Djelimična britanska zabrana prodaje oružja Izraelu nije dovoljna
Obustava 30 dozvola za izvoz oružja Izraelu pokazuje da pritisak javnosti djeluje, ali moramo otići korak dalje.
Britanska vlada je u ponedjeljak obustavila 30 licenci koji bi dozvolile britanskim kompanijama da isporučuju vojne dijelove Izraelu. Te dozvole uključuju komponente za borbene avione, helikoptere, dronove i dijelove koji olakšavaju ciljanje na tlu. Ministar vanjskih poslova David Lammy objasnio je Parlamentu da je procjena vlade pokazala kako postoji jasna opasnost da bi Izrael ove predmete mogao upotrijebiti za ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava.
Svako ko je ikada gledao vijesti u proteklih 11 mjeseci mogao mu je reći isto to. Gaza je postala zona bez ljudskih prava u kojoj se dešava prvi genocid u historiji koji se prenosi uživo.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKemi Badenoch postala nova šefica britanskih konzervativaca
Istupilo više od 400 mogućih žrtava bivšeg šefa Harrodsa
Hiljade siromašnih Britanaca plaćaju kaznu za neprijavljivanje poreza
Pravnici koji rade za vladu, ove godine su dali pravni savjet u vezi tog krši li Izrael međunarodno pravo. Konzervativna zastupnica, koja je vidjela taj dokument, kazala je kako vjeruje da Izrael zaista čini takva djela.
Detalji ovog pravnog savjeta i dalje su strogo čuvana tajna uprkos obećanju Laburističke stranke, dok je bila u opoziciji, da će ih objaviti. Možemo pretpostaviti da je analiza bila šokantna za čitanje jer je, izgleda, konačno potaknula laburističku vladu da poduzme neke korake, iako neadekvatne. Vlada će se nesumnjivo nadati da će se, poduzimanjem koraka u slučaju najgnusnijih prodaja oružja, osloboditi od odgovornosti.
Izbjegavanje percepcije kažnjavanja Izraela
Međutim, laburistička vlada očajnički je pokušavala izbjeći bilo kakvu percepciju da kažnjava Izrael. Saopštenje je u ponedjeljak doneseno s „dubokim žaljenjem“, a ministar vanjskih poslova se trudio razjasniti da „ovo nije embargo na oružje“ u govoru u kojem je opisao sebe kao „liberalnog, progresivnog cionistu“.
Ove mjere su puki minimum koji bismo trebali očekivati. Iako će 30 dozvola biti obustavljeno, 320 ih je još na snazi. Velika Britanija igra ulogu i u isporuci komponenti za borbene avione F-35, „najsmrtonosnije … borbene avione na svijetu“, kako tvrdi njegov proizvođač. Ovi borbeni avioni uveliko se koriste u Gazi, a britanska vlada je izuzela te proizvode iz novih mjera.
Glavni razlog je izgleda taj što je Velika Britanija pod snažnim pritiskom SAD-a da nastavi isporučivati dijelove. Prošle sedmice je Robert O’Brien, savjetnik republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa, upozorio na ozbiljne posljedice pod novom administracijom ako Velika Britanija uvede embargo.
Laburistička vlada i njena konzervativna prethodnica u velikom su raskoraku s javnim mnijenjem, koje je, općenito govoreći, užasnuto nasiljem u Gazi. Na prošlim izborima, laburisti su izgubili nekoliko zastupničkih mjesta od kandidata s antiratnim stavom zbog stava po ovom pitanju. Anketa iz jula pokazala je da je većina Britanaca za obustavu prodaje oružja.
Pogotovo je zabrinjavajuća za novu vladu, koja želi izgledati odgovorno, reakcija državnih službenika koji već mjesecima govore da su nezadovoljni službenim stavom o izvozu oružja. Sredinom augusta, Mark Smith, diplomata s dugogodišnjim iskustvom o ovim pitanjima, podnio je ostavku nakon što se žalio da je više puta ignorisan. U svojoj ostavci je napisao da „više ne može obavljati svoje dužnosti znajući da ovaj odjel može biti saučesnik u ratnim zločinima“.
