ICJ je natjerao međunarodnu zajednicu da poduzme korake protiv Izraela

Nakon što je sud 19. juna donio značajnu presudu o okupaciji, izraelski režim više ne može očekivati da će uspjeti izbjeći globalnu osudu ciljanjem i ušutkivanjem stručnjaka UN-a.

Demonstrant ogrnut palestinskom zastavom drži znak na protestu u znak podrške Palestincima u Gazi ispred Međunarodnog suda pravde (ICJ) u Hagu, u Nizozemskoj, 24. maja 2024. [Johanna Geron/Reuters]

Izraelski režim intenzivirao je svoje napade na ključne institucije i poštovane predstavnike Ujedinjenih naroda u nastojanju da sakrije istinu o svojim brojnim kršenjima međunarodnog i humanitarnog prava u Gazi i ostatku ilegalno okupiranih palestinskih teritorija.

Osim što je nastavio s dugogodišnjom politikom optuživanja UN-a i njegovih agencija za pristrasnost, pa čak i „saučesništvo u terorizmu“ zbog kritikovanja njegove nezakonite okupacije i podržavanja međunarodno priznatih prava palestinskog naroda koji već dugo pati, cionistički režim je pokrenuo i lični napad na poštovanu specijalnu izvjestiteljicu UN-a za ljudska prava na Zapadnoj obali i u Gazi, Francescu Albanese.

Ovaj režim i njegove pristalice neosnovano su optužile specijalnu izvjestiteljicu za antiizraelsku pristrasnost, antisemitizam i finansijske nepravilnosti samo zato što je časno obavljala svoju dužnost, branila ranjivu populaciju, iznijela na vidjelo cionističke zločine u Gazi i zahtijevala da oni koji otvoreno krše ljudska prava Palestinaca budu pozvani na odgovornost.

Tokom svog mandata, koji je počeo u maju 2022, specijalna izvjestiteljica neumorno je skretala pažnju na zločine koje izraelski režim već dugo čini na teritorijama koje ilegalno okupira, braneći ljudska prava Palestinaca, uključujući i njihovo pravo na samoopredjeljenje i potkrijepila je sve svoje izvještaje i izjave naučnim podacima sa terena i vjerodostojnim pravnim argumentima. Izrael je definisala kao aparthejdnu državu i u izvještaju iz marta 2024. je napisala da je aktuelni izraelski napad na Gazu ravan genocidu. Isto tako je više puta naglašavala potrebu da Palestina bude priznata kao suverena država, a Izrael da zvanično bude označen kao okupatorski režim kako bi se stalo u kraj kršenjima ljudskih prava u Palestini.

Njen je stav od početka jasan: Palestinci žive pod ilegalnom, nasilnom okupacijom cionističkog režima duže od 50 godina, lišeni slobode kretanja i uskraćeni za pristup najosnovnijim ljudskim pravima i prirodnim resursima. Međunarodna zajednica mora smjesta poduzeti korake da okonča aparthejdne prakse ovog režima i etničko čišćenje. Treba primijeniti međunarodne norme i smjesta djelovati da odbrani pravo palestinskog naroda na samoopredjeljenje.

Izrael ukazuje na ove stvari kada gomila optužbe za pristrasnost protiv specijalne izvjestiteljice Albanese. Međutim, sve što je ona rekla o Palestini podržavaju vodeći međunarodni stručnjaci, istaknute nevladine organizacije, a nedavno je to i eksplicitno odobrio Međunarodni sud pravde – najviše pravno tijelo na svijetu.

U svom značajnom savjetodavnom mišljenju izdatom 19. jula 2024, o „pravnim posljedicama koje proizilaze iz politika i praksi Izraela na okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući Istočni Jerusalem“, ovaj sud svjetskog nivoa presudio da je izraelsko kontinuirano prisustvo na okupiranoj palestinskoj teritoriji nezakonito i da ga treba okončati „što prije“. Dodatno je potvrdio prava Palestinaca koji trpe višedecenijska sistematska kršenja ljudskih prava kao rezultat ove nezakonite okupacije.

Zločin rasne diskriminacije i aparthejda

Sud nije samo prepoznao stalnu okupaciju Palestine od strane izraelskog režima i progon bespomoćnog naroda kao jasnu prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti, već je i službeno priznao činjenicu da cionistički režim čini zločin rasne diskriminacije i aparthejda nad Palestincima.

Ovo savjetodavno mišljenje je također potvrda rada mnogih drugih zvaničnika UN-a i specijalnih izvjestitelja o okupaciji u prošlosti i prijekor za napad izraelskog režima na njih.

Istina je da specijalna izvjestiteljica Albanese nije prva zvaničnica UN-a koju je napao, ocrnio i spriječio da efikasno obavlja svoju dužnost izraelski režim zbog „zločina“ iznošenja na vidjelo izraelskih zvjerstava i stajanja u odbranu palestinskog naroda.

