Musk je globalni problem: Rani dani pokušaja krajnje desne revolucije
Čini se da krajnje desničarski milijarder pokušava u cijelom svijetu ponoviti ono što je već uradio u SAD-u.

Od njegovog očitog nacističkog pozdrava na inauguracijskom slavlju američkog predsjednika Donalda Trumpa pa do etiketiranja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) kao “zločinačke organizacije” koja treba “umrijeti” i razorne politike štednje koju s uzbuđenjem provodi kao čelnik novoosnovanog „Odjela za vladinu učinkovitost (DOGE)“, multimilijarder Elon Musk nesumnjivo je postao destruktivna sila u američkoj politici.
No, Muskove narcisoidne političke ambicije nisu ograničene samo na SAD. Nakon što je pomogao Trumpu i njegovom krajnje desnom pokretu MAGA da preuzmu kontrolu nad SAD-om, odlučio je preslikati taj uspjeh u cijelom svijetu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOpozicija u Sloveniji traži referendum o umjetničkim penzijama
Tvrda desnica gurnuta u stranu, ali ne i ‘tvrđava Austrija’
Srpski nacionalisti se uzdaju u propast NATO-a i Evropske unije
Južnoafrikanac Musk počeo je svoju “svjetsku turneju” raspirujući krajnje desničarske osjećaje i pokušavajući instalirati radikalne i sebi nastrojene ličnosti na položaje moći u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Musk je proveo prošlu godinu povremeno uzdižući glasove britanske krajnje desnice, poput suosnivača Engleske odbrambene lige Tommyja Robinsona i čelnika Reformističke stranke Nigela Faragea. Početkom januara ponovo je u tvitu napisao: „Oslobodite Tommyja Robinsona!“ i podijelio link na kontroverzni dokumentarac čelnika britanske krajnje desnice pod naslovom Silenced.
Lažne tvrdnje o izbjeglici iz Sirije
U dokumentarcu, koji je navodno naručio američki ultradesničarski radijski voditelj Alex Jones, Robinson lažno tvrdi da je Jamal Hijazi, koji je izbjegao iz Sirije, napao engleske učenice i prijetio da će izbosti dječaka u školi.
Robinson je iznio istu tvrdnju nekoliko godina ranije, 2018. godine, u odgovoru na viralni video Hijazija koji je pretučen u školi u Yorkshireu. Njegov video na Facebooku pogledalo je više od milion ljudi. Hijazijeva porodica se zbog toga suočila s prijetnjama smrću.
Nakon toga, Robinson, za kojeg se zna da ga finansiraju desničarske grupe iz SAD-a, izgubio je spor za klevetu od Hijazija. Naređeno mu je da plati Hijaziju odštetu u iznosu od 100.000 funti (125.260 dolara), pokrije pravne troškove u iznosu od 500.000 funti (626.300 dolara) i izrečena mu je zabrana da javno ponavlja lažne tvrdnje o sirijskom školarcu.
Snimivši dokumentarni film Silenced, u kojem je ponovio lažne tvrdnje o Hijaziju te ga javno prikazujući na londonskom Trafalgar Squareu i šireći ga na internetu, Robinson je prekršio zabranu. Zbog toga je u oktobru osuđen na 18 mjeseci zatvora.
Naravno, ništa od toga se ne pojavljuje u Muskovim naklapanjima o Robinsonu.
Umjesto toga, koristi Robinsona i slučaj Hijazi kako bi prodao širu krajnje desničarsku retoriku: da je masovna imigracija iz zemalja koje nisu na zapadu prijetnja ženama i djevojkama na Zapadu i kako bi pokušao uticati na britansku unutrašnju politiku.
Musk dobro zna da je ova priča postala popularna u Velikoj Britaniji.
Prošlog ljeta Britanija je bila preplavljena nasilnim protestima protiv imigracije i neredima nakon što je Velšanin ruandskog porijekla nožem izbo i ubio tri djevojčice na času plesa.
Međutim, pravi okidač za nasilje nije bio sam zločin, već dezinformacije koje su širile krajnje desničarske grupe i aktivisti, uključujući Robinsona, da je osumnjičenik 17-godišnji tražitelj azila po imenu “Al-Shakati”.
Decenijama dugi skandal sa “grooming bandama” povezan sa raširenim zlostavljanjem bijelih djevojaka u nekoliko engleskih mjesta i gradova, poput Rochdalea, Rotherhama i Oldhama, uglavnom od strane britanskih muškaraca pakistanskog porijekla, također je pružio Musku i britanskoj krajnjoj desnici priliku za guranje retorike o rasi i imigraciji.
Otkako je skandal izbio u javnost, lokalne agencije i sigurnosne snage optužene su da ga pokušavaju zataškati kako bi se izbjeglo da ih se proglasi rasističkim i islamofobnim.
Na strani njemačke krajnje desnice
U izvještaju iz 2022. o zaštitnim mjerama u Oldhamu, gradu koji se našao u centru skandala, otkriveno je da nije bilo zataškavanja uprkos “opravdanoj zabrinutosti” da će krajnja desnica iskoristiti “presude visokog profila nad pretežno pakistanskim prestupnicima širom zemlje”.
Međutim, istina i sve njene nijanse ne tiču se Muska. Zaključio je da priča o “zataškavanju” služi njegovom planu i okreće širu javnost protiv imigranata, pa ju je nastavio forsirati.
Nedavno je rekao da britanski premijer Keir Starmer, koji je vodio Kraljevsko tužilaštvo (CPS) od 2008. do 2013. godine, nije uspio učinkovito izaći na kraj s tim “grooming bandama”. U tvitu je napisao: “Starmer je bio saučesnik u silovanju Britanije dok je šest godina bio šef Kraljevskog tužilaštva. Starmer mora otići i mora se suočiti s optužbama za saučesništvo u najgorem masovnom zločinu u historiji Britanije“. Jess Phillips, parlamentarnu državnu podsekretarku za zaštitu i nasilje nad ženama i djevojčicama, optužio je da “opravdava genocid silovanja”. Musk je, također, objavio niz postova pozivajući kralja Charlesa III da raspusti Britanski parlament i naredi nove izbore.
Muskovi tvitovi i otvorena podrška osobama poput Robinsona možda neće pokrenuti trenutne promjene u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali on očito priprema pozornicu za uspon krajnje desnice u zemlji – politički i ekonomski.
Musk je, također, posjetio Njemačku u okviru svoje svjetske turneje podrške ekstremnoj desnici.
Tehnološki mogul i vođa DOGE-a potpuno se stavio na stranu krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD).
U tekstu objavljenom u konzervativnim novinama Welt am Sonntag krajem decembra, Musk je javno iznio podršku krajnje desnoj stranci, nazivajući AfD “posljednjom iskrom nade” za Njemačku. Sugerirao je da će stranačka predanost ograničavanju imigracije omogućiti sigurnost Nijemaca i zaštitu njemačke kulture. Napisao je: “Nacija mora sačuvati svoje temeljne vrijednosti i kulturno naslijeđe kako bi ostala snažna i ujedinjena“.
Početkom januara, Musk je bio domaćin razgovora uživo s čelnicom AfD-a Alice Weidel na platformi X. U njemu je upozorio da “samo AfD može spasiti Njemačku” od, kako je rekao, porasta kriminala izazvanog migracijama i “liberalnog obrazovnog sistema”, uključujući “rodne studije”, koji navodno muče zemlju. Weidel je tokom razgovora tvrdila da Adolf Hitler nije bio konzervativac ili libertarijanac, već da je, naprotiv, “on bio taj komunist, socijalist”. Također je zahvalila Musku na glavnom izlaganju, rekavši: “Elone, potpuno je nova situacija za mene da mogu samo normalno razgovarati, a da me niko ne prekida ili predstavlja negativno“.
Utjecaj i na zemlje koje nije niti spomenuo
Krajem januara Musk se putem videolinka obratio skupu AfD-a u Halleu. Obraćajući se hiljadama prisutnih, još jednom je izjavio da je krajnje desna stranka “najbolja nada za budućnost Njemačke”. Dodao je da je njemački narod “drevna nacija koja postoji hiljade godina” i da se pristalice AfD-a moraju “boriti, boriti i boriti” za budućnost zemlje. Naizgled, aludirajući na neonacističke veze AfD-a, Musk je, također, rekao da Njemačka mora “prevazići” osjećaj krivice za nacističke zločine iz prošlosti i da Nijemci moraju “biti ponosni na njemačku kulturu i vrijednosti”.
Javno podržavajući stranku i pružajući njenoj čelnici platformu za promociju ekstremističke agende bez ikakvog izazova, Musk vjerovatno pokušava pomoći AfD-u da osigura pobjedu u stilu Trumpa na izborima u Njemačkoj 23. februara.
Trump radi na uzdizanju krajnje desnice i u nekoliko drugih zemalja.
Naprimjer, uspostavio je bliske veze sa desničarskom premijerkom Italije Giorgiom Meloni. Dijele zajedničku ljubav prema Gospodaru prstenova i ksenofobiju. Meloni je nazvao “još ljepšom iznutra nego što je izvana”. Meloni je Muska nazvala “genijem”, koji je nepravedno prikazan kao “čudovište”. Ne bi bilo nevjerovatno pomisliti da je Musk imao utjecaj u popravljanju odnosa Meloni s Trumpom.
Izvan Evrope, Musk je javno govorio o svom divljenju argentinskom predsjedniku Javieru Mileiju. Mileijeve mjere štednje “motornom pilom” bile su inspiracija za DOGE. Milei je, također, bio prisutan na Trumpovoj inauguraciji.
U septembru se Musksastao sa “cool diktatorom” El Salvadora Nayibom Bukeleom, koji je postao globalno poznat zbog svoje veoma kontroverzne politike “mano dura” ili “željezne šake” protiv nasilja bandi te megazatvora. Sada Trumpova administracija navodno razmatra smještaj svojih kriminalaca, “uključujući one s američkim državljanstvom i legalne stanovnike” u Bukeleovim zatvorima. Bukele je rekao da je voljan pomoći da isprazni dio [američkog] zatvorskog sistema” smještajem osuđenih američkih kriminalaca u njegove megazatvore u “zamjenu za naknadu”. Dodao je: “Naknada bi bila relativno niska za SAD, ali značajna za nas, čineći cijeli naš zatvorski sistem održivim“.
U međuvremenu, Muskov ekstremno desničarski utjecaj zaživio je vlastitim životom i počeo utjecati čak i na zemlje koje on još nije posjetio, niti je o njima išta govorio.
Naprimjer, o poljskoj politici govorio je veoma malo ili nimalo. No, nedavna anketa pokazuje da bi gotovo 45 posto Poljaka glasalo za kandidata kojeg bi podržao Musk.
Ovo su, naravno, rani dani Muskovog pokušaja globalne krajnje desne revolucije. Neki od njegovih poteza mogu djelovati, a drugi možda neće imati nivo političkog utjecaja kojem se nada. Međutim, i dalje je zabrinjavajuće što je Musk uspio dogurati tako daleko u pogledu uplitanja u unutrašnju politiku nekoliko zemalja. Možemo se samo nadati da će uskoro doći do zajedničkog odbijanja Muskovih globalnih poteza.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.