Smith je s pravom bio zabrinut. Vlada se suočava s mogućom tužbom zbog stalne isporuke oružja. Ovo bi moglo brzo postati lično. Londonska policija razmatra dokaze protiv bivših ministara vlade za saučesništvo u ratnim zločinima. Prošle sedmice, moja organizacija, Global Justice Now, objavila je pravni savjet koji pokazuje da bi državni službenici kao i ministri mogli biti odgovorni za ratne zločine koje su počinili izraelski vojnici.
Iako se ovo saučesništvo očigledno odnosi na isporuku oružja, pružanje vojne i logističke podrške te obavještajne podatke – koje Velika Britanija i dalje dijeli s Izraelom – ono uključuje i diplomatsku i ekonomsku podršku – posebno odnose koji pomažu u stalnoj ilegalnoj okupaciji Palestine.
Za razliku od Španije i Irske, Velika Britanija nikada nije dovela u pitanje svoj trgovinski odnos s Izraelom. Nastavlja dozvoljavati uvoz roba iz ilegalnih izraelskih naselja, na taj način pomažući njihovo održavanje.
Ali, najgore od svega, laburistička vlada je izjavila da želi novi trgovinski sporazum s Izraelom kao jedan od svojih prioriteta. Jasno je da se pregovaranjem o takvom sporazumu ne koristi moć koju britanska vlada ima na raspolaganju da spriječi mogući genocid. Čini se da prije nagrađuje Izrael za njegove zločine.
‘Izraelu potreban kontrolirani sukob’
No, s obzirom na to da je Velika Britanija posebno zainteresovana za stvaranje bližih veza s izraelskim sigurnosnim i tehnološkim sektorom, uključujući i one koji rade na vještačkoj inteligenciji, takav sporazum bi mogao predstavljati direktnu pomoć tim izraelskim ekonomskim akterima koji su u najvećoj mjeri uključeni u ratne zločine.
Ovdje su neke naznake zašto gledamo takvu punu podršku Izraelu od naše političke elite. Kao što je spisateljica Naomi Klein napisala u martu, zapadne elite u Gazi mogu vidjeti budućnost i smjer u kojem se kreće naš duboko podijeljeni, užasno neravnopravni svijet usmjeren. Izraelska Željezna kupola postala je „super-koncentrisana i klaustrofobična verzija istog modela sigurnosti kojem sve vlade globalnog sjevera teže. … To je model u kojem granice bogatih država – koje su postale bogate kroz svoje kolonijalne genocide – štite vlastite verzije Željezne kupole“. Zapadu je izuzetno stalo da taj model uspije u Izraelu.
Nije slučajnost da su veliki dijelovi izraelske ekonomije sada posvećeni razvoju najnaprednije tehnologije za kontrolisanje razbaštinjenih. Jeff Halper iz izraelskog Odbora za borbu protiv rušenja kuća kaže: „Okupirane teritorije su … ogromna laboratorija u kojoj Izrael može usavršavati sve te sisteme naoružanja, sisteme za nadzor i tehnologije. … Izraelu je potreban kontrolirani sukob.“
Sve ovo donekle objašnjava zašto je laburističkoj vladi u Velikoj Britaniji tako teško prozvati najgnusnije moguće ratne zločine. Pomaže nam i shvatiti zašto je tako odlučna da unaprijedi našu ekonomsku saradnju s državom koja je počinila ove zločine, čak i ako je to košta popularnosti. U konačnici, ona ne želi biti izvan vojnog i tehnološkog partnerstva za koje vjeruje da će dominirati sve više podijeljenom svijetu u kojem živimo.
Ali, ljudi na Zapadu ne bi trebali imati interesa u tome da naša vlada bude dijelom ovog globalnog aparthejda, posebno jer će ti isti načini kontrolisanja populacija na kraju, na ovaj ili onaj način, biti upotrijebljeni protiv nas.
Saopštenje koje je dato u ponedjeljak pokazuje da možemo učiniti cijenu saučesništva previsokom. U vrijeme kada je postalo nepodnošljivo gledati vijesti, trebamo slaviti ovu pobjedu. Ali, mi isto tako trebamo održavati ovaj pritisak – zbog naroda Palestine, ali i zbog svih nas.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.