Izraelski režim je, naprimjer, iznio optužbe za antiizraelsku pristrasnost i zabranio ulazak Albanesinom prethodniku, Michaelu Lynku, koji je bio specijalni izvjestitelj UN-a za Palestinu od 2016. do 2022. Kao i Albanese, Lynk je stavio znak jednakosti između ilegalnih izraelskih naselja i ratnog zločina, optužio Izrael za aparthejdne prakse protiv Palestinaca i pozvao da se uvedu ekonomske sankcije izraelskom režimu. Richardu Falku, koji je bio u istoj ulozi od 2008. do 2014. također je zabranjen ulazak na okupirane teritorije jer je govorio istinu i na vidjelo iznio nezakonite prakse cionističkog režima. Makarim Wibisono, još jedan bivši specijalni izvjestitelj UN-a za stanje ljudskih prava na okupiranoj palestinskoj teritoriji od 2014. do 2016, u međuvremenu je, zbog pritiska Izraela bio prisiljen podnijeti ostavku na tu poziciju prije završetka mandata.

Napori režima da izbjegne kontrolu i odgovornost za svoja široko rasprostranjena kršenja ljudskih prava ciljanjem na službenike UN-a koji obavljaju svoje dužnosti nisu bili ograničeni samo na specijalne izvjestitelje. Osim toga, rutinski su odbijali pristup UN-ovim misijama za utvrđivanje činjenica koje su imale zadatak ispitati stanje ljudskih prava na okupiranim teritorijama.

Godine 2020. izraelski režim odbio je obnoviti vize članovima osoblja Ureda visokog komesara Ujedinjenih naroda za ljudska prava (OHCHR) i shodno tome protjerao 15 članova osoblja OHCHR-a iz raznih krajeva svijeta s okupiranih teritorija.

Nakon što su uzastopni zahtjevi za vizom ovog ureda ignorisani dvije godine, visoka komesarka UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet izdala je izjavu u avgustu 2022. osuđujući ponašanje režima. „Izraelsko postupanje prema našem osoblju dio je šireg i zabrinjavajućeg trenda blokiranja pristupa ljudskim pravima na okupiranoj palestinskoj teritoriji“, izjavila je. „To za sobom povlači pitanje šta tačno izraelske vlasti pokušavaju sakriti.“

Veliki značaj mišljenja ICJ-a

Kada pogledamo dugu historiju primjera u kojima izraelski režim sprečava zvaničnike UN-a za ljudska prava da pristupe okupiranim teritorijama, postaje jasno da su trenutne optužbe protiv agencija UN-a i specijalne izvjestiteljice Albanese puki nastavak dugogodišnje politike kažnjavanja zvaničnika i stručnjaka koji razotkrivaju njegove zločine. Cilj ove strategije je izbjeći kaznu za očita kršenja međunarodnog prava i spriječiti međunarodnu zajednicu da ustane protiv ovog kriminalnog režima i u znak podrške palestinskom narodu.

Međutim, savjetodavno mišljenje ICJ-a od velikog značaja, objavljeno 19. jula, osiguralo je da ova strategija više ne može donositi ciljane rezultate. Nakon što je ICJ jasno iznio svoj stav o ovom pitanju, i izjavio da je izraelska okupacija nezakonita, a način na koji izraelski režim tretira Palestince neprihvatljiv, napori da se ušutkaju i zaplaše specijalni izvjestitelji UN-a ne mogu više zaštititi izraelsko kriminalno ponašanje od međunarodne pažnje i osude.

Treba dodati da je ICJ, u svom savjetodavnom mišljenju, odgovornost za okončanje očitih kršenja međunarodnog prava od strane Izraela stavio na Ujedinjene narode i sve države članice ovog tijela. Ovo je ozbiljan poziv na buđenje onim državama koje su svoju jasnu i otvorenu politiku postavile za odbranu aktuelnih zločina cionističkog režima, za koje je ICJ jasno rekao da se moraju odmah zaustaviti. Države koje nisu slušale specijalnu izvjestiteljicu Albanese i njene prethodnike u prošlosti bolje neka počnu obraćati pažnju i djelovati u skladu s tim sada kada je ICJ zvanično došao do istih zaključaka kada je riječ o izraelskoj okupaciji do kojih su došli i oni.

Zaista su sve države i međunarodne organizacije dužne reagovati i izraziti nedvosmislenu osudu pred očiglednim kršenjem međunarodnog prava i napadima na UN i njegove predstavnike, kao što je specijalna izvjestiteljica Francesca Albanese. Posljedice zanemarivanja ovog važnog pitanja, posebno nakon značajnog savjetodavnog mišljenja ICJ-a, bit će daljnje slabljenje trenutnog svjetskog poretka koji je navodno zasnovan na pravilima.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama