-a. Kada je Tramp najavio suspenziju USAID-a, Vučić je bio više nego srećan, podržao je tu ideju i dodao da zbog toga dolazi bolje vreme za slobodarske narode. Sada, kada se susreće sa pobunom kompletnog naroda, najlakše mu je optužiti organizacije poput USAID-a zbog situacije u kojoj se našao.
Predložen i krivični progon korisnika sredstava
Rame uz rame sa Vučićem i Brnabićkom je narodni poslanik Vladimir Đukanović koji ovih dana skače od sreće zbog ukidanja sporne agencije. On ide toliko daleko da predlaže vlastima u Srbije da krivično goni one koji su dobijali novčanu pomoć od USAID-a, zaboravljajući da je najveći konzument dolara iz te agencije upravo država. Za USAID tvrdi da je „organizovana kriminalna grupa“.
O kakvom se licemerju srpskih vlasti radi, govori podatak da je USAID dao 1,2 milijarde dolara za realizaciju različitih projekata, uključujući i one državne. Malo je toga rađeno u Srbiji bez podrške USAID-a. Na spisku se nalazi niz projekata usmerenih na razvoj privrede i preduzetništva, borbu protiv korupcije, unapređenje zdravstvenog sistema, podržavanje slobode medija, jačanje vladavine prava i unapređenje sposobnosti državnih institucija da služe građanima.
Među brojnim projektima realizovanim u Srbiji nalaze se inicijative u oblasti digitalne transformacije, zelene tranzicije i energetske efikasnosti, zdravstva, održivosti medija, razvoja poljoprivrede, podsticanja preduzetništva, karijerne pomoći mladima i mnogim drugim. U prevodu: od sajta Skupštine Srbije do domova zdravlja, sve je finansirao USAID.
Što je dozvoljenu Jupiteru, nije dozvoljeno volu
Od dolaska napredne političke strukture na vlast, u Srbiji je zavladalo pravilo koje se svodi na onu staru – što je dozvoljenu Jupiteru, nije dozvoljeno volu. Ako si Vučić, ili bilo koji član njegove stranke, tebi je dozvoljeno sve, ostalima ništa. Predstavnici vlasti mogu bivšem američkom predsedniku Bilu Klintonu da daju novac iz budžeta Srbije usred kampanje u kojoj njegova supruga trči predsedniku trku protiv Trampa i da pri tom kažu za sebe da su pametni.
Super je da bivši britanski premijer Toni Bler bude savetnik predsednika, a da nekadašnji nemački kancelar Gerhard Šreder govori na rođendanu Srpske napredne stranke. To su sve ljudi koje je prvobitna Vučićeva stranka – Srpska radikalna, tužila za ratne zločine zbog bombardovanja Srbije. Svako drugi ko bi se video sa njima, postao bi istog trenutka strani plaćenik i domaći izdajnik.
Još gore je ako bi se neko drugi sa srpskog političkog spektra video sa bilo kojim predstavnikom albanskog naroda sa Kosova. Ta privilegija je dozvoljena samo Vučiću i njegovim pajtosima. Sasvim je u redu ako se njegovi prijatelji sastaju sa Albancima sa Kosova na jahtama po raznim morima, ali ako bilo ko drugi u nekom hodniku, u prolazu slučajno mimoiđe sa bilo kojim Albancem – e, onda je to čin veleizdaje.
Akt izdaje zemlje
Tako je isto i sa USAID. Dok ti novci stižu na račun vlasti, super je, ali ako slučajno pare dobiju nevladine organizacije ili mediji – e, to je akt izdaje zemlje koji za cilj ima rušenje legalno izabrane vlasti koji se ima odmah krivično goniti.
Sada, kada tih novaca više neće biti, predstavnici vlasti bi trebalo da objasne šta će se desiti sa projektima u Srbiji iza kojih stoji Vlada Srbije čije je finansiranje prekinuto. Radi se projektima koji za cilj imaju osnaživanje pravosudnog sistema, razvoj male i srednje privrede, digitalnih medija, IT sektora, zdrave energije…
USAID je osnovan 1961. godine, kada je predsednik SAD-a bio Džon Kenedi, kao vladina agencija. Radi se o najvećem pojedinačnom donatoru na svetu. U fiskalnoj 2023. godini, SAD je isplatio 72 milijarde dolara pomoći širom sveta, uključujući i Srbiju.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.